Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Του έδωσαν πλακέτα, τους «κέρασε φαρμάκι»

15/4/2019, 23:59,

«Ταφόπλακα» στα όνειρα του Χαραυγιακού για την παραμονή έβαλε ο πρώην παίκτης της Γιώργος Τσαφταρίδης, που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για το Αιγάλεω στο πλαίσιο της 26ης αγωνιστικής του 7ου ομίλου της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Ιδανική ατμόσφαιρα στο παιχνίδι που έκρινε την παραμονή του Χαραυγιακού στην Γ’ Εθνική, καθώς η διοίκηση των γηπεδούχων απένειμε τιμητική πλακέτα στον Γιώργο Τσαφταρίδη, παίκτη του Αιγάλεω, ο οποίος πέρασε από την ομάδα της Ηλιούπολης όντας στα τμήματα υποδομής. Παράλληλα, οι «μπλε» εξέφρασαν τα συγχαρητήριά τους προς την ομάδα των δυτικών προαστίων για την κατάκτηση της πρώτης θέσης  και κάπως έτσι, συνοδεύτηκε το πρώτο σφύριγμα του κ. Περράκη στο παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι, καθ’ όλο το πρώτο ημίχρονο ήταν κυρίαρχοι στον αγωνιστικό χώρο κάνοντας αισθητή την παρουσία τους μόλις από το 9’ όταν και το απευθείας φάουλ του Βέρμπη από τα 43 μέτρα «τράνταξε» το οριζόντιο δοκάρι του Βακερλή. Στο 21’ εκ νέου ο Έλληνας επιθετικός απείλησε την εστία του τερματοφύλακα του Χαραυγιακού, ο οποίος  αναγκάστηκε σε θεαματική επέμβαση στην αριστερή του γωνία για να κρατήσει το «0». Η τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους, ήταν εκ νέου ένας μονόλογος των δύο, με το απευθείας φάουλ από τα 29 μέτρα να καταλήγει και πάλι σε κόρνερ 16 λεπτά πριν την ανάπαυλα.

Μπαίνοντας στην επανεκκίνηση του ματς, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους, κάτι που έγινε πραγματικότητα μέχρι και το 67ο λεπτό όπου είχαν δύο καλά αλλά άστοχα σουτ των Φερεντίνου και Κασσιανού (65’ & 67’ αντίστοιχα). Η… ταφόπλακα όμως στα όνειρα των περίπου 600 οπαδών της ομάδας της Ηλιούπολης για παραμονή στην κατηγορία μπήκε στο 77’ όταν ο Βέρμπης, με εξαιρετικό γυριστό σουτ, κατάφερε ό, τι του αρνούταν ο Βακερλής σε όλο το πρώτο μέρος και σημείωσε το 1-0. Ο Χαραυγιακός είχε μια σημαντική ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 87’,όταν πολύ έξυπνα ο Νυφαδόπουλος δοκίμασε με απευθείας εκτέλεση φάουλ να αιφνιδιάσει τον Γκλώτσο, όμως εκείνος μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια, κερδίζοντας παράλληλα και το φάουλ σε μονομαχία με τον Παρασκευόπουλο.

Η… ειρωνεία που θα μπορούσε να αποτελέσει μια ιδανική για διήγηση ποδοσφαιρική ιστορία, είναι ότι το τελικό 2-0 διαμόρφωσε στις καθυστερήσεις ο Τσαφταρίδης, ο οποίος δεν πανηγύρισε φυσικά το τέρμα που πέτυχε, σεβόμενος τόσο το παρελθόν όσο και την υποδοχή της πρώην ομάδας του στο Δημοτικό Στάδιο Ηλιούπολης.

9

*Πρωταθλητής, απευθείας άνοδος στην Football League.

**Δευτεραθλητής, αγώνες μπαράζ για την άνοδο σε Football League με μια ομάδα εκ των υπολοίπων δευτεραθλητριών των ομίλων 5-8: Ιωνικό, Διαγόρα ή Καλαμάτα.

Αναλυτικά ο κανονισμός της ΕΠΟ για τους αγώνες μπαράζ:

Αγώνες δευτεραθλητών για τον προβιβασμό στη Football League

Μετά το πέρας της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος και την οριστική βαθμολογική κατάταξη των Ομάδων, θα διεξαχθούν αγώνες για τον προβιβασμό των τεσσάρων (4) από τις οκτώ (8) Δευτεραθλήτριες Ομάδες στη Football League για την περίοδο 2019 – 2020, με τους εξής όρους:

α. θα πάρουν μέρος σε αυτό οι δεύτερες Ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης της κανονικής περιόδου κάθε Ομίλου. Συνολικά θα πάρουν μέρος οχτώ (8) Ομάδες.

