Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Δεν "χ"άρηκε κανείς

23/2/2020, 23:54,

Στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής, της α΄ κατηγορίας, του 2ου ομίλου, της Ε.Π.Σ.Αθηνών, ο Παπάγος υποδέχτηκε τον Πανερυθραϊκό, στο γήπεδο που βρίσκεται στο νταμάρι του Χολαργού. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο η κάθεμια και δίκαια αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 1-1.
  Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν νωρίς στο παιχνίδι και πιο συγκεκριμένα στο 5΄, όταν μετά από κόρνερ και κεφαλιά που απέκρουσε ο Αγγελόπουλος, ο Ταλιούρας Φ. πήρε το "ριμπάουντ" και έκανε με κοντινό πλασέ το 1-0. Στη συνέχεια, ένα σουτ του Ρηγόπουλου από πλευράς Παπάγου πέρασε άουτ. Οι δύο ομάδες δεν είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο μέρος. Προσπαθούσαν με μακρινές μπαλιές από την άμυνα στην επίθεση να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις στην αντίπαλη εστία. Η πρώτη σημαντική φάση για τους φιλοξενούμενους ήταν μία σέντρα σουτ από τα δεξιά που έδιωξε σε κόρνερ ο Καββαδίας. Στο 30΄ ο Αγγελόπουλος εξουδετέρωσε το εξ΄ επαφής πλασέ του Φατούρου και στο 38΄ το πλασέ από κοντά του Ταλίουρα Φ. πέρασε μόλις άουτ.
  Στο δεύτερο μέρος ο Πανερυθραϊκός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 52΄ η προσπάθεια του Μπαμπαλούκα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι και λίγα λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σουμελίδης στο 58΄ για το 1-1. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία του παιχνιδιού ανήκε στην ομάδα από τη Νέα Ερυθραία, με το σουτ του Αραμπαντζή να διώχνει σε κόρνερ με το πόδι ο Καββαδίας. Από την άλλη μεριά, υπήρξαν έντονες διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους για ένα πέναλτι που κακώς δεν τους δόθηκε, λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Παπάγος: Καββαδίας, Κολιάκος, Κόρδας, Αλεξιάδης, Λιούκας, Ταλιούρας Δ., Νούτσος (50΄ Δρυμωνίτης), Φατούρος, Ταλιούρας Ι. (47΄ Παπαναστασίου), Ρηγόπουλος (87΄ Πεταλωτής), Ταλιούρας Φ.

Πανερυθραϊκός: Αγγελόπουλος, Σουμελίδης Παπαναστασίου, Γεωργακόπουλος, Νταλλενίκα, Σιλιγαρδάκης, Σπαρτάλης (89΄ Γκρίτζας), Βαρκαρώτας (46΄ Κοτσολάκος), Κουβαράς (46΄ Μπαλής), Αραμπαντζής (84΄ Καραπαναγιωτίδης), Μπαμπαλούκας

Στη βαθμολογία ο Παπάγος είναι στην 8η θέση με 26 βαθμούς και ο Πανερυθραϊκός στην 11η με 23.
Την επόμενη αγωνιστική ο Πανερυθραϊκός φιλοξενεί τους Τράχωνες και ο Παπάγος δοκιμάζεται στο Ρουφ με την τοπική ομάδα.

Καββαδίας Σίμος (Παπάγος): Σήμερα αντιμετωπίσαμε μία πολύ ιστορική ομάδα της α΄ κατηγορίας. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι. Ευτυχήσαμε να προηγηθούμε πολύ νωρίς στο σκορ. Στο πρώτο ημίχρονο δεν απειληθήκαμε σημαντικά. Στο δεύτερο ημίχρονο μπήκαμε λίγο νωχελικά. Παρόλα αυτά είχαμε περιορίσει τον αντίπαλο στα πρώτα 20 λεπτά. Έγινε το πέναλτι και δεχτήκαμε ένα γκολ. Αυτό δεν μας πτόησε. Προσπαθήσαμε να κρατήσουμε το αποτέλεσμα και εν τέλει ήρθε το τελικό 1-1.

Μουντανάρης Στέλιος (προπονητής Πανερυθραϊκού): Ήταν ένα σκοτσέζικο ντουζ για την ομάδα μας. Είχαμε την κατοχή της μπάλας και κόντρα στη ροή του αγώνα δεχτήκαμε το γκολ από στημένη φάση. Αυτό μας δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα κατά τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Θα μπορούσαν να είχαν σκοράρει άλλη μία φορά που βγήκαν στην αντεπίθεση. Εμείς αντιδράσαμε από εκεί και μετά. Νομίζω στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καθολική η υπεροχή μας. Μας δημιουργεί ανάμεικτα συναισθήματα ο βαθμός της ισοπαλίας. Βγάζουμε δύσκολο πρόγραμμα αυτό το διάστημα και το ξέραμε. Έχουμε 15 ημέρες να ηρεμήσουμε και να προετοιμαστούμε για το παιχνίδι με τους Τράχωνες στην έδρα μας, που είναι ένας από τους τελικούς.