Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Νίκη και τρίποντο με υπογραφή Τσαγκάρη

11/2/2020, 02:35,

Με πολύ καλή παρουσία, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, ο Αμπελακιακός έφυγε νικητής από το γήπεδο Ορυζομύλων, επικρατώντας, το μεσημέρι της Κυριακής, με 3-1 στο παιχνίδι με την Ελλάς Ποντίων για την 17η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α΄ Κατηγορίας ΕΠΣ Πειραιά.

Οι φιλοξενούμενοι δε θα μπορούσαν να περιμένουν καλύτερο ξεκίνημα, καθώς, στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Αντώνης Τσαγκάρης εκμεταλλεύτηκε την κακή λειτουργία στην άμυνα των γηπεδούχων και, με έξυπνο πλασέ, άνοιξε το σκορ. Στα επόμενα λεπτά, ο Αμπελακιακός συνέχισε πιέζοντας τον αντίπαλό του και η πίεση αυτή απέδωσε καρπούς. Στο 11΄, ο Σταφσουλάι έκανε μια ωραία κούρσα από τα αριστερά και τροφοδότησε τον Ζότο Κέρκι, ο οποίος πλάσαρε με χαρακτηριστική άνεση για το 2-0. Στα υπόλοιπα λεπτά του πρώτου μέρους, δεν υπήρξε κάποια άλλη αξιόλογη φάση, παρά μόνο μία ευκαιρία για τους γηπεδούχους, με το σουτ του Μπέλια, στο 22΄, να περνά πάνω από την εστία του Καρνέση.
      Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και οι γηπεδούχοι έδειξαν να ξυπνούν και να παίρνουν περισσότερες πρωτοβουλίες στο χορτάρι. Στο 50΄, ο Τσεσμελόγλου εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, με την μπάλα να στρώνεται στον Αντώνη Μπέλια, ο οποίος, με δυνατό σουτ, νίκησε τον Καρνέση για να μειώσει σε 2-1. Στο 51΄, ο Μιχάλης Γρίμπιλας διαμαρτυρήθηκε για μια διαιτητική απόφαση και τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα, αφήνοντας τους γηπεδούχους με 10 παίκτες.  Έκτοτε, ακολούθησαν σημαντικές ευκαιρίες για την Ελλάς Ποντίων. Στο 52΄, το πλασέ του Παπαδόπουλου εξουδετερώθηκε από τον τερματοφύλακα του Αμπελακιακού, ενώ, 4 λεπτά αργότερα, η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσεσμελόγλου είχε την ίδια κατάληξη. Επίσης, στο 70΄, το σουτ του Ηλιάδη κατέληξε δίπλα από την εστία των φιλοξενούμενων. Αντί να έρθει, όμως, η ισοφάριση, ήρθε το τρίτο γκολ για τον Αμπελακιακό. Στο 94΄, ο Οντιαμπό ανετράπη στην περιοχή από τον Συμεωνίδη και, στο 96΄, ο Τσαγκάρης ευστόχησε στην εκτέλεση πέναλτι, για να γράψει το τελικό 3-1 για τους φιλοξενούμενους.
      Μετά από αυτό το παιχνίδι, ο Αμπελακιακός είναι 3ος με 36 βαθμούς και, στην επόμενη αγωνιστική, θα υποδεχθεί τον Καραβά, για το ντέρμπι της δεύτερης θέσης. Η Ελλάς Ποντίων είναι 6η με 24 βαθμούς και θα φιλοξενηθεί από τον Αετό Κορυδαλλού.

ΕΛΛΑΣ ΠΟΝΤΙΩΝ: Σακελλαρίου, Παπαδόπουλος, Κουκουλάς, Σιδερόπουλος, Μπέλιας, Μαρτίνος, Τζουγκράκης, Κουτσουναμέντος (90΄ Συμεωνίδης), Σαββίδης (46΄ Κολοφώτης), Χοντάι (57΄ Ηλιάδης), Τσεσμελόγλου

ΑΜΠΕΛΑΚΙΑΚΟΣ: Καρνέσης, Ζότο Κίντι, Λιάτος, Χαλούλος, Αφράτης (62΄ Οντιαμπό), Σγούρδας, Τσαγκάρης, Κοκλιώτης (70΄ Μπούτσης), Σταφσουλάι, Ζότο Κέρκι (90΄ Τάσσης), Σίνης (53΄ Μάρα)