Κεντρική ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Λέστερ-Γουέστ Μπρομ 3-0: Αλεπούδες για φίλημα

Ήταν το αδιαφιλονίκητο φαβορί στην αναμέτρηση,ωστόσο αμφότερες οι ομάδες είχαν βαθμολογικό κίνητρο με την μεν Λέστερ να κυνηγάει την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που βρίσκεται στην τρίτη θέση και την Γουέστ Μπρομ να ψάχνει από κάπου να πιαστεί στην μάχη που δίνει για να παραμείνει στην κατηγορία.Εν τέλει η Λέστερ επικράτησε με 3-0 και πλέον έχει μαξιλαράκι ασφαλείας 4 βαθμών από τις Τσέλσι και Γουέστ Χαμ οι οποίες ισοβαθμούν με 55 βαθμούς στην τέταρτη και πέμπτη θέση αντίστοιχα.

Η Λέστερ μπήκε αποφασισμένη να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι και μόλις στο 3ο λεπτό είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο ματς με τον Ιχεανάτσο να επιχειρεί ένα σουτ με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων Σαμ Τζόνστοουν να είναι σε ετοιμότητα και διατήρησε την εστία του ανέπαφη.Στην συνέχεια το παιχνίδι ήρθε σε μια ισορροπία με τους γηπεδούχους να παίζουν ποδόσφαιρο κατοχής προσπαθώντας να βρουν το κενό στην άμυνα της Γουέστ Μπρομ το οποίο θα τους έδινε το πάτημα για την αρχή μιας αντεπίθεσης.Αυτό έγινε στο 23ο λεπτό όταν Καστάνιε και Βάρντι συνεργάστηκαν άψογα με τον Άγγλο φορ να επιστρέφει στα γκολ και έτσι άνοιξε το σκορ.

Η Γουέστ Μπρομ δεν πρόλαβε να συνέλθει από το πρώτο γκολ και 2,5 λεπτά αργότερα,συγκεκριμένα στο 26′ το κόρνερ που εκτέλεσε ο Καστάνιε κόντραρε δύο φορές σε παίκτες των φιλοξενούμενων και στην συνέχεια κατέληξε στο κεφάλι του Έβανς,ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με τον τερματοφύλακα να είναι στην κυριολεξία αδύναμος να κάνει το οτιδήποτε για να σώσει την εστία του.Δέκα λεπτά αργότερα ο Ιχεανάτσο έγραψε το 3-0 μετά από ασίστ του Βάρντι,με τον Νιγηριανό επιθετικό να φτάνει στα 11 τέρματα στα τελευταία 8 παιχνίδια.Το υπόλοιπο του πρώτου μέρους κύλησε με την Λέστερ να έχει τον πρώτο ρόλο αλλά δεν έφτασε τελικά σε τέταρτο γκολ.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν σε καμία περίπτωση αντάξιο του πρώτου σε φάσεις.Οι “Αλεπούδες” όμως έφτασαν πολύ κοντά στο 4-0 στο 47′ όταν ο Καστάνιε έπιασε στον ύπνο την άμυνα της Γουέστ Μπρομ με το πλασέ του Βέλγου αμυντικού να καταλήγει στο δοκάρι.Άλλη μια ευκαιρία χάθηκε στο 82′ με τον Ιχεανάτσο να έρχεται τετ-α-τετ με τον Τζόνστοουν αλλά τελικά η μπάλα κατέληξε κόρνερ.Το υπόλοιπο της αναμέτρησης κύλησε με τις δύο ομάδες να μην έχουν κάποια σημαντική φάση πέρα των προαναφερθέντων και έτσι η Λέστερ έμεινε μόνιμα στην τρίτη θέση διεκδικώντας με κάθε επισημότητα την συμμετοχή της στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Η δράση στην Πρέμιερ Λίγκ συνεχίζεται αύριο με την Άρσεναλ να αντιμετωπίζει την Έβερτον στο Emirates με το παιχνίδι να είναι προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 22:00 και θα μεταδοθεί ζωντανά από τo Cosmote Sports 2