Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Τριγλία Ραφήνας - ΠΑΟ Καλυβίων: Απρόσμενη ήττα για τους «κιτρινόμαυρους»!

5/3/2020, 17:51,

Για την 20η αγωνιστική της Α΄ ΕΠΣΑΝΑ, η Τριγλία Ραφήνας υποδέχτηκε τον ΠΑΟ Καλυβίων στο γήπεδο «Παναγιώτης Σκούφος», με τους «πράσινους» να επικρατούν με 2-1 των «κιτρινόμαυρων» και να ανεβαίνουν στην τρίτη θέση.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου...

Η Τριγλία παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, με τα Καλύβια να επικρατούν άνετα της ομάδας της Ραφήνας.

Η εικόνα του αγώνα:

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες να δίνουν αρκετές «μάχες» στο χώρο του κέντρου. Η ομάδα των Καλυβίων ήταν αυτή που απείλησε για πρώτη φορά στο ματς με τον Πλίτση, ο οποίος από το φάουλ του Μάτι έστειλε την μπάλα άουτ από πάρα πολύ κοντινή απόσταση στο 10΄. Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 14΄, ο Πατσιούρος βγήκε σε τετ α τετ με τον Παππά, αλλά ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων αντέδρασε σωστά και κράτησε το μηδέν. Στη συνέχεια της φάσης τα Καλύβια εκμεταλλεύτηκαν την ανοιχτή άμυνα της Τριγλίας και βγήκαν στην κόντρα, με τον Χαραλάμπους να μην πλασάρει σωστά στο τετ α τετ και να στέλνει την μπάλα πάνω στον Μπαρδή.

Έπειτα, η Τριγλία προσπάθησε να πιέσει ψηλά και με πολλά τρεξίματα την ομάδα των Καλυβίων, ωστόσο μέχρι το 30΄ δεν κατάφερε να κάνει κάτι αξιόλογο επιθετικά. Στο 34΄, ο Αλεξίου με εξαιρετική ατομική ενέργεια πέρασε τρεις ποδοσφαιριστές της Τρίγλιας ενώ παράλληλα τον ευνόησαν οι κόντρες, με αποτέλεσμα να μπει στην περιοχή και να πλασάρει τον Μπαρδή για το 0-1. Η ομάδα της Ραφήνας προσπάθησε να βγάλει αντίδραση στο γκολ που δέχτηκε, με τον Ζαφειρόπουλο να σουτάρει στο 39΄, αλλά την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει στα χέρια του Παππά.

Από την άλλη, τα Καλύβια εκμεταλλεύτηκαν για ακόμη μία φορά την ανοιχτή άμυνα των γηπεδούχων και βγήκαν στην κόντρα με τον Αλεξίου, ο οποίος έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση και σπατάλησε μία μεγάλη ευκαιρία για το 0-2. Χωρίς να καταγράφει κάποια άλλη καλή στιγμή από τις δύο ομάδες η λήξη του πρώτου ημιχρόνου βρήκε τα Καλύβια να προηγούνται με 1-0.

Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, οι «πράσινοι» υπερισχύσαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έχασαν ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία στο 46΄ με τον Μάτι, που έστειλε την μπάλα άουτ από δεξιά διαγώνια θέση. Εν συνεχεία και μετά το 55΄ ο ρυθμός της αναμέτρησης «πάγωσε» απότομα, με τις δύο ομάδες να εξουδετερώνουν η μία την άλλη με σκληρά μαρκάρισματα, τα οποία επέτρεψε μέχρι εκείνο το σημείο ο διαιτητής, που γενκότερα είχε χάσει τον έλεγχο. Αποτέλεσμα ήταν να μην δημιουργηθούν καθόλου ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες και το ματς όσο περνάει η ώρα να «ανάβει» από τα νεύρα των παικτών.

Η Τριγλία δείχνοντας φανερά αποσυντονισμένη στο χώρο του κέντρου δέχτηκε και δεύτερο γκολ από την ομάδα των Καλυβίων, η οποία μετά από ανούσιο φάουλ των γηπεδούχων στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής έγραψε το 0-2 με τον Λάπα στο 70΄. Ένα γκολ το οποίο έριξε ταφόπλακα στις ελπίδες της Τριγλίας για μια ισοπαλία ενδεχομένως. Ωστόσο, οι «πράσινοι» βλέποντας πως απομένουν κάτι λιγότερο από 20 λεπτά χαλάρωσαν και δεν βγήκαν μπροστά για ένα τρίτο γκολ.

Έτσι, η Τριγλία δεν το έβαλε κάτω και προσπάθησε να βρει ένα γκολ για να ξαναμπεί στο παιχνίδι, με τον Αγγελόπουλο να σουτάρει στο 82΄ και την μπάλα να καταλήγει σε κόρνερ μετά από κόντρα. Εν τέλει, η ομάδα της Ραφήνας κατάφερε να βρει δίχτυα στο 90+2΄ από εκτέλεση πέναλτι του Ζαφειρόπουλου και να ξαναμπεί στην αναμέτρηση, ωστόσο στα εναπομείναντα τρία λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν κάποια ευκαιρία για το 2-2. Έτσι, η ομάδα του ΠΑΟ Καλυβίων επικράτησε με 2-1 στην έδρα της Τριγλίας και ανέβηκε στην τρίτη θέση και έξι βαθμούς πίσω από την δεύτερη Τριγλία.

Διαιτητής: Αρφάνης Κ.

Βοηθοί: Τσέλιος Ν., Ζήσιος Γ.

Παρατηρητής: Χασιώτης Ι.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Τριγλία Ραφήνας: Μπαρδής, Παπαδόπουλος (73΄ Παπαδιονυσίου), Κονταρίνης (73΄ Αγγελόπουλος), Τσαγιάρης, Αρβανιτίδης, (Καραγιάννης (46΄ Δελαπόρτας), Τσούκας, Λαγός (42΄ Κουμουτσέας), Ψηλιάκος, Ζαφειρόπουλος, Πατσιούρας

ΠΑΟ Καλυβίων: Παππάς, Χάιδος, Σιδέρης, Χριστόπουλος, Πλίτσης, Σύρος (90΄ Καραγιάννης), Αλεξίου, Κότσιου (76΄ Αποστόλου), Χαραλάμπους (74΄ Ντούνης), Μαυροθαλασσίτης, Μάτι (69΄ Λάπας)

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |