Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΣΟΥΠΕΡ ΛΙΓΚ 2

Super League 2: Μοναδική κερδισμένη η Ξάνθη

Η Ξάνθη είναι η κερδισμένη της δεύτερης αγωνιστικής των Play off της Super League 2, αφού σημείωσε σημαντική στη Ρόδο επικρατώντας του Διαγόρα με 1-0. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα ο Ιωνικός και ο Λεβαδειακός ηττήθηκαν από Χανιά (στην Κρήτη) και Εργοτέλη (στην Λειβαδιά) αντίστοιχα με 1-0.

Στα Χανιά ο Ιωνικός βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 68ο λεπτό με αυτογκόλ του Παπαγεωργίου και έμεινε χωρίς νίκη για 3ο συνεχόμενο ματς, δίνοντας έτσι την ευκαρία στην Ξάνθη να πλησιάσει στην πρώτη θέση, αφού η διαφορά στη βαθμολογία πλέον είναι στους 2 βαθμούς.

Χανιά: Κουτζαβασίλης, Καμαρά, Νίκολιτς (57′ λ.τ Κάσσος), Ανδρέου, Γρομητσάρης, Κάρλος (90′ Γκίνο), Δημητριάδης (57′ Σουντουρά), Παναγιωτούδης (90′ Πλέγας), Τριανταφυλλάκος (80′ Σωτηράκος), Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος

Ιωνικός: Αναγνωστόπουλος, Αμπούντ-Ομάρ, Παπαγεωργίου (73′ Κουϊρουκίδης), Φαζός (88′ Κύργιας), Κοτσώνης, Γκοτσούλιας (73′ Νιασέ), Μουμίν, Ρόλε, Ματσούκας (58′ λ.τ Βλαχομήτρος), Μάναλης, Κάστρο

Μεγάλη νίκη για Εργοτέλη στη Λειβαδιά

Ο Λεβαδειακός δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το στραβοπάτημα των Νικαιωτών, αφού ηττήθηκε με 1-0 από τον Εργοτέλη, μετά από εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 73 από τον Μανουσάκη. Κομβικός ήταν στη νίκη των Κρητικών ο Κατσιμήτρος έχοντας σημαντικές επεμβάσεις σε ευκαιρίες των γηπεδούχων στα τέλη του πρώτου ημιχρόνου.

Λεβαδειακός: Στογιάνοβιτς, Μύγας, Καραχάλιος, Λιάγκας, Πολέτο, Νίκας, Μεχία (75′ Μυτίδης), Κονέ (63′ Κωστή), Νίλι, Συμελίδης (55′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (75′ Τζιώρας)

Εργοτέλης: Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Σερβιλάκης (63′ Κατσούρι), Πέϊος, Μπουρσέλης, Μπουτσάκης (78′ Κοκκίνης), Τσέλιος (69′ Άμπι), Μανουσάκης, Κόνραντ (62′ Πατρινός)

Διαγόρας: Μπίντσης, Δημήτρουλας (85′ Τσιαντούλας), Κωστούλας (77′ Αλάεθ), Καρατάσιος, Ρουγκάλας, Μανωλάκης, Μασούρας, Αθανασίου (68′ Λινάρδος), Σμυρλής (68′ Νάτσης), Γεωργίου (77′ Κονέ), Μπαστακός

Ξάνθη: Ίτσο, Τ. Παπάζογλου, Πέτροβιτς (66′ Σιατραβάνης), Τζούρμαν (66′ Ντίνας), Τσαμούρης (46′ Καπνίδης), Μπριλάντε, Δημούτσος (46′ Παντελιάδης), Τάτος, Βέρκερ, Θ. Παπάζογλου, Μικελτάντζε (78′ Έμπερτ)

Με λυτρωτή τον Καπνίδη η Ξάνθη

Η Ξάνθη με τη νίκη της απέναντι στον Διαγόρα, επίσης με 1-0, προσπέρασε τον Λεβαδειακό και μείωσε στους δύο βαθμούς την απόσταση από τον Ιωνικό. Το χρυσό γκολ για τους Θρακιώτες πέτυχε με κεφαλιά ο Καπνίδης στο 74ο λεπτό.