ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Μπιλμπάο 2-1 Ατλέτικο Μαδρίτης: Την “ξέρανε” η Μπιλμπάο, χάθηκαν πολύτιμοι βαθμοί για την Ατλέτικο

Τεράστια νίκη για τη Μπιλμπάο και τον Μαρθελίνιο. Σε μπελάδες η Ατλέτικο. Πανηγυρισμοί και στην Βαρκελώνη και χαμός για την πρώτη θέση.

Ο αγώνας:

Νωρίς-νωρίς άνοιξε το σκορ στο Σαν Μαμές, με τους γηπεδούχους να σκοράρουν με τον Άλεξ Μπερενγκέρ και να παίρνουν προβάδισμα από το 8ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι “Ροχιμπλάνκος” μπήκαν δυναμικά, ο Σιμεόνε έβαλε στον αγώνα τους Σουάρεζ, Λεμάρ και Φέλιξ αντί των Σαούλ, Ερέρα και Τρίπιερ αντίστοιχα, με αποτέλεσμα να “ανεβάζει” στροφές επιθετικά και να ισοφαρίζει τελικά σε 1-1 με τον Στέφαν Σάβιτς από κόρνερ στο 77′. Οι “Βάσκοι” όμως απάντησαν με τον ίδιο τρόπο στο 86ο λεπτό, με τον Ινίγκο Μαρτίνεθ να λυτρώνει τη Μπιλμπάο και να “σκοτώνει” την ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε!