Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Πέρασε από το «Μοσχάτο» ο Ολυμπιακός Περάματος

24/2/2020, 19:25,

Σπουδαίο διπλό μεγάλης βαθμολογικής σημασίας για την μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία, πανηγύρισε ο Ολυμπιακός Περάματος στο «Μοσχάτο», καθώς επικράτησε με 1-0 του Πανφαληρικού για την 19η αγωνιστική, για τον πρώτο όμιλο της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Πειραιά. «Χρυσός» σκόρερ για τους φιλοξενούμενους ήταν ο Κανάρης. Ο Ολυμπιακός παραμένει στην 12η θέση με 15 βαθμούς, ενώ ο Πανφαληρικός έμεινε στους 26 βαθμούς και στην 5η θέση. Την επόμενη αγωνιστική ο Πανφαληρικός φιλοξενείται από τον ΑΟΚ Φαλήρου. Από την άλλη πλευρά ο Ολυμπιακός Περάματος θα αναμετρηθεί εκτός έδρας με τον Αργονάυτη.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να βρουν ρυθμό και έτσι μέχρι και τα πρώτα 20 λεπτά του παιχνιδιού δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν φάσεις. Η πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι ήρθε στο 25΄ και ήταν για τον Ολυμπιακό, καθώς έπειτα από βολέ του Ανδρεάδη, ο Κόλα έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας, δοκίμασε το πόδι του, όμως το διαγώνιο σουτ που επιχείρησε κατέληξε άουτ. Στο 31΄ σε μια αδράνεια της άμυνας του Πανφαληρικού, ο Κανάρης έκλεψε την μπάλα, έφυγε στην αντεπίθεση και με ένα καταπληκτικό σουτ βολίδα, άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό, με την μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα του Ξένου. Στο 39΄ έπειτα από λάθος διώξιμο του Παρασκευόπουλου, ο Ρισσέτης σπατάλησε τεράστια ευκαιρία για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στον Ολυμπιακό, καθώς του στρώθηκε η μπάλα στο ύψος του πέναλτι, όμως το πλασέ που επιχείρησε πέρασε δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Ξένου. Τίποτα δεν άλλαξε στα λεπτά που ακολούθησαν, ο διαιτητής δεν κράτησε καθυστερήσεις με το σκορ στο ημίχρονο να είναι 0-1 για τον Ολυμπιακό.

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο προπονητής των γηπεδούχων προχώρησε στην πρώτη του αναγκαστική αλλαγή. Ο Ομόντρια ένιωσε ενοχλήσεις στο δεξί του γόνατο και έκανε το σχετικό νόημα πως δεν μπορεί να συνεχίσει και στην θέση του πέρασε ο Λουφάκης. Στο 54΄ έχουμε μια αμφισβητούμενη φάση για τον Πανφαληρικό και αυτό διότι υπήρξε παρατεταμένο τράβηγμα εντός περιοχής από τον Θεοδωρακάκη πάνω στον Στυλιανέτζη, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα για πέναλτι, όμως ο διαιτητής έδωσε φάουλ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κόης με την μπάλα να καταλήγει στα χέρια του Ανδρεάδη. Τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 58΄ έπειτα από ακόμα ένα λάθος της άμυνας των γηπεδούχων, η μπάλα στρώθηκε στα πόδια του Τερζίου έξω από την περιοχή, εκείνος επιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να περνάει άουτ και σπατάλησε μια καλή ευκαιρία για να κλειδώσει πιο νωρίς την νίκη για την ομάδα του. Στα εναπομείναντα λεπτά, το παιχνίδι έγινε σκληρότερο και με πιο πολλά φάουλ, σαν αποτέλεσμα παίχτηκε ελάχιστο ποδόσφαιρο, οι παίκτες του Ολυμπιακού έκαναν άψογη διαχείριση του αγώνα και όσο και αν προσπάθησαν για την ισοφάριση οι ποδοσφαιριστές του Πανφαληρικού δεν τα κατάφεραν, αφού δεν είχαν καμία κλασσική ευκαιρία στον στόχο με το τελικό σφύριγμα της λήξης, να βρίσκει νικητή τον Ολυμπιακό Περάματος με 1-0.

Πανφαληρικός (Δημήτρης Μαυρίκος): Ξένος, Κοσμάς, Ρεισόπουλος, Παρασκευόπουλος, Ομόντρια, Δαλέζιος, Γκαργκασούλας, Μπλεράντ, Τρακάλας, Αναστασόπουλος, Κόης, Στυλιανέτζης, Λουφάκης, Τερλέλης, Χόνζο.

Ολυμπιακός Περάματος (Παύλος Δαούτης): Ανδρεάδης Μ., Χατζηαντωνίου, Τέφας, Μανωλόπουλος, Θεοδωρακάκης, Σκλήβας, Χατζηαντωνίου, Κάλερης, Ρισσέτης, Κανάρης, Κόλα, Τερζίου, Ανδρεάδης Δ., Ανδρεάδης Κ., Στυλιανούλης, Πίρο.

Διαιτητής: Λυτρίβης Ι.
Βοηθοί: Τέσσης, Μαυρομιχάλης.

Ρεπορτάζ: Κωνσταντίνος Μόσχοβος

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |