Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Νίκησε στην παράταση, σε επεισοδιακό παιχνίδι ο Αμύντας

17/3/2019, 03:59,

Ο Αμύντας δυσκολεύτηκε, αλλά επικράτησε στην παράταση 68-61 (κ.α 56-56) του Απόλλωνα Πάτρας στο Κλειστό Γυμναστήριο Υμηττού, Πυρκάλ, για την 22η αγωνιστική της Α2 Ανδρών Μπάσκετ.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με σερί 8-2, σκοράροντας όλοι οι παίκτες, ενώ από την άλλη πλευρά, οι 13 από τους 17 πόντους της πρώτης περιόδου, σημειώθηκαν από το Ζούπα. Ο Απόλλων στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου αύξησε τη διαφορά (17-25), αλλά τα καλάθια των Καλδή, Κερασοβίτη και Κουκούνια διαμόρφωσαν το σκορ του ημιχρόνου στο 32-35.

Στην τρίτη περίοδο, ο Αμύντας προσπέρασε για πρώτη φορά με καλάθι του πρώτου σκόρερ του, Ζούπα (41-40),  όμως ο Απόλλων συνέχισε να διατηρεί το προβάδισμα στα δύο καλάθια (41-45, 45-48), κυρίως από ατομικές ενέργειες του Μολφέτα και του Καζαρνόφσκι. Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με το Ζούμπο να σκοράρει για τους φιλοξενούμενους και το Διαμαντόπουλο να απαντά. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της κανονικής διάρκειας ο Βαρδιακός ισοφάρισε 56-56, ενώ ένα άστοχο τρίποντο του Ζούμπου από τη μία, και ένα άστοχο του Ζούπα από την άλλη, έστειλαν το ματς στην παράταση.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο, τα κρίσιμα καλάθια του Βαρδιακού και του Κωνσταντακόπουλου έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στον Αμύντα, σε ένα παιχνίδι που στο τελευταίο λεπτό ο Ζούμπος πιάστηκε στα χέρια με τον Διαμαντόπουλο και στη συνέχεια υπήρξε και είσοδος οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, με τους ψυχραιμότερους να επεμβαίνουν εγκαίρως και να αποφεύγονται τα χειρότερα. Πλέον, ο Αμύντας  είναι στην 9η θέση με 32 βαθμούς και ο Απόλλων στην 15η θέση με 27 βαθμούς (ματς λιγότερο).

Δεκάλεπτα: 17-20, 32-35, 45-48, 56-56, πρτ. 68-61

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 15 (1), Τοπάλι 4, Διαμαντόπουλος 10 (2), Καλδής 5 (1), Βαρδιάνος 1 (3), Κερασοβίτης 4, Κουκουνιάς 8, Μπάρμπας, Γκαβανόπουλος 2, Κωνσταντακόπουλος 5 (1), Κάπρης, Μέλιος 4.

Απόλλων Π. (Δελέγκος): Στεφανίδης 2, Βλάχος 3 (1), Τζαϊδάς 4, Μπέμπης 10, Μολφέτας 9 (1), Ζούμπος 12, Εζόμο 4, Δημακόπουλος 7, Καζαρνόφσκι 10.

Δηλώσεις προπονητή Αμύντα, Αλέξανδρου Ζαβού: “ Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια στον Απόλλωνα που ήταν πολύ καλός σήμερα. Ήλεγχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, ενώ εμείς μόνο στην τρίτη περίοδο για λίγα δευτερόλεπτα περάσαμε μπροστά και στο τέλος της κανονικής διάρκειας που ισοφαρίσαμε. Παίξαμε μία καλή άμυνα σε εκείνο το σημείο και θα μπορούσαμε να είχαμε επικρατήσει με το σουτ το Ζούπα, αλλά δεν τα καταφέραμε. Στην παράταση παρότι αποβλήθηκε ο συγκεκριμένος παίκτης λόγω συμπλήρωσης ατομικών φάουλ στις πρώτες φάσεις του πενταλέπτου, η ομάδα έδειξε μεγάλη θέληση, ψυχή και με τη βοήθεια του κόσμου μπορέσαμε και κερδίσαμε ένα παιχνίδι το οποίο φαινόταν χαμένο. Είχαμε και την τύχη με το μέρος, ενώ η Πάτρα ήταν λίγο άτυχη.” Όσον αφορά στους στόχους τους για τη φετινή σεζόν απάντησε:        “ Έχουμε σχεδόν πετύχει τους στόχους μας, καθώς θέλουμε ακόμα δύο νίκες για να αποφύγουμε τα play out, που αυτό είναι μεγάλη επιτυχία για την ομάδα, και αν το καταφέρουμε κοιτάμε και πιο ψηλά.”