powered by: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Σερβία : Χάνει την πρεμιέρα ο Μπιέλιτσα
Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Οι υποψήφιοι για τα βραβεία των κορυφαίων του 2019 από το ΠΣΑΤ

3/12/2019, 16:14,
  

Ανακοινώθηκαν από το ΠΣΑΤ τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας για τους Κορυφαίους του 2019.




Ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Αθλητικού Τύπου δημοσιοποίησε τα αποτελέσματα της φετινής ψηφοφορίας για τους Κορυφαίους αθλητές, προπονητές αλλά και ομάδες της εφετινής χρονιάς. Σε αυτά υπάρχουν και οι απουσίες που είχαν προκαλέσει μεγάλες αντιδράσεις, όπως ήταν του νταμπλούχου και αήττητου ΠΑΟΚ που απουσίαζε από τη λίστα με τις κορυφαίες ομάδες της χρονιάς και του πρωταθλητή Ευρώπης με την ΤΣΣΚΑ Δημήτρη Ιτούδη από την λίστα με προπονητές. Σε μια από αυτές τις λίστες δεν θα βρίσκεται το όνομα της Μαρίας Σάκκαρη η οποία παραμένει εκτός από τις υποψήφιες για την καλύτερη αθλήτρια. 

Πάντως αυτή η κατηγορία που τραβάει τα βλέμματα όλων, είναι του κορυφαίου αθλητή για το 2019 με τα ονόματα που είναι υποψήφιοι να είναι του ασημένιου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Υγρού Στίβου Κριστιάν Γκολομέεβ και δύο σπουδαίων αθλητών που αντιπροσωπεύουν την χώρα μας σε σπουδαίες διοργανώσεις, του MVP στο NBA Γιάννη Αντετοκούνμπο και του Στέφανου Τσιτσιπά νικητή του ATP Finals στο Λονδίνο. 

Αναλυτικά η ανακοίνωση του ΠΣΑΤ και οι υποψήφιοι:

Ολοκληρώθηκε την Δευτέρα (2/12), η ψηφοφορία των Αθλητικών Συντακτών – Μελών του ΠΣΑΤ για την ανάδειξη των Κορυφαίων του Ελληνικού Αθλητισμού το 2019, οι οποίοι και θα βραβευτούν στην 66η Ετήσια Γιορτή του Συνδέσμου, που θα πραγματοποιηθεί στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών (Αίθουσα «Banquet»), τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου και ώρα 18:00.

Η εκδήλωση θα μεταδοθεί απευθείας τηλεοπτικά από την ΕΡΤ.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, η πρώτη 3άδα (κατά αλφαβητική σειρά) ανά Κατηγορία, έχει ως εξής:

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 2019: ΑΝΤΕΤΟΚΟΥΜΠΟ Γιάννης (Μπάσκετ), ΓΚΟΛΟΜΕΕΒ Κρίστιαν (Κολύμβηση), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Στέφανος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 2019: ΚΟΡΑΚΑΚΗ Άννα (Σκοποβολή), ΣΑΚΚΑΡΗ Μαρία (Τένις), ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ Κατερίνα (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ 2019: Εθνική Ομάδα ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΜΠΙΤΣ ΧΑΝΤΜΠΟΛ, ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΑΝΔΡΕΣ ΥΔΑΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ, ΠΑΟΚ ΑΝΔΡΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ.

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 2019: ΙΤΟΥΔΗΣ Δημήτρης (Μπάσκετ), ΠΟΜΑΣΚΙ Γιώργος (Στίβος), ΤΣΙΤΣΙΠΑΣ Απόστολος (Τένις).

ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΙΧΑΛΕΝΤΖΑΚΗΣ Δημοσθένης (Κολύμβηση), ΠΑΠΑΔΑΤΟΣ Αλέξανδρος (Πάλη Κωφών), ΣΕΪΤΗΣ Μιχάλης (Στίβος).

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΑΘΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: ΜΑΣΟΥΡΟΥ Εμμανουέλα (Τζούντο), ΣΜΑΡΑΓΔΗ Στέλλα (Στίβος), ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΥ Αλεξάνδρα (Κολύμβηση)

ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ 2019: Εθνική Ομάδα BC3 ΜΠΟΤΣΙΑ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝ, Εθνική Ομάδα Κωφών ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΑΝΔΡΩΝ.

Οι Κορυφαίοι των Κορυφαίων θα ανακοινωθούν στη διάρκεια της Εκδήλωσης του ΠΣΑΤ, στις 9 Δεκεμβρίου, όπου και θα τιμηθούν.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ψηφοφορίας, εκτός των τριών (3) πρώτων:

ΑΘΛΗΤΕΣ:

4. Βολικάκης Χρήστος (ποδηλασία)

5. Τεντόγλου Μίλτος (στίβος)

6. Γκαϊτατζής Πέτρος – Παπακωνσταντίνου Αντώνης (κωπηλασία)

7. Πετρούνιας Λευτέρης (ενόργανη γυμναστική)

8. Τεληκωστόγλου Απόστολος (ταεκβοντό)

9. Βιεϊρίνια (ποδόσφαιρο)

10. Καλανδαρίδης Γιάννης-Παλαιοπάνος Θανάσης (κωπηλασία)

11. Κορωνάκης Βασίλης (μηχανοκίνητος αθλητισμός)

12. Μαυρομμάτης Νίκος (σκοποβολή)

13. Ντούσκος Στέφανος (κωπηλασία)

14. Φουντούλης Γιάννης (πόλο).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ:

4. Κωνσταντινίδου Ελένη (άρση βαρών)

5. Γκουντούρα Θεοδώρα (ξιφασκία)

6. Κυρίδου Μαρία-Μπούρμπου Χριστίνα (κωπηλασία)

7. Καρύδη Σπυριδούλα (στίβος)

8. Χατζηλιάδου Ελένη (Καράτε)

9. Κυριακοπούλου Νικόλ (στίβος)

10. Κυρίδου Ανέτα-Τσαμοπούλου Δήμητρα (κωπηλασία)

11. Μάλτση Εβίνα (μπάσκετ)

12. Κτενά Σοφία (τεχνική κολύμβηση)

13. Παπαχρήστου Παρασκευή (στίβος).

ΟΜΑΔΕΣ:

4. Ολυμπιακός Γυναίκες Πόλο

5. Τετράκωπος άνευ πηδ. Εφήβων κωπηλασία

6. Τετραπλό Σκιφ Ελαφρών Βαρών Νέων Γυναικών Κ23 Κωπηλασία

7. Ν.Ο. Βουλιαγμένης Γυναίκες Πόλο

8. Εθνική Ομάδα Ανδρών Μπιτς Χάντμπολ

9. Εθνική Ομάδα Εφήβων Μπάσκετ

10. Εθνική Ομάδα Κορασίδων Πόλο

11. Εθνική Ομάδα Νέων Γυναικών Πόλο

12. Ολυμπιακός Άνδρες Βόλεϊ

13. Θιναλιακός Κέρκυρα Ποδόσφαιρο.

ΠΡΟΠΟΝΗΤΕΣ:

4. Οικονόμου Άκης (κολύμβηση)

5. Βασιλόπουλος Λάμπρος (ποδηλασία)

6. Βλάχος Θεόδωρος (πόλο)

7. Κριερ Μίτσελ (στίβος)

8. Κορακάκης Τάσος (σκοποβολή)

9. Δήμας Οδυσσέας (άρση βαρών)

10. Λουτσέσκου Ραζβάν (ποδόσφαιρο)

11. Αλμασίδης Χρήστος (ταεκβοντό)

12. Γιατράς Μάκης (μπάσκετ)

13. Δελενήκας Θανάσης (ξιφασκία)

14. Παυλίδης Χάρης (πόλο)

15. Ζαλμάς Νίκος (βόλεϊ)

16. Ριγανάς Νίκος (χάντμπολ).

ΑΘΛΗΤΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Στεφανουδάκης Μανώλης (στίβος)

5. Κωστάκης Γιάννης (κολύμβηση)

6. Πολυχρονίδης Γρηγόρης (μπότσια)

7. Τριανταφύλλου Πάνος (ξιφασκία)

8. Βαγενάς Μάριος Αθανάσιος (άρση βαρών σε πάγκο)

9. Ιωσηφίδης Νίκος (πάλη κωφών)

10. Μπακοχρήστος Δημήτρης (άρση βαρών σε πάγκο)

11. Νικολαϊδης Στράτος (στίβος)

12. Χατζηκυριάκος Μάριος (πιγκ πογκ).

ΑΘΛΗΤΡΙΕΣ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Μπούσιου Φωτεινή (πιγκ πογκ)

5. Λουφάκη Κέλλη (ξιφασκία).

ΟΜΑΔΑ ΑΘΛΗΤΩΝ ΜΕ ΑΝΑΠΗΡΙΑ:

4. Εθνική Ομάδα Πινγκ Πονγκ.


Χρήστος Πρεβεζιάνος

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |  
  |  Copyright 2019 Sportreview.gr  |  designed & developed by WebWorks