ΜΠΑΣΚΕΤ

A2: Έκανε την ανατροπή ο Ολυμπιακός, “ξέσπασε” στο β’ ημίχρονο το Μαρούσι

Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στη φετινή Α2 ο Ολυμπιακός και το Μαρούσι, μιας και μπορεί αμφότερες οι ομάδες να τα βρήκαν… σκούρα κόντρα στην Ελευθερούπολη και τον Φίλιππο Βέροιας, πήραν όμως τα ροζ φύλλα αγώνα στους εξ αναβολής αγώνες της 4ης αγωνιστικής της Α2.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε μουδιασμένα τον αγώνα και μπορεί να ισορρόπησε στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του α’ ημιχρόνου, στη συνέχεια όμως είδε την ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου να παίζει κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και να ξεφεύγει ακόμα και με +13. Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν τις λύσεις από τα 6,75 διά χειρός Διονύση Σκουλίδα, με αποτέλεσμα να πετύχουν την ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και να πάρουν την πολύτιμη νίκη.

Δύσκολα τα βρήκε και το Μαρούσι που είδε τον Φίλιππο Βέροιας να βγάζει εγωισμό στο α’ ημίχρονο και δη λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο (47-46), όμως η συνέχεια είχε την υπογραφή του αειθαλή Γιάννη Γκαγκαλούδη, ο οποίος χάρη στους 29 πόντους του οδήγησε την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη σημαντική νίκη. Σπουδαία εμφάνιση και για τον εορτάζοντα σήμερα (έχει γενέθλια), Μάνο Χατζηδάκη με 13 πόντους.

Μαρούσι-Φίλιππος Βέροιας 99-78
Διαιτητές: Τσιμπούρης-Χριστινάκης-Μαρινάκης (Κουλούρης)
Δεκάλεπτα: 26-19, 47-46, 77-64, 99-78
Μαρούσι (Σκαραφίγκας): Τσιότρας 8, Στασινός 17 (3), Παπαγιάννης 4, Σουρλής 3 (1), Προίσκος 11 (3), Κανέλλης 3 (1), Χατζηδάκης 13, Παπαγεωργόπουλος 4, Αρνόκουρος 5 (1), Δούκας, Κούλιος 2, Γκαγκαλούδης 29 (7).
Φίλιππος Β. (Μπλατσιώτης): Τσεσμετζίδης 1, Ντόβας 12 (2), Ελευθεριάδης 20, Νικάι, Κοθράς 12 (2), Παραπούρας 9 (3), Σουτζόπουλος 14, Πιλκούδης 4, Καραγεωργίου 6.

Ολυμπιακός-Ελευθερούπολη 78-62
Διαιτητές: Παντελίδης-Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης (Τεφτίκης)
Δεκάλεπτα: 18-19, 32-35, 51-52, 78-62
Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 17 (2), Κουρτίδης, Νικολαΐδης 15 (2), Κολοβέρος 5 (1), Τσόχλας 9 (2), Σκουλίδας 12 (4), Κάδρας, Χρηστίδης 10, Οικονομόπουλος, Τσάμης, Μελισσαράτος 10.
Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Τσιλούλης 14 (1), Τσουμάνης 5, Ράπτης 14, Σταμπουλής 2, Ερμείδης 7 (1), Δημάκος 11, Χάλαρης 9 (1), Σιγκούνας, Νίκου.