Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

100άρα το Λαύριο στον Πανιώνιο!

9/3/2020, 04:14,

ΛΑΥΡΙΟ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 104-71

Στον αγώνα που διεξήχθη για την 20ή αγωνιστική της EKO Basket League, το Λαύριο επικράτησε με άνεση κόντρα στον «Ιστορικό». Σπάζοντας το φράγμα των 100 πόντων η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε το ρόζ φύλλο αγώνα, απέναντι σε έναν Πανιώνιο που παρουσιάστηκε ανεπαρκής.

Από την πρώτη περίοδο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά με τον Άλμαν να οδηγεί την εξέλιξη του αγώνα έχοντας 11 πόντους έναντι του Σουίτνι για τους φιλοξενούμενους με 9. Οι Λαυριώτες έκαναν double score στο 30-15 και η πρώτη περίοδος πήγε ψηλά στο 32-19.Ο Μαλίκ Ντάιμ ήταν αυτός που κατάφερε να κυριαρχήσει μέσα στη ρακέτα για το δεύτερο δεκάλεπτο φθάνοντας εύκολα τους 15 πόντους. Οι άμυνες χαλάρωσαν, το Λαύριο φρόντισε να διατηρήσει τη διαφορά, εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του αντιπάλου και κατάφερε να κατευθύνει το παιχνίδι από θέση ισχύος. Ενδεικτικά οι γηπεδούχοι στο πρώτο μισό μάζεψαν 24 ριμπάουντ έναντι 13 και είχαν 100% ποσοστό επιτυχίας στις ελεύθερες βολές 16/16. Για τους φιλοξενούμενους οι παίκτες από τον πάγκο κατάφεραν να πετύχουν 21 πόντους. Το ημίχρονο έκλεισε με buzzer beater δίποντο του Άλμαν για το 57-44.

Οι παίκτες κρύωσαν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου και στο δεύτερο μισό το σκορ άνοιξε μετά από 3,30 λεπτά ο Μιχάλης Λούντζης με τρίποντο για το 60-44. Σουίτνι και ΜακΓκιλ απέναντι σε Ντεκόζι και Λούτζη οι κυρίαρχες μορφές σε ένα προπονητικού τύπου τρίτο δεκάλεπτο. Η τέταρτη περίοδος έμοιαζε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Πανιώνιο να μη βρίσκει λύσεις ώστε να γίνει ανταγωνιστικός. Ο προπονητής του Λαυρίου έδωσε χρόνο σε παίκτες που δεν συνηθίζουν να πρωταγωνιστούν, δοκιμάζοντας διάφορα σχήματα, αφού η περίσταση το επέτρεπε. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν ότι δεν μπορούν να αντιδράσουν και η διαφορά παγιώθηκε νωρίς. Ήδη στο 36ο λεπτό ήταν 96-66. Ο Μαστρογιαννόπουλος σημείωσε δίποντο για το 100-70 λίγο πριν το ταμπλό γράψει το τελικό 104-71, με το οποίο έληξε το παιχνίδι.

Η ομάδα της Λαυρεωτικής έφθασε στις 11 νίκες, ενώ ο Πανιώνιος έχει 6 όσες πλέον ο Άρης και αντιμετωπίζει την πιθανότητα του υποβιβασμού. Για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Άλμαν 20, Λούντζης 17, Ντάιμ 15,για τον Πανιώνιο ΜακΓκιλ με 19, Σουίτνι 18

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ:

Οι κυανέρυθροι αγωνίστηκαν χωρίς τον αρχηγό τους Βασίλη Βεργίνη, όπως επίσης απουσίαζε ο Φώτης Λαμπρόπουλος, καθώς αμφότεροι παραμένουν τραυματίες. Στο γήπεδο βρέθηκε Ντε Άντρε Λίγκινς και παρακολούθησε τον αγώνα. Ο ΝBAer έχει υπογράψει με τον Πανιώνιο αλλά παραμένει αμφίβολο εάν και πότε θα βρεθεί αγωνιστικά εντός ρόστερ.

Στη συνέντευξη τύπου που ακολούθησε, ο Χρήστος Σερέλης ευχαρίστησε για μια ακόμα φορά τους παίκτες, τους φροντιστές, την διοίκηση, όλους όσους βοηθούν για αυτό το αποτέλεσμα, δηλώνοντας ότι «στόχος είναι να τερματίσει η ομάδα σε όσο το δυνατόν υψηλότερη θέση». Ο Λίνος Γαβριήλ έκανε λόγο για τα πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουν σε καθημερινή βάση και εκδήλωσε την ελπίδα του για μία καλύτερη συνέχεια.

Για την επόμενη αγωνιστική, το Λαύριο αντιμετωπίζει την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ (14/3 στις 17:00), ενώ ο Πανιώνιος θα υποδεχθεί τον Προμηθέα στο Φάληρο (14/3 στις 15:30).

Επιμέλεια : Νατάσα Χορτάτου

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |