Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Επιβλητική Διάνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής

23/2/2020, 22:31,

Η Διάνα Ηλιούπολης υποδέχθηκε στο Β’ Δημοτικό Στάδιο Ηλιούπολης τα Σούρμενα στο μεγάλο ντέρμπι της 21ης αγωνιστικής του Β’ Ομίλου της Α’ Κατηγορίας ΕΠΣ Αθηνών. Η ομάδα των νοτίων προαστίων έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο εντυπωσιάζοντας το κοινό της και η νίκη με 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Κετσετζόγλου ήρθε φυσιολογικά απέναντι στα Σούρμενα που στο συγκεκριμένο παιχνίδι δεν απέδωσαν τα αναμενόμενα. Με αυτά τα δύο γκολ ο σέντερ φορ της Διάνας έφτασε τα 9 στο πρωτάθλημα.                                                                                         Πριν το ματς η Διάνα βρισκόταν πίσω στη βαθμολογία από τον σημερινό της αντίπαλο αλλά μετά τη νίκη προσπέρασε τα Σούρμενα και πλέον βρίσκεται ισόβαθμη στη δεύτερη θέση με τον άσπονδο συμπολίτη Γυμναστικό Ηλιούπολης στους 44 βαθμούς δύο παραπάνω από τα Σούρμενα και 4 λιγότερους από τον πρωτοπόρο της κατάταξης Ρουφ. Αναμφίβολα η μάχη προμηνύεται συναρπαστική.            Στο αγωνιστικό κομμάτι η Διάνα ήταν πραγματικός κυρίαρχος της αναμέτρησης και από το πρώτο λεπτό επέβαλε τον ρυθμό της , μην αφήνοντας τον αντίπαλο να πάρει ανάσα. Η πρώτη καλή φάση της συνάντησης σημειώθηκε στο 7ο λεπτό όταν ο Αναστασίου βρέθηκε αμαρκάριστος στο σημείο του πέναλτι μετά από πάσα του Καλλέργη όμως σούταρε ψηλά άουτ. Η Διάνα έχασε πολύ μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο 20’ όταν ο Αναστασίου βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Εξαρχάκο όμως πλάσαρε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Λεοντίου έστειλε την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των Σουρμένων. Προς το τέλος του ημιχρόνου η Διάνα απείλησε εκ νέου με τον Καζάκο που έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια αλλά το σουτ με εξωτερικό φάλτσο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.                                                                                                                                      Τα Σούρμενα δεν θύμιζαν ομάδα που παλεύει για την άνοδο και οι λιγοστοί φίλοι τους που βρέθηκαν στην Ηλιούπολη ήλπιζαν σε κάτι καλύτερο στο δεύτερο ημίχρονο. Ωστόσο, στο δεύτερο η Διάνα κεφαλαιοποίησε την υπεροχή της και μπόρεσε να κερδίσει εύκολα το παιχνίδι. Στο 50’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ. Ο Καλλέργης έκανε μία υπέροχη μακρινή μπαλιά στον Κετσετζόγλου που με τρομερή προσποίηση άδειασε τον Μαρινάκη και πλάσαρε σωστά κάνοντας το 1-0. Ο προπονητής των φιλοξενούμενων Τάμπρατζης βλέποντας την ομάδα του να είναι σε πολύ κακή μέρα έκανε διπλή αλλαγή στο 52’ περνώντας στο ματς τους Χέλμη και Αδαμόπουλο για να κάνει πιο επιθετική την ομάδα του. Ωστόσο, τα Σούρμενα δεν απείλησαν σχεδόν καθόλου την εστία του Κόρρα. Αντίθετα η Διάνα συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία του παιχνιδιού και απείλησε δύο φορές στο 65’ και στο 70’ με τους Μπακογιάννη και Καλουδιώτη μετά από εκτελέσεις κόρνερ του Καλλέργη. Οι γηπεδούχοι κρατούσαν εύκολα το υπέρ τους σκορ και στο 87’ κλείδωσαν το τρίποντο. Ο Καζάκος έκανε υπέροχη ατομική ενέργεια και με μία σέντρα-ξυράφι βρήκε το κεφάλι του Κετσετζόγλου που δεν δυσκολεύτηκε να χριστεί και πάλι σκόρερ.                                                                                                                           Η Διάνα θέλει σίγουρα να επαναλάβει τέτοιες εμφανίσεις, ενώ τα Σούρμενα πρέπει οπωσδήποτε να μην παρουσιαστούν ξανά έτσι γιατί η άνοδος θα είναι ένα όνειρο απατηλό.

Συνθέσεις:

Διάνα Ηλιούπολης (Γιώργος Τσαμόπουλος):  Κόρρας, Δάρρας, Λεοντίου(55’ Πανίδης) , Μπακογιάννης, Nikoli , Καλουδιώτης, Καλλέργης(90’ Γιαννακόπουλος), Μπαρδάκης, Κετσετζόγλου , Αναστασίου(83’ Μπουραζάς) , Καζάκος.

ΑΣ Σουρμένων (Γ. Τάμπρατζης): Εξαρχάκος, Χριστόπουλος, Μαρινάκης, Κουμπαρούλης, Οικονόμου, Τσέργας, Φωστέρης, Μακρυγιάννης(52’ Χέλμης), Koci (90’ Δουγένης) , Machado (90’ Τσιγαρίδας), Παπαδάκης (52′ Αδαμόπουλος).

Διαιτητές: Μπαϊρακτάρης, Δέτση, Μπάγιας

Επιμέλεια: Κώστας Καλογιάννης

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |