Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Επιστροφή στις νίκες μετά από μήνες για τον Αθηναϊκό

8/2/2020, 22:02,

Μετά από πέντε συνεχόμενες ήττες και συνολικά 13(!) παιχνίδια χωρίς νίκη, ο Αθηναϊκός επικράτησε 1-0 του Χολαργού στο Δημοτικό Γήπεδο Βύρωνα και πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα.

Ο Αθηναϊκός πήρε τη νίκη με 1-0 απέναντι στον Χολαργό για την 19η αγωνιστική του 1ου Ομίλου Α’ Κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών, με τον Σκούμα να κρίνει το αποτέλεσμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Έτσι, οι «λόρδοι» ανέβηκαν στην 12η θέση και έφτασαν τους 18 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Χολαργού (η οποία έμεινε χωρίς νίκη για έκτο διαδοχικό παιχνίδι, μετρώντας τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες), έμεινε στους 25 και τη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Ο Αθηναϊκός πήρε τα ηνία του αγώνα, μαζί και το προβάδισμα

Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα στα πρώτα λεπτά, με τον Χολαργό να απειλεί πρώτο στο παιχνίδι. Ο Τσίρος σούταρε μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά στο 3’ και στο 10’ ο Αθηναϊκός απάντησε στις ευκαιρίες. Ο Τσονάκης έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Αγγελόπουλος έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Οι «λόρδοι» πίεζαν για το γκολ και δημιουργούσαν συχνά ευκαιρίες στα αντίπαλα καρέ, ενώ οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να αναπτυχθούν από τα πλάγια αλλά οι αμυντικοί του Αθηναϊκού αμύνονταν καλά και απομάκρυναν συνεχώς τον κίνδυνο.

Στο 16’, ο Αγγελόπουλος με βαθιά σέντρα στην περιοχή βρήκε τον Τσολάκο που έστειλε ψηλά την μπάλα, ενώ στο 27’ ο ίδιος παίκτης δεν μπόρεσε να σκοράρει από τη μικρή περιοχή.
Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 34’ με τον Λημνιό, ο οποίος όμως ήταν σε θέση οφσάιντ και το τέρμα ακυρώθηκε. Η πίεση του Αθηναϊκού, όμως, απέφερε καρπούς και στο 36’ πέτυχε το 1-0 με τον Σκούμα να κάνει ωραία προσωπική ενέργεια και να σκοράρει παρά την προσπάθεια του Μαρκή. Αυτό ήταν το τρίτο προσωπικό γκολ στο πρωτάθλημα για τον 24χρονο μέσο.

Πίεσε μέχρι τέλους ο Χολαργός αλλά το αποτέλεσμα δεν άλλαξε

Οι «κυανόλευκοι» μπήκαν στο δεύτερο μέρος αποφασισμένοι για την ισοφάριση, είχαν περισσότερη κατοχή και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Αρζένη, η οποία απείλησε στο 49’ με τον Σκούμα από αριστερά να περνάει και τον Μαρκή αλλά από τα πλάγια αστόχησε.

Αυτή ήταν και η μοναδική «κλασική» ευκαιρία των γηπεδούχων στο δεύτερο 45λεπτο, αφού ο Χολαργός ήταν σαφώς ανώτερος και είχε ξεκάθαρες ευκαιρίες για να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 53’, ο Τριάντης βγήκε απέναντι από τον Μανωλικίδη, τον πέρασε αλλά την τελευταία στιγμή οι αμυντικοί του Αθηναϊκού έδιωξαν την μπάλα πριν εκείνη περάσει τη γραμμή.

Το παιχνίδι είχε αποκτήσει… άγρια μορφή τα τελευταία λεπτά, με δυνατά μαρκαρίσματα και σκληρές μονομαχίες να δίνουν και να παίρνουν στον χώρο του κέντρου. Λίγο αργότερα, μάλιστα, στο 60’, ο διαιτητής βρέθηκε στο… στόχαστρο των φιλοξενουμένων, οι οποίοι ζητούσαν έντονα πέναλτι σε ανατροπή του Τριάντη από τον Μανωλικίδη και τον Χριστοδούλου να μη δείχνει την άσπρη βούλα.

Ο Χολαργός έχασε την τελευταία του καλή ευκαιρία στο 80’, όταν ο Τσίρος δυσκόλεψε αρκετά τον Μανωλικίδη, ο οποίος έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ το μακρινό φάουλ του 25χρονου μεσοεπιθετικού.

Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτή ήταν η πρώτη νίκη για τον Αθηναϊκό μετά την 6η αγωνιστική (27 Οκτωβρίου), όταν και επικράτησε 2-1 εκτός έδρας της Νέα Ιωνία.

Διαιτητής ήταν ο κ. Χριστοδούλου με βοηθούς τους κ.κ. Δόση και Κατελανάκη.

Αθηναϊκός (Κώστας Αρζένης): Μανωλικίδης, Τσολάκος, Ζάχος, Αγγελόπουλος, Βασιλείου, Τσώνης, Σκούμας, Τσονάκης (88’ Τζανέτης), Σακελλαρίου (70’ Σαμπάνης), Λεβέντης (76’ Ομασέρε), Λημνιός (88’ Φατσέας)

Χολαργός (Γιάννης Κουσάνας): Μαρκής, Δαρδαμάνης, Ζαχαρόπουλος Δ. (46΄ Αλικάι), Μιχελής, Μηλιώνης, Ζαχαρόπουλος Ι. (75΄ Μπαλαξής), Βασίλας (65΄ Ζώης), Τσίρος, Βουλτσίδης, Κοκκινέλης, Τριάντης

Ρεπορτάζ: Τάσος Ζαννής
Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |