Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Χαλκηδονικός- ΠΑΣ Γαλάτσι 2-1: Επεισοδιακή νίκη για τους γηπεδούχους

14/1/2020, 15:15,

Χαλκηδονικός και ΠΑΣ Γαλάτσι βρέθηκαν αντιμέτωποι στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β΄ κατηγορίας ΕΠΣ Αθηνών, με τα επεισόδια, που έλαβαν χώρα μετά το τέλος του αγώνα, να επισκιάζουν την αναμέτρηση.

Χαλκηδονικός και ΠΑΣ Γαλάτσι συγκρούστηκαν στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων, για την 15η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Β΄ Κατηγορίας ΕΠΣ Αθηνών. Ένα θεωρητικά απαρατήρητο παιχνίδι, καθότι οι δύο ομάδες έχουν αρνητική πορεία στις φετινές τους υποχρεώσεις, επισκιάστηκε σφοδρά από τα επεισοδιακά τεκταινόμενα που έλαβαν χώρα μετά και το σφύριγμα της λήξης, όπου οι οπαδοί των φιλοξενούμενων, αγανακτισμένοι από την όπως θεωρούν οι ίδιοι "ενοχλητική" διαιτησία του κυρίου Κωσταγιάννη, περικύκλωσαν τα αποδυτήρια του άρχοντα του αγώνα, βωμολοχώντας και μετατρέποντας το κλίμα σε δυσχερές. Κατά την αποχώρηση των τριών διαιτητών προς τα αποδυτήρια δεν έλειψε και η ρίψη αντικειμένων εντός αγωνιστικού χώρου, με μπουκάλια και δοχεία αναψυκτικών να εξφενδονίζονται προς το μέρος τους.
Στα αγωνιστικά, ο προτελευταίος της βαθμολογίας Χαλκηδονικός υποδέχτηκε το 12ο ΠΑΣ Γαλάτσι, που μετρούσε 3 συνεχόμενες νίκες και συνολικά 17 βαθμούς. Με μονάχα την μια εκ των δύο ομάδων ουσιαστικά ενδιαφερόμενη, το παιχνίδι δεν έτρεφε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τους γηπεδούχους να μετρούν ένα σερί 8 ηττών, που τους βύθιζε ακόμα περισσότερο στον πάτο της κατηγορίας.
Το ματς ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους του προπονητή Σιδηρά να πιέζουν ψηλά και να ασκούν πίεση στα πόδια των παικτών του Χαλκηδονικού. Η πίεση αυτή απέφερε γρήγορα καρπούς, αφού μόλις στο 13ο λεπτό, ο Κυριλλίδης βρέθηκε ολομόναχος σε τετ α τετ με τον Δεμεσλή, έπειτα από κάθετη πάσα μισού γηπέδου του Μπίλο. Ο 22χρονος φορ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα και άνοιξε το σκορ για την ομάδα του, σημειώνοντας παράλληλα και το πρώτο του γκολ στη σεζόν.
Το ΠΑΣ Γαλάτσι συνέχισε να πιέζει ψηλά και κατάφερε σταδιακά να ελέγξει ολόκληρη τη ζώνη στο κέντρο του γηπέδου, με τους Μπίλο, Αρναρέλλη και Χαλιβελάκη να κυριαρχούν τόσο στο μοίρασμα της μπάλας όσο και στις αναχαιτίσεις των επιθέσεων του αντιπάλου. Η χαοτική διαφορά των δύο αντιπάλων στον χώρο της μεσαίας γραμμής γρήγορα ανάγκασε το παιχνίδι σε έλλειψη ρυθμού και ποιότητας, με την ομάδα του Γαλατσίου να μην απειλείται. Ωστόσο, ήταν η ίδια που σπατάλησε την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μισού, όταν στο 30΄, έπειτα από μπαλιά του Αρναρέλλη, ο Γιαννόπουλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Δεμεσλή σε τετ α τετ. Η μοναδική ευκαιρία του Χαληδονικού ήρθε στο 43ο λεπτό, όταν μετά από τρικυμία στην περιοχή του ΠΑΣ, ο Αντωνόπουλος σούταρε χλιαρά, πάνω στον Θεοφανίδη. Το πρώτο ημίχρονο πέρασε αδιάφορα στην ιστορία, και σημαδεύτηκε από έντονα μαρκαρίσματα που επέφεραν και 3 συνολικά κίτρινες κάρτες από τον διαιτητή Κωστογιάννη.
Το δεύτερο μέρος του κυριακάτικου αγώνα ξεκίνησε με αλλαγή πρωταγωνιστών, αφού ο Χαλκηδονικός ήταν τώρα αυτός που πίεζε αποσκοπώντας σε ένα γρήγορο τέρμα. Μόλις 8 λεπτά μετά την έναρξη, στο 53΄, ο Αντωνόπουλος σημάδεψε το αριστερό δοκάρι της εστίας του Θεοφανίδη, μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 54΄ οι γηπεδούχοι έπειτα από κόρνερ του Λαγού και προβολή του νεοεισαχθέντα Δόγανου έφτασαν στην ισοφάριση, μετά από αδυναμία της άμυνας του ΠΑΣ να αποσοβήσει τον κίνδυνο.
Η ομάδα του Γαλατσίου προσπάθησε να αφυπνιστεί άμεσα και με την είσοδο του Πάπα πάλεψε να κερδίσει μέτρα στο γήπεδο. Ωστόσο σε μια απρόβλεπτη στιγμή, στο 60΄, η μπάλα έφτασε στον Αντωνόπουλο του Χαλκηδονικού, που βρέθηκε σε τετ α τετ με τον Θεοφανίδη. Τότε, το αριστερό μπακ του ΠΑΣ Γαλάτσι, Ευαγγέλου, έριξε στο έδαφος τον φορ των γηπεδούχων, και απεβλήθη από τον διαιτητή της αναμέτρησης. Ο Αντωνόπουλος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει από τα 11 μέτρα, στοχεύοντας στο κέντρο της εστίας, μέσα σε χάος διαμαρτυριών από φιλοξενούμενους παίκτες και οπαδούς.
Αυτή ήταν και η στιγμή που επηρέασε την εξέλιξη του παιχνιδιού και επέφερε μακροπρόθεσμα και την βίαιη τροπή του. Παράγοντας του ΠΑΣ Γαλάτσι που βρισκόταν στον πάγκο της ομάδας απεβλήθη μετά και τον καταλογισμό του πέναλντι, με τον προπονητή Σιδηρά να αποβάλλεται και αυτός με τη σειρά του δέκα λεπτά αργότερα, για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Αγωνιστικά, το γεγονός πως το ΠΑΣ Γαλάτσι έμεινε με 10 παίχτες για το υπόλοιπο της συνάντησης, οδήγησε σε εσωτερικές αλλαγές που περισσότερο δυσκόλεψαν την ομάδα, παρά την βοήθησαν να αναπτυχθεί. Ο Μπίλο μετατέθηκε από κεντρικό χαφ σε αριστερό χαφ, ενώ ο Αρναρέλλης μετατέθηκε σε τρίτο σέντερ μπακ, γεγονός που ισοπέδωσε κάθε αναπτυξιακή τάση των φιλοξενούμενων.
Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γαλατσίου, κατόρθωσε να απολέσει δύο πολύ σημαντικές ευκαιρίες στο 85΄ και το 88΄ αντίστοιχα, όταν σε ισάριθμες περιπτώσεις, οι Χαλιβελάκης και Πάπα δεν κατόρθωσαν να σημαδέψουν σωστά και να σκοράρουν.
Στα εναπομείναντα λεπτά, το αποτέλεσμα δεν μετεβλήθη, με τον Χαλκηδονικό να επικρατεί με 2-1 και να φτάνει τους 8 βαθμούς, με τους 7 εξ αυτών να κερδίζονται στην έδρα του. Από την άλλη μεριά, το ΠΑΣ Γαλάτσι παρέμεινε στους 17 βαθμούς, αφού δεν κατάφερε να διευρύνει το σερί των 3 νικών του.
Μετά το φινάλε της αναμέτρησης ο προπονητής Σιδηράς του συλλόγου από το Γαλάτσι αρνήθηκε μαινόμενα να προβεί σε δηλώσεις και κατευθύνθηκε από τις κερκίδες του σταδίου των Αγίων Αναργύρων στα αποδυτήρια, με σκοπό να "πάρει την ομάδα και να φύγει", όπως φώναξε χαρακτηριστικά.
Οι γηπεδούχοι με τη σειρά τους ήταν ευτυχείς μετά και τη νίκη τους αυτή, θα κοιτάξουν με περισσότερη αισιοδοξία την συνέχεια, όπως δήλωσαν, και θα προσπαθήσουν να διευρύνουν το σερί νικών τους αρχής γενομένης από τον εντός έδρας αγώνα της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στη Τερψιθέα. Το ΠΑΣ Γαλάτσι θα αντιμετωπίσει τη Δάφνη Παλαιού Φαλήρου εκτός έδρας.