ΜΠΑΣΚΕΤ ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

A1 Γυναικών: Εύκολη νίκη για ΠΑΟΚ

Επιβλητικός ήταν ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου γύρου της Α1 γυναικών, καθώς συνέτριψε με 86-56 το ΑΟ Χανίων στην Πυλαία. Έτσι, ανέβηκε έστω και προσωρινά στη δεύτερη θέση, αφού εκκρεμεί το παιχνίδι του Παναθηναϊκού με τον ΕΦΑΟΖ. Μεγάλη πρωταγωνίστρια για τον Δικέφαλο του Βορρά ήταν η Στέφανι Μάντεν με 24 πόντους, ενώ οι Νουγίκια Μάγιο και Ρεμπέκα Ακλ είχαν από 15. Για την ομάδα των Χανίων, ξεχώρισε η Τζάκσον με 16 πόντους.

Ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τα Χανιά να είναι ανταγωνιστικά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο(22-16). Στη συνέχεια οι “ασπρόμαυρες” ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 32-14 πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενες με 54-30. Παρά την προσπάθεια των φιλοξενούμενων στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά διατηρήθηκε σε διψήφια νούμερο με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με 64-48. Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τη διαφορά να εκτοξεύεται ακόμα και στους 32 πόντους (86-54). Έτσι, ο Δικέφαλος του Βορρά έφτασε σε μια ξεκούραστη νίκη, αποδίδοντας παράλληλα και εξαιρετικό μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 54-30, 64-48, 86-56

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ.-Τσιαπλής-Χατζημπαλίδης

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Ακλ 15(3), Μάγιο 15, Κιλαζίδου, Σύρρα 2, Κεσσίδου, Τόλη Ε., Τόλη Κ., Λέξα 11(1), Καρλάφτη 12(2), Γρηγορίου, Τσαβόνι 7(1), Μάντεν 24.
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη 2, Λίτσι 4, Θεοδώρου 5(1), Νταουντάκη, Φάρρου 2, Ψυχογιού 3(1), Μπιν 14, Ντράμοντ 10, Τζάκσον 16(1), Παπαδάκη

Επιμέλεια: Ιπποκράτης Φινδάνης