Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Η ποιότητα νίκησε το πάθος!

19/1/2020, 02:28,

Σε ένα επεισοδιακό παιχνίδι που είχε διάρκεια δύο ώρες και σαράντα λεπτά (λόγω ενός καπνογόνου που άναψαν οι φίλοι των Ερυθρολεύκων με αποτέλεσμα να διακοπεί το παιχνίδι μέχρι να καθαρίσει η ατμόσφαιρα ) η Αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου με 82-80 στο κλειστό γυμναστήριο Χαιδαρίου  για την 19η αγωνιστική της Α2 Ανδρών. Έτσι οι Πειραιώτες επέστρεψαν στις νίκες. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πετρόπουλος και Αρσενόπουλος με 26 και 21 πόντους αντίστοιχα. Για τους ηττημένους ξεχώρισε για ακόμη μία φορά ο Ανδρέας Κανονίδης με 18.

Άλλο να θέλεις κάτι πολύ και άλλο να μπορείς να το υλοποιήσεις λέει ο σοφός λαός. Η φράση αυτή αντικατοπτρίζει απόλυτα το σημερινό παιχνίδι. Γιατί η Δάφνη Δαφνίου το ήθελε πολύ (ίσως περισσότερο από τον Ολυμπιακό) όμως δεν μπορούσε μιας και οι διαφορές που είχαν οι παίκτες των δύο ομάδων, σε παραστάσεις και εμπειρίες, ήταν κάτι παραπάνω από εμφανείς. Οι γηπεδούχοι άρχισαν το παιχνίδι με τους  Τοπάλι, Αγγέλου, Γκάτζο, Κανονίδη και Φιλιππάκο ενώ οι φιλοξενούμενοι με τους Νικολαίδη, Πετρόπουλο, Τζόλο Χρηστίδη και Μελισσαράτο. Το παιχνίδι ήταν εκ νέου Run and Gun όπως μας έχει συνηθίσει σε όλα τα παιχνίδια της φέτος η Δάφνη Δαφνίου. Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο ματς εκμεταλλευόμενος την zone press ( δηλαδή αρχικά πρέσαρε σε όλο το γήπεδο και αν οι αντίπαλοι περνούσαν το κέντρο έπαιζε ζώνη 2-3) άμυνα που εφάρμοσε ο Coach Τσαλδάρης η οποία είτε οδήγησε (ως επί το πλείστον)  σε βεβιασμένα σουτ των γηπεδούχων είτε σε κάποια κλεψίματα που μετατράπηκαν σε καλάθια. Έτσι οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με 12-20 στο 7΄ με κορυφαίο τον Βασίλη Χρηστίδη ο οποίος σε αυτό το διάστημα πέτυχε 8 πόντους. Όμως η κατάσταση άλλαξε άρδην με την είσοδο στο παρκέ του αρχηγού της Δάφνης Δαφνίου Κώστα Κουφόπουλου. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 13-4 και έκλεισαν προηγούμενη το πρώτο δεκάλεπτο με 25-24 χάρη σε ένα Buzzer Beater τρίποντο του Κουφόπουλου, με  μία κίνηση που θύμισε πολύ τον Κιθ Λάνγκφορντ. ( Αριστερή crossover ντρίπλα, Δεξί side step και άμεση εκτέλεση με το αριστερό).
   Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση του αγώνα ο Νίκος Αρσενόπουλος ο οποίος με μία  close out επίθεση διαμόρφωσε  το 31-27 υπέρ της ομάδας του, ενώ ο Πετρόπουλος με καλάθι στον αιφνιδιασμό διαμόρφωσε το 29-36 5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου αναγκάζοντας τον Μάη Κωσταντινίδη να καλέσει εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Μετά το τάιμ άουτ ο Δομπρογιάννης φιλοδώρησε με μία μεγαλοπρεπέστατη τάπα τον Αρσενόπουλο ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκάτζο μείωσε σε 31-36. Στη συνέχεια ήρθε το τρίποντο του Πετρόπουλου από πλευράς των Πειραιωτών για να αποκαταστήσει την τάξη. Στα επόμενα τρία λεπτά η διαφορά κυμαίνονταν σταθερά από τους πέντε μέχρι τους οχτώ πόντους ( πάντα υπέρ του Ολυμπιακού ) με τους Κανονίδη και Αρσενόπουλο να δίνουν σκορ στις ομάδες τους. Και ενώ ο δεύτερος με δύο βολές διαμόρφωνε το 43-49 οι οπαδοί των φιλοξενουμένων άναψαν ένα καπνογόνο με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για να καθαρίσει η ατμόσφαιρα με 1: 16 να απομένουν για την λήξη του πρώτου μέρους. Σε αυτό το σημείο η αστυνομία απομάκρυνε τους φίλους του Ολυμπιακού από το γήπεδο. Να σημειωθεί πάντως ότι αυτοί μέχρι εκείνο το σημείο είχαν δημιουργήσει μία φοβερή ατμόσφαιρα. Η συνέχεια του παιχνιδιού δόθηκε μετά από περίπου 45 λεπτά. Οι Πειραιώτες φάνηκαν εμφανώς επηρεασμένοι από τη διακοπή. Η Δάφνη το εκμεταλλεύτηκαν και με ένα ακόμη σερί έκλεισε το πρώτο μέρος  μόλις ένα πόντο πίσω χάρη σε γκολ φάουλ του Τοπάλι.
   Το δεύτερο μισό ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό πλέον να παίζει man to man και την Δάφνη ζώνη 2-3. Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου το πέτυχε ο Χρηστίδης  με τον Κανονίδη να απαντάει με ένα εκτός ισορροπίας σουτ. Ο Πρώην παίκτης του Ρεθύμνου λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με step back τρίποντο έβαλε την ομάδα του για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 54-52  ξεσηκώνοντας όλο το γήπεδο. Όμως η αντίδραση των Ερυθρολεύκων ήταν άμεση. Έτρεξαν και αυτοί με την σειρά τους ένα επιμέρους σκορ 7-0, με τους Πετρόπουλος και Νικολαίδη να σκοράρουν κατά σειρά και τον τελευταίο να πετυχαίνει ένα ακόμη καλάθι ύστερα από κλέψιμο στον Αγγέλου την ώρα που αυτός κατέβαζε την μπάλα. Στη συνέχεια πέτυχε ένα εύκολο λει απ διαμορφώνοντας το 54-59. Τα προβλήματα της Δάφνης πάντως είχαν ξεκινήσει νωρίτερα αφού ο βασικός της Σέντερ  Παναγιώτης Φιλιππάκος υπέπεσε στο τρίτο του φάουλ με τον Coach Κωσταντινίδη να τον παρκάρει θέλοντας και μη στον πάγκο. Την θέση του πήρε ο 20χρονος Γιώργος Αρνόκουρος ο οποίος με καλάθι του διέκοψε το σερί του Ολυμπιακού. Στα εναπομείναντα λεπτά της τρίτης περιόδου είχαμε δύο ακόμη καλάθια του Αρνόκουρου, ενώ από πλευράς Ολυμπιακού το σκορ τράβηξε ο Αρσενόπουλος με 7 προσωπικούς του πόντους. Το  δεκάλεπτο τελείωσε με καλάθι του Δομπρογιάννη σε νεκρό χρόνο και σκορ 62-67.
  Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να παίζουν εξαιρετική άμυνα και ταυτόχρονα να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση. Ο Γκάτζο με καλάθι ύστερα από επιθετικό ριμπάουντ σε δικό του άστοχο σουτ μείωσε σε 64-67, όμως ο Πετρόπουλος με κρύο αίμα απάντησε με μία τρίποντη βόμβα την οποία και πανηγύρισε δεόντως. Στη συνέχεια η Δάφνη με τρίποντο του Σταυρακούκα και χουκ του Φιλιππάκου (ο οποίος μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι) μείωσε σε 72-73. Η  επόμενη επίθεση του Ολυμπιακού ξεσήκωσε και τον πλέον ήρεμο οπαδό των γηπεδούχων. Ο Γκάτζο έκλεψε την μπάλα στο κέντρο και ενώ  ετοιμάζονταν για ένα εύκολο λέι απ οι διαιτητές  καταλόγισαν ένα αμφισβητούμενο φάουλ εις  βάρος του προκαλώντας την αντίδραση του νεαρού Φόργουορντ των γηπεδούχων. Αυτή μεταφράστηκε σε τεχνική ποινή