Η Σερβία θα στερηθεί τον Νεμάνια Μπιέλιτσα στην πρεμιέρα του Μουντομπάσκετ με την Αγκόλα, εξαιτίας προβλήματος στο γόνατο.
Ατλέτικο και Μονακό διεκδικούν Ικάρντι

Μαδρίτη και Πριγκιπάτο διεκδικούν τον φευγάτο από την Ίντερ Μάουρο Ικάρντι.

Όταν η Λίβερπουλ ξεκινά φουριόζα

27/8/2018, 16:10,

Τρία νίκες σε τρία παιχνίδια. Το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα που θα μπορούσε να κάνει στο φετινό πρωτάθλημα η Λίβερπουλ, χωρίς μάλιστα να δεχτεί γκολ. Οι φίλοι των ