Επίσημο : Ο Λοθάνο στη Νάπολι με 42 εκ.€
Η Νάπολι ανακοίνωσε την πιο ακριβή μεταγραφή της ιστορίας της

Α.Ο. ΚΑΡΑΒΑΣ - Α.Σ. ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ 1-0

30/1/2019, 13:59,

Νίκη που τον κρατάει δυναμικά στη μάχη της ανόδου πέτυχε ο Καραβάς με 1-0 κόντρα στη Δραπετσώνα που με τη σειρά της παλεύει να ξεφύγει από τη ζώνη των μπαράζ υποβιβασμού.

Ματς για γερά νεύρα διεξήχθη στο γήπεδο Σταύρος Μελισσουργός ανάμεσα σε Καραβά και Δραπετσώνα, για την 14η αγωνιστική της Ε.Π.Σ. Πειραιά στο 2ο όμιλο της ΄Α κατηγορίας. Οι γηπεδούχοι αποφασισμένοι αλλά και αγχωμένοι για τη νίκη πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα βρίσκοντας τους φιλοξενούμενους σε θέση άμυνας. Κάπως έτσι πέρασε το πρώτο ημίχρονο με λιγοστές φάσεις και χωρίς κάτι αξιοσημείωτο. Τα πράγματα άλλαξαν άρδην στο δεύτερο 45λεπτο. Ο ρυθμός ανέβηκε και τα νεύρα έκαναν την εμφάνισή τους στο γήπεδο του Ρέντη. Πέντε λεπτά πριν συμπληρωθεί μια ώρα παιχνιδιού είχαμε τη πρώτη αποβολή. Ο Ντρούγκας θα δει δεύτερη κίτρινη κάρτα σε χτύπημα εκτός φάσης και θα αφήσει την ομάδα του Καραβά με 10 για τα υπόλοιπα 35 λεπτα της αναμέτρησης. Η ομάδα της Κοκκινιάς, παρ΄ όλα αυτά δεν πτοήθηκε. Συνέχισε να πιέζει και να αναζητά το γκολ που θα...έλυνε τα πόδια των παικτών και θα άνοιγε το δρόμο για τη νίκη. Στο 70ο λεπτό η ισορροπία θα επανέλθει. Ο Λιάκος θα δει και αυτός τη δεύτερη κίτρινη του διαιτητή και θα αφήσει τη Δραπετσώνα με παίκτη λιγότερο. Όπως ήταν λογικό ο αγώνας θα γίνει ροντέο με τα μαρκαρισματα να γίνονται πιο δυνατά και τα νεύρα να μεταφέρονται στην εξέδρα. Ο Καραβάς θα κερδίσει ένα πέναλτι που μόνο ο Διαιτητής είδε αλλά η εκτέλεση θα χτυπήσει στο δοκάρι και θα περάσει άουτ. Τα πράγματα ξέφυγαν όταν αντικείμενο εκτοξεύθηκε από την εξέδρα προς τον 1ο βοηθό με τον διαιτητή του αγώνα να διακόπτει για λίγα λεπτά το παιχνίδι, αποβάλλοντας παράλληλα και τον προπονητή των φιλοξενούμενων. Ένταση είχαμε και μεταξύ των φίλων των δύο ομάδων που έληξε με την παρέμβαση των ψυχραιμότερων. Όταν κόπασε η μπόρα, ο Καραβάς έκανε την ύστατη προσπάθεια για να πάρει αυτή τη πολυπόθητη νίκη. Και τα κατάφερε! Μια όμορφη συρτή σέντρα και μια προβολή από κοντά έφεραν τη μπάλα στο βάθος της εστίας της Δραπετσώνας και τον Παυλόπουλο, σκόρερ του "χρυσού" τέρματος, να βγάζει όλη την ένταση του παιχνιδιού πάνω στο σημαιάκι του κόρνερ. Από την επίτευξη του γκολ στο 85΄ μέχρι και τη λήξη η Δραπετσώνα έχασε τη μια και μοναδική κλασσική της ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον τερματοφύλακα και αρχηγό της ομάδας των γηπεδούχων να κρατάει το μεγάλο αποτέλεσμα. Έτσι, η ομάδα της Κοκκινιάς συνεχίζει να κυνηγάει κατά πόδας την Α.Ε. Μοσχάτου στην προσπάθεια κατάληψης της πρώτης θέσης.