με τον αλάνθαστο Πετρόπουλο να την εξαργυρώνει για το 72-74. Ο Τζόλος έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με τέσσερις πόντους, όμως ο Φιλιππάκος με καλάθι από παιχνίδι στο low Post και δύο βολές ισοφάρισε για το 76-76 δύο λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Ο Χρηστίδης  έδωσε ξανά προβάδισμα στον Ολυμπιακό με 76-78 και ο Αρσενόπουλος με floater ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του διαμορφώνοντας το 76-80 δώδεκα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Ο Τοπάλι με γρήγορο λέι απ έκανε το 78-80 κρατώντας την ομάδα του ζωντανή στο κυνήγι της νίκης. Ο Αρσενόπουλος με 1/2 βολές έστειλε ξανά την διαφορά στους τρεις, ενώ μετά έκανε ένα γρήγορο φάουλ στον Τοπάλι ώστε αυτός να μην μπορέσει να σκοράρει για τρεις και να ισοφαρίσει. Ο Γκαρντ των γηπεδούχων ευστόχησε στην πρώτη βολή και ενώ προσπάθησε να αστοχήσει εσκεμμένα στην δεύτερη δεν τα κατάφερε  εκμηδενίζοντας τις ελπίδες της ομάδας του να στείλει το ματς στην παράταση.  Το ταμπλό έγραφε πλέον 80-81 και 3.7 να απομένουν για την λήξη του παιχνιδιού. Ο Πετρόπουλος με 1/2 βολές διαμόρφωσε το τελικό 80-82.
Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε αυτό το μεγάλο ντέρμπι και επέστρεψε στις νίκες ύστερα από την ήττα σοκ που γνώρισε από το Παγκράτι.
    Μετά το τέλος του αγώνα μίλησε ο Νίκος Αρσενόπουλος o οποίος πέτυχε 21 πόντους για λογαριασμό των νικητών . Ο 20χρονος γκαρντ του Ολυμπιακού ο οποίος  έκρινε το παιχνίδι  και αποτελεί ένα από τα πλέον ελπιδοφόρα παιδιά της χώρας μας ανέφερε: Για αυτή τη νίκη  προσπάθησαν όλοι πάρα πολύ. Με βοήθησαν πολύ οι συμπαίχτες μου και έτσι μπόρεσα να φανώ και να σημειώσω κάποιους πόντους. Ήμασταν πραγματική ομάδα σήμερα δουλέψαμε όλη την  βδομάδα πολύ καλά,  ήμασταν συσπειρωμένοι και έτσι ήρθε η νίκη. Για την φετινή χρονιά, την πρώτη του σαν επαγγελματίας στον Ολυμπιακό ανέφερε: Eίναι μία ξεχωριστή χρονιά γιατί παίζω σαν επαγγελματίας  σε μία τεράστια ομάδα. Μαθαίνω πάρα πολλά και  κάθε χρόνο γίνομαι καλύτερος. Πρέπει συνεχώς να βελτιώνομαι και καθημερινά να αποδεικνύω ότι αξίζω να βρίσκομαι σε αυτήν την ομάδα. Για τους ηττημένους δηλώσεις έκανε ο εξαιρετικός για ακόμη μία φορά Ανδρέας Κανονίδης ο οποίος πέτυχε 18 πόντους. ο 28χρονος Φόργουορντ είπε: O Oλυμπιακός είμαι μία εξαιρετική ομάδα που έχει στόχο την άνοδο. Εμείς πιστεύουμε πολύ στις δυνατότητες μας και θέλαμε να χτυπήσουμε αυτό το ματς. Δυστυχώς χάσαμε στις λεπτομέρειες όμως δεν θα βάλουμε το κεφάλι κάτω αντίθετα θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε σκληρά ώστε να βελτιωνόμαστε κάθε βδομάδα. Αποστόλης Καλιούρης

Δάφνη Δαφνίου:  ( Μάης Κωσταντινίδης )   Τοπάλι 10 (1), Σταυρακούκας 3 (1), Κουφόπουλος 7 (1), Δομπρογιάννης 6, Αγγέλου 10 (2), Καννάς, Φιλιππάκος 8, Γκάτζο 9, Μπάλος, Αρνόκουρος 4, Κανονίδης 18 (2), Κουρτίδης 5 (1)

Ολυμπιακός Β΄ ( Δημήτρης Τσαλδάρης)   Νικολαίδης 6, Πετρόπουλος 26 (5), Νοέας 2, Καμπούρης, Τζόλος 6 (1), Αρσενόπουλος 21 (2), Χρηστίδης 14, Μελισσαράτος 4, Νίκου 3 (1)