ΕΥΡΩΛΙΓΚΑ Κεντρική ΜΠΑΣΚΕΤ

Μπαρτσελόνα-Ζενίτ : Χτυποκάρδια και 1-1

Η Μπαρτσελόνα του Σάρας καρδιοχτύπησε, είδε την Ζενίτ να απειλεί με ένα 2-0 με μπροστάρη τον Πάνγκος στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά ισοφάρισε την σειρά στην παράταση και πηγαίνει στην Αγία Πετρούπολη για ένα δικό της μπρέικ!

Το πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού κύλησε ομαλά και σε ρυθμούς που δεν ευνόησαν καμία από τις δύο ομάδες, με αποτέλεσμα να βρίσκονται αρκετά κοντά στο σκορ και να ολοκληρώνουν την περίοδο με την Ζενίτ να προηγείται με 3 πόντους (13-16). Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να φτάνει μέχρι και στο +6 (13-19 και 15-21), χωρίς ωστόσο να καταφέρει να διατηρήσει το προβάδισμα. Στην διαφορά αυτήν απάντησαν πολύ γρήγορα Σμιτς και Ντέιβις, με τον τελευταίο να μαρκάρεται από τον «φορτωμένο» με φάουλ Μπλακ που δεν μπορούσε εύκολα να αντιδράσει. Ολόκληρη η Μπαρτσελόνα με την άμυνά της οδηγούσε σε αδιέξοδο τους Ρώσους, έχοντας μάλιστα “εγκλωβισμένο” τον Πάνγκος στην ασφυκτική πίεση που του επιφύλασσε ο Γιασικεβίτσιους ακόμη και με τον Μπολμάρο. Η ευστοχία στα τρίποντα έδωσε το κάτι παραπάνω στους γηπεδούχους που επικράτησαν και στα ριμπάουντ πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με σκορ 38-29.

Η τρίτη περίοδος χαρακτηρίστηκε από την μαχητικότητα των παικτών της Ζενίτ, οι οποίοι διεκδίκησαν περισσότερο τα ριμπάουντ και με δικές τους καλές άμυνες υποχρέωσαν τον αντίπαλο σε 5 λάθη, με τον οργανωτή τους, Νικ Καλάθη, να μετρά άλλα 5 μέχρι εκείνη την στιγμή. Ο Πάνγκος κατάφερε να απελευθερώσει το παιχνίδι του, δημιούργησε χώρους και  με το πενιχρό 39% του διπόντου των “΄μπλαουγκράνα” η ομάδα του μπήκε στο γήπεδο για την τελική πράξη έχοντας τη διαφορά στο 0 (48-48). Το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου έδωσε στον Χόλινς το δικαίωμα να φέρει ξανά στο +1 τους φιλοξενούμενους (53-54) αναγκάζοντας τον Ντέιβις να…οπλίσει και πάλι! Ωστόσο, η επιμονή της Ζενίτ και η αστοχία της Μπαρτσελόνα είχαν απότοκο την νέα ισοπαλία με 66-66 στα 40΄για την λήξη, με τους δύο να μην βάζουν την μπάλα στο καλάθι και την παράταση να είναι γεγονός!

Στο έξτρα πεντάλεπτο όλη η προσπάθεια του Πάνγκος έκανε…φτερά όταν στην αναμέτρηση πέρασε ο Χάνγκα, ο οποίος ισοφάρισε(74-74) με ένα πολύ δύσκολο τρίποντο και αργότερα με το κομβικό του κλέψιμο- που συνδυάστηκε με φάουλ- έδωσε στην Μπαρτσελόνα προβάδισμα 3 πόντων στο 13.3 πριν το τέλος. Δύο βολές του Πάνγκος, άλλες δύο του Χίγκινς και το τελικό κλέψιμο του Χάνγκα ολοκλήρωσαν το παιχνίδι στο 81-78

ΜVP

Ακούει στο όνομα Μπράντον Ντέιβις και ήρθε από τον πάγκο για να προσφέρει στον Σάρας όσα έψαχνε σε άμυνα και επίθεση! Όταν η ομάδα του τα βρήκε…σκούρα απέναντι στους Ρώσους ήταν από τους μοναδικούς “survivors” με την αξιολόγησή του να φτάνει στο 33, μετρώντας 22πόντους με 5/8 δίποντα και 12/13(!) βολές.

Πόντοι

Μπαρτσελόνα: Ντέιβις 22 , Χάνγκα 5 (1/1), Μπολμάρο 7 (1/1), Σμιτς 6 (2/3), Γκασόλ, Οριόλα 6, Αμπρίνες , Χίγκινς 15, Κούριτς 9 (1/1), Κλαβέρ, Μίροτιτς 8 (1/2), Καλάθης 3

Ζενίτ: Ρίβερς 4,Πάνγκος 23 (1/7), Ζακάροφ, Φριτζόν, Χόλινς 12 (4/9), Τόμας 17 (1/1), Μπάρον 7(1/3),  Κοστόβ, Ζούμπκοφ 2, Πόιθρες 4, Μπλακ 9