Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Φύλαξε ..Τσίλιες.. 5αδας με μπροστάρη Τσιλιανίδη ο Όφη !

19/1/2020, 03:52,

Για την 19η αγωνιστική της Super League ο Όφη κέρδισε τον Πανιώνιο με 2-1 στη Νέα Σμύρνη.

Για τους Κρητικούς που βρίσκονται πλέον στη 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ο Σωτηρίου υπερασπίστηκε την εστία και στην άμυνα από δεξιά προς τα αριστερά έπαιξαν οι Μαρινάκης, Κουτρουμπής, Γιαννούλης και Κοροβέσης. Οι Μεγιάδο και Στάικος ήταν τα δύο αμυντικά χαφ ενώ  οργανωτικό ρόλο είχε ο Βαζ. Στις δυο πλευρές της επίθεσης έπαιξαν οι Τσιλιανίδης και Σεμέντο και στη κορυφή ο Φιγκεϊρέντο. Ο Όφη προσπάθησε και κατάφερε να αναλάβει τα ηνία του ματς από την αρχή. Μόλις στο 8ο λεπτό από κόρνερ του Τσιλιανίδη, ο Φιγκειρέντο με όμορφη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για το 0-1. 10 λεπτά αργότερα ο Βαζ έβγαλε αριστερά τον Σεμέντο ο οποίος με το πλασέ του ανάγκασε σε δύσκολη απόκρουση τον τερματοφύλακα του Πανιωνίου,Κότνικ. Στο 30ο λεπτό νέα ευκαιρία από την ομάδα της επαρχίας όταν ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κουτρουμπής έπιασε τη κεφαλιά με τη μπάλα να περνά άουτ. Στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ο Πανιώνιος ανέβασε την απόδοση του χωρίς όμως να καταφέρει να φανεί απειλητικός. 5 λεπτά πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα,ο Τσιλιανίδης σούταρε με τον Ντομίνγκεζ να διώχνει τη μπάλα πριν αυτή καταλήξει στα δίχτυα. Νέο σουτ του Φιγκειρεντο, η μπάλα άουτ. Ημίχρονο.
Εκρηκτικό ξεκίνημα για την ομάδα της Νέας Σμύρνης στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Μιλόγεβιτς με ατομική ενέργεια έκανε το σουτ στο 48’ ο Σωτηρίου δεν κατάφερε να αποκρούσει και ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 1-1. Γρήγορη απάντηση για τους Κρητικούς. Μαρινάκης και Τσιλιανίδης συνδυάστηκαν πολύ ωραία με τον δεύτερο να πετυχαίνει το 2-1 για τον Όφη στο 56’.Η ομάδα της Κρήτης είχε την ευκαιρία να πετύχει και 3ο γκολ όταν σφυρίχτηκε πέναλτι σε χέρι του Κόρμπου, ο Τσιλιανίδης ανέλαβε την εκτέλεση αλά πανένκα αλλά αστόχησε στο 69’. Στο 81’ νέα ευκαιρία για την ομάδα από το Ηράκλειο, μπαλιά του Μάνου στην αντεπίθεση για τον Σεμέντο ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο 89’ ο Κοτνικ απέκρουσε το κοντινό πλασέ του Μάνου. Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο στο 92’ να ισοφαρίσει με τον Τσιλούλη αλλά ο τελευταίος έκανε λάθος πάσα και ο επερχόμενος Μαρινάκης έδιωξε σωζοντας την ομάδα του. Τέλος του αγώνα.

Οι Κρητικοί ύστερα από τη σημερινή τους νίκη σταμάτησαν το αρνητικό σερί. Πριν την έναρξη της σημερινής αναμέτρησης είχαν 3 ήττες και 1 ισοπαλία στα 4 τελευταία παιχνίδια για το πρωτάθλημα, ενώ ηττήθηκαν και δυο φορές από τον ΠΑΟΚ για το Κύπελλο Ελλάδος. Από την άλλη, η σημερινή ήττα ήταν η 7η συνεχόμενη στο πρωτάθλημα για τον Ιστορικό που πλέον βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θεση. Μετά την λήξη του αγώνα υπήρξαν και λαϊκά δικαστήρια. Ο αρχηγός του Πανιωνίου, με παρέμβαση του μίλησε στους οπαδούς που τα έβαλαν με τη διοίκηση κατευνάζοντας τα πνεύματα.