Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Νίκησε ο Εθνικός, φωνάζει ο Παπάγος!

8/2/2020, 16:37,

Σημαντική νίκη για την 16η αγωνιστική, του πρώτου ομίλου, της Β΄ εθνικής στο μπάσκετ, πέτυχε ο Εθνικός με 77-72, στην έδρα του Παπάγου.
  Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 11-14 για τους φιλοξενούμενους, με τις δύο ομάδες να είναι αρκετά άστοχες. Στην δεύτερη περίοδο, ο Εθνικός "έχτισε" ένα μικρό σερί 6-2, με το σκορ εκείνη τη στιγμή να διαμορφώνεται στο 26-23 για τους γηπεδούχους. Το ημίχρονο έληξε 32-30 υπέρ του Εθνικού, μετά από τρίποντο των Πειραιωτών σε "νεκρό" χρόνο.
  Στην τρίτη περίοδο, πάλι ο Εθνικός "έτρεξε" σερί 10-4, ενώ απέμεναν 5΄ και 12" για τη λήξη του δεκαλέπτου και το σκορ ήταν στο 34-42. Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ανέβασαν κατά πολύ τα ποσοστά τους, ειδικά πίσω από τη γραμμή των 6.75. Ο πίνακας του γηπέδου έγραφε 53-61, όταν στην τελευταία φάση, πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο, παίχτες και προπονητικό team του Παπάγου διαμαρτυρήθηκαν έντονα στον διαιτητή, ζητώντας βήματα. Αποβλήθηκε μάλιστα ο πρώην αρχηγός της ομάδας, Μιχάλης Υφαντής και η τέταρτη περίοδος άργησε να ξεκινήσει για μερικά λεπτά.
  Στην τελευταία περίοδο, οι παίχτες του Παπάγου προσπαθούσαν να μειώσουν το σκορ, αλλά ήταν άστοχοι σε κρίσιμες επιθέσεις και συγχρόνως οι παίχτες του Εθνικού σκόραραν κάποια "μεγάλα" καλάθια. Στα 3΄ και 20" πριν το τέλος, ο Εθνικός προηγούνταν με 68-59, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 77-72 για τη φιλοξενούμενη ομάδα.
  Η πιο όμορφη φάση του παιχνιδιού ήταν η χειραψία του παίχτη του Παπάγου, Αλέξη Κυρίτση, με τον προπονητή του Εθνικού, Κώστα Οικονομάκη, ύστερα από ένα δύσκολο καλάθι που πέτυχε ο πρώτος, με το παιχνίδι να βρίσκεται σε εξέλιξη.

Γιώργος Διαμαντόπουλος (προπονητής Παπάγου): Συγχαρητήρια στον Εθνικό για τη νίκη, ήταν καλύτερος από ΄μάς. Από εκεί και πέρα όμως, δεν μπορέσαμε να μείνουμε κοντά στο σκορ, γιατί υπήρχε σφαγιαστική διαιτησία σε όλα τα σημεία του παιχνιδιού. Παρόλα αυτά είχαμε και πολύ σημαντικές απουσίες και δεν μπορέσαμε να αντέξουμε και να πάρουμε αυτό το παιχνίδι, που ήταν πολύ κρίσιμο.
Κρατάμε την προσπάθεια, συνεχίζουμε, έχουμε ακόμα πολύ δρόμο μπροστά μας.

Κώστας Οικονομάκης (προπονητής Εθνικού): Κάναμε τη δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας νίκη, απέναντι σε μια ομάδα που ήθελε πολύ το παιχνίδι. Είμαστε σε καλό δρόμο. Προσπαθούμε την ομάδα να την έχουμε ήρεμη και να δουλεύουμε για να πάρουμε τα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε. Είναι η πρώτη αγωνιστική του δευτέρου γύρου. Είχαμε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Πεντέλη την προηγούμενη εβδομάδα, πήραμε και αυτό με τον Παπάγο. Τώρα παίζουμε με τη Βούλα και ακολουθεί το ντέρμπι με το Μαρούσι. Πιστεύω ότι η ομάδα περπατάει καλά. Είμαστε σε καλό δρόμο αν και θέλουμε κάποιες βελτιώσεις ακόμα.