Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

ΜΕ ΑΝΑΤΡΟΠΗ...ΔΙΠΛΟ Η ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ!

23/2/2020, 18:37, Sport Review

Ο Πανιώνιος Καισαριανής αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ επικράτησε με 2-1 του Αμαρουσίου, επέστρεψε στις νίκες και μείωσε προσωρινά την απόσταση από την κορυφή στους τέσσερις βαθμούς.

Οι «κυανέρυθροι» υποδέχθηκαν το προτελευταίο Μαρούσι στο γήπεδο του Αμαρουσίου καθώς στη Ριζούπολη διεξάγονται εργασίες στον χλοοτάπητα του γηπέδου. Οι παίκτες του Μπάμπη Παπαδόπουλου ήθελαν να… σβήσουν τη βαριά ήττα από την πρωτοπόρο Άμιλλα Περιστερίου και τα κατάφεραν παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ. Με ανατροπή στο δεύτερο μέρος ο Πανιώνιος Καισαριανής επέστρεψε στις νίκες με 2-1, ανέβηκε ξανά στη 2η θέση και μείωσε προσωρινά την απόσταση από την κορυφή και την Άμιλλα (που αγωνίζεται τη Δευτέρα εκτός έδρας με τον Τριφυλλιακός) στους τέσσερις βαθμούς.

Ο Πανιώνιος αν και ήταν το φαβορί βρήκε δυσκολίες στην αρχή του πρώτου μέρος. Στο 19΄ οι «κυανέρυθροι» είχαν μια καλή στιγμή με τον Βάρκα να σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά τον Παγκράτη να κρατάει ανέπαφη την εστία του και στο 27΄ οι Μαρουσιώτες στην πρώτη τους ουσιαστικά επίσκεψη μέσα στην περιοχή του Πανιωνίου κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Παναγιωτίδης έπιασε την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής και έκανε το 1-0.

Η αντίδραση του Πανιωνίου ήρθε γρήγορα καθώς στο 34΄ έφερε το ματς στα ίσια. Ο Πατράλης σέντραρε από τα αριστερά και ο Μαρκόφσκι με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα οι παίκτες του Παπαδόπουλου έχασαν τεράστια ευκαιρία να κάνουν την ανατροπή, αλλά ο Πατράλης δεν μπόρεσε να πλασάρει σε τετ-α-τετ με τον Παγκράτη. Ένα λεπτό πριν τελειώσει το ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ξανά κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά το πλασέ του Βιτλή σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι «κυανέρυθροι» αύξησαν ακόμα περισσότερο την πίεσή της και τελικά έφτασαν στην ανατροπή στο 63΄ όταν ο Χουχούμης έπιασε ένα δυνατό μακρινό σουτ, το οποίο κατέληξε στα δίχτυα των γηπεδούχων, σημειώνοντας με αυτό το πολύ όμορφο γκολ το 2-1. Ο Πανιώνιος Καισαριανής συνέχιζε να έχει την υπεροχή, ωστόσο η τελική προσπάθεια των παικτών του Παπαδόπουλου δεν ήταν καλή για ένα τρίτο τέρμα. Αυτό δεν ήρθε ποτέ, αλλά οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα και πήραν τη νίκη, περιμένοντας πλέον το δευτεριάτικο παιχνίδι της πρωτοπόρου Άμιλλα Περιστερίου.

Οι συνθέσεις:

Μαρούσι (Κώστας Χριστοφοράκης): Παγκράτης, Βλάχος, Παναγιωτίδης, Γκίτσης, Ζερβόπουλος, Γεωργακόπουλος, Νασιμέντο, Μίσκου (84’ Μεσουρούνης), Σπίντζος, Ντε Βίντερ, Λεπενιώτης (66΄ Καρακώστας)

Πανιώνιος Καισαριανής (Μπάμπης Παπαδόπυλος): Αναγνωστόπουλος, Κυριακίδης (47΄ Ιωαννίδης), Βιτλής, Χουχούμης, Λαρέα, Φατιόν, Βάρκας (47΄ Μπεντινέλι), Ιριτιέρ, Πατράλης, Κολ, Μαρκόφσκι (79’ Γκίνο)