Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Εύκολα ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου τον Πελασγό,παραμένει στο κυνήγι της ανόδου!

19/2/2019, 22:31,

Ένα ευχάριστο απόγευμα Κυριακής πέρασαν τα κορίτσια του ΕΦΑΟ Ζωγράφου κόντρα σ΄ αυτά του Πελασγού Μεγαλόπολης, επικρατώντας άνετα με σκορ 54-35, για την 14η αγωνιστική του Νότιου Ομίλου της Α2 κατηγορίας μπάσκετ γυναικών. Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Νίκου Βερροιόπουλου παρέμεινε στο κυνήγι του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού και διατηρεί τις όποιες μαθηματικές ελπίδες έχει για άνοδο στη μεγάλη κατηγορία του γυναικείου μπάσκετ, 8 αγωνιστικές πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του ΕΦΑΟ Ζωγράφου, με όπλα της τη σφιχτή άμυνα και το παιχνίδι μέσα από το "ζωγραφιστό", δεν έχασε σε κανένα σημείο το προβάδισμα στο σκορ και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, προηγούμενη με 25-13. Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό δεν άλλαξε και μάλιστα οι γηπεδούχες προηγήθηκαν μέχρι και με διαφορά 23 πόντων στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, με τους δύο προπονητές να δίνουν χρόνο συμμετοχής και στις νεαρές παίκτριες που διαθέτουν στο ρόστερ τους.
Από τις νικήτριες, ξεχώρισαν οι Ζουρνή και Βαμβακά που είχαν από 18 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ από πλευράς Πελασγού, "διασώθηκαν" οι Λύκου και Καντέλη με 8 πόντους.
Την επόμενη αγωνιστική, ο ΕΦΑΟ Ζωγράφου ταξιδεύει στο Ρέθυμνο για το παιχνίδι με αντίπαλο το Αρκάδι, ενώ ο ουραγός Πελασγός, που μάχεται για την παραμονή του στην κατηγορία, δίνει κρίσιμο εντός έδρας αγώνα κόντρα στα Μελίσσια.

Αναλυτικά, τα στατιστικά της αναμέτρησης:

Διαιτητές: Μαρουδιάς, Κωτσακόπουλος

Δεκάλεπτα: 8-7, 25-13, 43-24, 54-35

ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ (Νίκος Βερροιόπουλος): Ζουρνή 18(1), Βαμβακά 14, Λερή 6, Κεσσέ 4, Βυζεντίνη 4, Κουρούβανη 3(1), Μπαλαμπάνη 3, Κυρίου 2,  Χόνι, Καραβέλη, Σατρατζέμη, Ντότσι

ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Γιώργος Τσατσουλής): Καντέλη 8, Λύκου 8, Θάνου 7(1), Χρανιώτη 7, Αγγελοπούλου 4, Μιχολιά 1, Ντάρλα, Τσιντώνη, Δουκούρη, Γεωργοπούλου,Τζανετοπούλου