β. Θα σχηματιστούν με κλήρωση τέσσερα (4) ζευγάρια τα οποία θα προκύψουν ως εξής: Τα δύο (2) ζευγάρια θα απαρτίζονται από τις δεύτερες Ομάδες της τελικής βαθμολογικής κατάταξης της κανονικής περιόδου των 1ου,2ου,3ου και 4ου Ομίλων και τα άλλα δύο (2) ζευγάρια αντίστοιχα από τις δεύτερες Ομάδες των 5ου,6ου,7ου και 8ου Ομίλων.

γ. Οι αγώνες που θα διεξαχθούν για κάθε ζευγάρι θα είναι διπλοί (εντός – εκτός έδρας) και ο νικητής θα έχει δικαίωμα προβιβασμού. Συνολικά θα διεξαχθούν οκτώ (8) αγώνες.

δ. Στους εν λόγω αγώνες ισχύουν οι γενικοί κανόνες της FIFA UEFA που αφορούν τους διπλούς αγώνες πρόκρισης – αποκλεισμού. Δηλαδή υπερισχύει το εκτός έδρας τέρμα και σε περίπτωση ομοίων αποτελεσμάτων ακολουθεί ημίωρη παράταση και πέναλτι.

ε. Οι τέσσερις νικήτριες Ομάδες θα προβιβαστούν στη Football League. Συνολικά θα προβιβαστούν τέσσερις (4) Ομάδες. στ. Οι ηττημένες Ομάδες θα παραμείνουν στη Γ΄ Εθνική κατηγορία για την περίοδο 2019 – 2020.

ζ. Σε περίπτωση που χρειαστεί να συμπληρωθούν οι Ομάδες της Football League από τις υπόλοιπες τέσσερις (4) Ομάδες που δεν προβιβάστηκαν, θα γίνει εφαρμογή του άρθρου 20 παρ. 16 του Κ.Α.Π. στους Ομίλους που συμμετείχαν με τα δεδομένα που είχαν στην τελική βαθμολογική τους κατάταξη.

*** Υποβιβασθείσες στην ΕΠΣ Αθηνών.

Κάπου εδώ αξίζει να σημειωθεί ο λόγος για τον οποίο ο Χαραυγιακός εν τέλει υποβιβάζεται και όχι η Θύελλα Καμαρίου με την οποία ισοβαθμεί. Στα μεταξύ τους παιχνίδια, όπως είναι το πρώτο κριτήριο ισοβαθμίας, έχουν λήξει με 2-0 και 1-3 αντίστοιχα, με αποτέλεσμα εκεί να έχουν ίδια συγκομιδή. Σε δεύτερη ανάγνωση όμως, ενώ πριν το ματς η συνολική διαφορά τερμάτων τους ήταν στο +2, το δεύτερο γκολ του Τσαφταρίδη «έκλεισε» τη διαφορά στο «0» για τον Χαραυγιακό, ενώ η Θυελλα ηττήθηκε με μόλις 1-0 από τον Ηλυσιακό κάτι που την άφησε στο +1. Ακόμα και έτσι όμως να μην γινόταν και να ισοβαθμούσαν, μετράει η καλύτερη επίθεση, όπου η Θύελλα έχει 27 τέρματα σε αντίθεση με τους Ηλιουπολίτες που σκόραραν μόλις 20 φορές στο φετινό πρωτάθλημα.

Συνθέσεις

Χαραυγιακός (Λουκάς Ρόππας):Βακερλής, Μαραγκουδάκης, Νυφαλόπουλος, Κόντι, Μιχελής ©, Τουγουντζόγλου, Κασσιανός, Ρόπας, Βαρουξάκης (79’ Γιαννόπουλος), Παρασκευόπουλος, Βιεννάς (46’ Φερεντίνος).

Αιγάλεω (Θεόφιλος Καλύβας): Γκλώτσος, Μαγκάκης, Ιωαννίδης, Παπαζαχαρίας ©, Μπατής, Παπασάββας, Μπελέρης(68’ Γουνδουλάκης), Ντάγκρας (85’ Αμπντέλ-Ραχίμ), Βέρμπης (79’ Τσαφταρίδης), Ζάχι, Φαρινόλα (66’ Ντουρμίσι).