Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

<<Καλλιθέα-Κερατσίνι 2-1>>

24/2/2020, 17:36,

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου της Γ΄ Εθνικής η Καλλιθέα υποδέχτηκε το Κερατσίνι στο Δημοτικό Στάδιο Καλλιθέας <<Γρηγόρης Λαμπράκης>> με τους γηπεδούχους να παίρνουν μια δύσκολη νίκη με 2-1, κάνοντας ακόμα ένα βήμα για την άνοδο στην Football League, 5 αγωνιστικές πριν την έναρξη των πλέυ-οφς.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και απείλησαν πρώτοι μετά από μία πολύ όμορφη ενέργεια του Λάμπη, ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ λίγο έξω απ την μεγάλη περιοχή και ο Κούμπουλα έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ στο 7ο λεπτό. Στο 23ο λεπτό μετά από μία φοβερή πάσα-πάτημα του Μαρουκάκη μέσα στην μεγάλη περιοχή ο Μπέλης έπιασε ένα δυνατό σουτ που πέρασε άουτ δίχως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Στο 25ο λεπτό οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά μετά από μία εκτέλεση κόρνερ του Μπέλη και δυνατή κεφαλιά του Παπαγγελή που εξουδετέρωσε στη γωνία του ο εξαιρετικός Κούμπουλα διώχνοντας και πάλι σε κόρνερ. Από εκεί και πέρα το Κερατσίνι ανέβασε στροφές και έχασε 2 κλασσικές ευκαιρίες,αρχικά,με τον Χαρίτο στο 28 που βρέθηκε μόνος του μέσα στην μεγάλη περιοχή αλλά η κεφαλιά που επειχήρησε από το ύψος του πέναλτυ πέρασε εκατοστά έξω απ την εστία του Φαρμάκη και στο 29 ένα καλό σουτ του Μπέσου έγλυψε το αριστερό δοκάρι και πέρασε λίγο άουτ. Στο 39ο λεπτό και μετά από γρήγορη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Χατζησοφρωνίου βρήκε τον Φερνάντο ο οποίος έδωσε στον Μπέσου και ο τελευταίος πλάσαρε σε κενή εστία γράφοντας το 0-1. Οι πολίτες προσπάθησαν να αντιδράσουν πριν τη λήξη του 1ου ημιχρόνου και στο 44ο λεπτό ο Μαρουκάκης δέχτηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Καλιακόυδα μέσα στη μεγάλη περιοχή, με τον διαιτητή της αναμέτρησης  κ.Ντάουλα να δείχνει την άσπρη βούλα του πέναλτυ. Ο Μπέλης ανέλαβε την εκτέλεση και με δυνατό σουτ στην αριστερή γωνία του Κούμπουλα έκανε το 1-1 που ήταν και το σκορ του 1ου ημιχρόνου.
Η ομάδα του Λουκά Καραδήμου μπήκε πιο δυνατά απ τον αντίπαλό της και στο 2ο ημίχρονο και πήρε κεφάλι στο σκορ στο 50ο λεπτό μετά από μία έξοχη 40άρα μπαλιά του Σταύρου, ο οποίος βρήκε τον Μαρουκάκη που πλάσαρε εύστοχα και έγραψε το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς. Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους μετά το 2-1 και έχασαν μία τεράστια ευκαιρία στο 54 με τον Μπέσου,που έπιασε ένα δυνατό σουτ από το όριο της μεγάλης περιοχής με τη μπάλα να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Φαρμάκη. Η ομάδα του Βαγγέλη Σταυρακόπουλου από εκεί και έπειτα είχε τα ηνία του ματς χωρίς να απειλήσει ιδιαίτερα για το 2-2 (αν εξαιρέσουμε τη φάση του 72ου λεπτού με το σουτ του Μπέσου που βρήκε κόντρα και πέρασε κόρνερ). Οι πολίτες έχασαν μια καλή φάση για να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη με τον Μαρουκάκη στο 82 αλλά ο Κούμπουλα του είπε και πάλι όχι. Στο 92ο λεπτό είχαμε την αποβολή του Καλύβα της Καλλιθέας με δεύτερη κίτρινη κάρτα για καθυστέρηση σε ένα πλάγιο. Το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους με την Καλλιθέα να παίρνει την 15η νίκη της στο πρωτάθλημα και να μένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 50 βαθμούς, στο +4 απ την δεύτερη Θύελλα Καμαρίου η οποία πήρε το ντέρμπι της Σαντορίνης επικρατόντας με 0-3 του Πανθηραϊκού. Απ την άλλη το Κερατσίνι έμεινε στην 8η θέση της βαθμολογίας και στο +3 απ την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού. Την επόμενη αγωνιστική η Καλλιθέα υποδέχεται τον 3ο στη βαθμολογία Άγιο Ιερόθεο στο ΕΛ ΠΑΣΟ  και το Κερατσίνι τον Πανθηραϊκο στο Δημοτικό Στάδιο Κερατσινίου.

Συνθέσεις :

Καλλιθέα (Λουκάς Καραδήμος) : Φαρμάκης, Χοτζάλλι, Παπαγγελής, Καλύβας, Κρητικός, Σταύρου, Λάμπη (62΄ Ντρούγκας) , Καλτσάς, Μαρουκάκης, Μπέλης (69΄ Στεφανής) , Σαραντόπουλος(62΄ Βασιλειάδης)

Κερατσίνι (Βαγγέλης Σταυρακόπουλος) : Κούμπουλα, Γκουριώτης, Μηλιώτης, Καλιακούδας(84΄ Νικολέττος) , Ροκάκης, Χαζτησοφρωνίου, Φερνάντο, Χαρίτος, Μπέσου, Ντιρμίσι (75΄ Ζάχι) , Καρέλης (66΄ Στρίγγας)

Ρεπορτάζ :  Λάμπρος Μελισσουργός
Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |