Ligue 1: Ανατροπή τίτλου για Λιλ

ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ανατροπή μισό-πρωτάθλημα για Λιλ,συνεχίζουν ακάθεκτες Λάνς,Ρεν, βαθιά βαθμολογική ανάσα για Λοριάν, διπλό χρυσάφι η Ναντ, εύκολη επικράτηση για Νις επι της Μονπελιέ.

Σέ ενα ματς που έσπασε καρδίες η Λιλ έκανε ανατροπή μισό-πρωτάθλημα απέναντι στην Λυών με το 3-2 και να ξεναπερνά στην κορυφή του πρωταθλήματος με 73 βαθμούς εναν περισσότερο απο την Παρί Σεν Ζερμέν. Η Λυών μπήκε πιο δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Σλιμανί στο 20′, για να διπλασιάσει τα τερματά της χαρις στο αυτογκόλ του φόντε δέκα λεπτά αργότερα. Καπού εκεί ανέλαβε δράση το επιθετικό δίδυμο της Λίλ με τον Γκιλμάζ να μειώνει στο 45′,για να έρθει ο παρτενέρ του Τουρκού στην επίθεση Τζόναθαν Ντείβιντ και να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στις αρχές της επανάλληψης(60′). Η Λίλ πίεσε για να βρεί το πολυποθήτο τέρμα και τα κατάφερε με τον δεύτερο χτύπημα του Μπουράκ Γκιλμάζ στο 85′,οποίος νίκησε τον Λόπεζ στο τετ-τατετ για να ολοκληρώσει μια μεγάλη ανατροπή για την Λίλ, η οποία πλεόν οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος τέσσερα ματς πριν το τέλος.

Στο παιχνίδι που άνοιξε το σημερινό πρόγραμμα της 34η αγωνιστικής για το Γαλλικό πρωτάθλημα η Νίς κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Μονπελίε,με σκορ 3-1 ανατρέποντας το γρήγορο προβάδισμα των φιλοξενούμενων, πετυχαίνοντας και τα τρία τέρματα πριν την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτού.

Μεγάλη νίκη και για την Λανς με αντίπαλο την Νίμ με 2-1 αν και, οι γηπεδούχοι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο απο πολύ νωρίς(24΄) λόγο αποβολής του Σιλλά, τελικά βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και πήραν, ένα σπουδαίο τρίποντο σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, <<βυθίζοντας>> τους φιλοξενούμενους στην προτελευταία θέση.

Στο κυνήγι της Λανς και η Ρεν η οποία <<σκόρπισε>> στους πέντε ανέμους 5-1 την Ντιζόν και βρίσκονται σε απόσταση βολής(2 βαθούς) απο την 5ή Λανς. Αν και το τελικό σκορ δείχνει μια ευκολή επικράτηση για τους γηπεδούχους, καθέ αλλό παρά εύκολη ήταν με την Ντιζόν να στέκεται εξαιρετικά στον αγωνιστικό χώρο για 71΄ λεπτά, αλλά να μην καταφέρνει να παρεί έναν σημαντικό βαθμό στην προσπάθεια της για παραμονή,δεχόμενη 4 τερμάτα στα τελευταία  20΄ λεπτά του παιχνιδιού.

Σημαντική νίκη με εμφατικό τρόπο πέτυχε η Λοριάν επικρατόντας με το ευρύ 4-1 της γεμάτη με προβλήματα Μπορντό, και αυκήξε την διαφόρα της απο την 18ή Ναντ στους τέσσερις βαθμούς κάτι που δίνει μαξιλαράκι ασφαλείας στην Λοριάν για την συνέχεια. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Μοφφί ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Η μόνη γηπεδούχος που δεν κατάφερε να επικρατήσει στο σημερινό πρόγραμμα της 34ής αγωνιστικής ήταν η ομάδα του Στρασβούργο, η οποία ηττήθηκε απο την Νάντ με 1-2, παρότι προηγήθηκε λίγο πρίν την ανάπαυλα(43′), δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της αποτέλεσμα, με τους φιλοξενούμενους να φέρνουν τούμπα το ματς, και να πιάνουν την Νίμ στην 18ή θέση που οδηγεί σε μπαράζ.

Αναλυτιά τα αποτελέσματα της 34ής αγωνιστικής:

Σάββατο 24/4:

Σεντ Ετιέν- Μπρέστ: 1-2 (11΄ Καρζί- 66′ 79’Χαρμπόνιερ)

Μετς- Παρί Σεν Ζερμέν 1-3 ( 46′ Κεντοζέ- 4′,59′ Εμπαπέ, 89′ Ικάρντι)

Κυριακή 25/4:

Νις- Μονπελιέ 3-1 ( 6′ Μπουνταουί,39′ Τολιμπό,40′ Κλαουντέ- 3′ Λαμπόρντ)

Λανς- Νιμ 2-1 ( 17′ Καναγκό ,76′ Χαινταρά, 24′ Αποβολή Σιλλά- 52′ Φερχάτ)

Λοριάν- Μπορντό 4-1 ( 18′ Γουίσα, 20′,43′,80′ Μοφφί- 83′ Σισσόκο)

Ρεν- Ντιζόν 5-1 ( 16′,71′ Τερριέρ, 81′ Νυμασσί,91’Γκρενιέρ- 9′ Μπενζία)

Στρασβούργο-Ναντ 1-2 (43′ Αχόρχε- 53’Καστελέττο,76’Μπλάς)

Ανζέρ- Μονακό 0-1 (79′ Μπεν Γιε Ντερ)

Λυών-Λίλ 22.00 2-3 (20′ Σλιμανί, 35′ αυτογκολ Φοντε- 45′,85′ Γκιλμάζ, 60′ Ντειβιντ)