ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Εφές-Ρεάλ: Πρόκριση-θρίλερ για τους Τούρκους, το πάλεψε η «Βασίλισσα»

Το εισιτήριο για το Final 4 της Κολωνίας πήρε η Αναντολού Εφές έπειτα από μια σειρά θρίλερ που κρίθηκε στο Game 5. Οι Μαδριλένοι το πάλεψαν μέχρι το τέλος όμως γνώρισαν την ήττα με 88-83 και έτσι μένουν εκτός διοργάνωσης. Έτσι η Εφές θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ στα ημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη την διάρκεια του αγώνα, χωρίς να πάρουν κάποια μεγάλη διαφορά με εξαίρεση το +12 (57-45) της Εφές στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήταν στο 62-62 στο 8:37 και τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε βρίσκονταν στο 72-72.

Τα τελευταία λεπτά ήταν και τα πιο κρίσιμα με τον Λάρκιν να διαμορφώνει το 78-75 στο 2:21, ενώ 50″ πριν το τέλος το σκορ βρισκόταν στο 80-80 έπειτα από καλάθια των Αμπάλντε, Ταβάρες και Λάρκιν.

Ο Σίμον στα 38″ έκανε το 83-80, ο Γκαρούμπα το 86-83 με 1/2 βολές, ενώ ο Γιουλ έχασε το σουτ που θα μπορούσε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα με αποτέλεσμα οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν να πάρουν την νίκη και την πρόκριση στο φάιναλ φορ!

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 36-41, 60-57, 88-83

Για την Εφές ξεχώρισαν οι: Σίνγκλετον (26 πόντοι και 8 ριμπάουντ), Μίσιτς (18 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 5 ασίστ) και Σιμόν (17 πόντοι, 1 ριμπάουντ και 5 ασίστ).

Για την Ρεάλ την διαφορά έκανε ο Λαπροβίτολα με 17 πόντους 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα