Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Έσωσε τον βαθμό με Στέφα ο Ίκαρος Καλλιθέας

17/2/2020, 20:45,

Έσωσε τον βαθμό με Στέφα ο Ίκαρος Καλλιθέας.

Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Α΄ ομίλου του πρωταθλήματος ΕΠΣ Πειραιά ο Ίκαρος Καλλιθέας εξήλθε ισόπαλος 1-1 στην ¨Παραλία Καλλιθέας¨ κόντρα στην ΑΕ Μαύρου Αετού Ολυμπιάδα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλούς οιωνούς και για τις δύο ομάδες αφού πριν καν περάσουν δέκα λεπτά είχαμε έξι φάσεις που θα μπορούσαν να μετατραπούν σε γκολ αν υπήρχε καλύτερο τελείωμα.  Ο Πλέσσας στο 20ο λεπτό λίγο έλειψε να πετύχει ένα τρομερό τέρμα για τον Ίκαρο αφού δοκίμασε ένα ξερό σουτ πέντε μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, όμως το κάθετο δοκάρι αποδείχτηκε σύμμαχος για την Ολυμπιάδα. Ακολούθως ο ρυθμός άρχισε να πέφτει με τους δύο προπονητές να ζητούν συνεχώς να μην χάνεται η μπάλα στον χώρο της μεσαίας γραμμής και να ηρεμίσουν το παιχνίδι. Η επόμενη σημαντική φάση ήρθε στο 39ο λεπτό από πλευράς Ολυμπιάδας, με μία κεφαλιά του Ανταλή από το ύψος του πέναλτι να καταλήγει ελάχιστα εκατοστά πάνω από την εστία. Οι δύο ομάδες μπήκαν με το ίδιο πάθος και στην έναρξη του δευτέρου μέρους και σε μία φάση στο 54ο λεπτό που μόνο γκολ δεν μύριζε ο Βοιδονικόλας θα εκμεταλλευτεί την λανθασμένη μεταβίβαση του Μαγούλα προς τον τερματοφύλακα του και με περίτεχνο σκάψιμο της μπάλας θα ανοίξει το σκορ για τους φιλοξενούμενους. Το επόμενο μισάωρο άνηκε καθαρά στους γηπεδούχους προσπαθώντας να γεμίσουν με κόσμο τα αντίπαλα καρέ, και κυρίως με πλαγιοκοπήσεις να  ξαναμπούν στην διεκδίκησή κέρδους από το παιχνίδι. Προϋποθέσεις πολλές όμως ευστοχία καμία αφού η πολυπρόσωπη άμυνα και οι κοντινές γραμμές της Ολυμπιάδας απομάκρυναν την μπάλα πλην της φάσης στο 70ο λεπτό όπου το γκολ του Ίκαρου το σταμάτησε ο επόπτης ως οφσάιντ. Η αξιόμαχη προσπάθεια από πλευράς γηπεδούχων εν τέλει ανταμείφθηκε και στο 80ο λεπτό ο Στέφας με διαγώνιο σουτ εντός περιοχής έφερε το παιχνίδι στα ίσα που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα. Στα θετικά στοιχεία του αγώνα προστέθηκε και η εξαιρετική παρουσία του διαιτητή Κωνσταντόπουλου που βρίσκονταν δίπλα από τις φάσεις αφήνοντας πολλές φορές πλεονέκτημα κατά διαστήματα που θα μπορούσαν να μας προσφέρουν κι αλλά γκολ. Με το σημερινό αποτέλεσμα ο Ίκαρος μένει στην προτελευταία θέση με 14 βαθμούς και η Ολυμπιάδα στην 5η με 33.

Συνθέσεις

ΙΚΑΡΟΣ:  Διαμαντίδης, Κουτσόπουλος, Μαγουλάς, Καραδήμος, Στέφα, Πλέσσας,, Μέτα( 85’ Λιμήτσιος) Τρίχας, Περλορέντζος( 54΄Τζέλα) Λένγκα,Ηλιόπουλος

ΑΕ Μ.ΑΕΤΟΥ ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ: Κρασσάς, Κασδοβασίλης, Κανταράς, Λαζάκης, Ανταλής, Καλογερόπουλος, Σκαραμάγκος( 65΄Τσορτανίδης) Τσιάκος( 65’ Ααδαμίδης) Βάσσος, Τζανόγλου, Βοϊδονικόλας