ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Ζενίτ-Μπαρτσελόνα: 2-2 και θρίλερ στη Βαρκελώνη

Η Ζενίτ έκανε το 2-2 στη σειρά των πλέι οφς, νικώντας 74-61 τους Καταλανούς, δεν άφησε κανένα περιθώριο στη Μπαρτσελόνα και στέλνει τη σειρά σε πέμπτο παιχνίδι στη Βαρκελώνη την Τρίτη στις 04/05.

Το ματς:

Η Ζενίτ ξεκίνησε δυναμικά το ματς και από νωρίς απέκτησε διψήφια διαφορά από το 6 λεπτό περίπου με τον Πόιθρες κάνοντας το 19-9. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με το υπέρ τους 25-13 και στα πρώτα δευτερόλεπτα της δεύτερης περιόδου αύξησαν την διαφορά στους 14 με τον Μπίλι Μπάρον (27-13). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση καθ’ όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ διατηρούσαν τη διψήφια διαφορά και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 36-26.

Στην τρίτη περίοδο οι Καταλανοί προσπάθησαν να περιορίσουν τον Πάνγκος, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Παράλληλα ο Ταρίκ Μπλακ ανέβασε την διαφορά στο 22 πόντους για τους Ρώσους (58-36 στο 29΄). Στην τελευταία περίοδο οι φιλοξενούμενοι έκαναν την ύστατη προσπάθεια να γυρίσουν το παιχνίδι χωρίς αποτέλεσμα και γνώρισαν την ήττα με 74-61.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 36-26, 58-38, 74-61

Για την Ζενίτ ξεχώρισαν οι: Πάνγκος (22 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 8 ασίστ) και Πόιθρες (12 πόντοι και 5 ασίστ).

Για την Μπαρτσελόνα έκαναν την διαφορά οι: Καλάθης (19 πόντοι, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ) και Χίγκινς (13 πόντοι, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ)

Επιμέλεια: Καμζέλα Κατερίνα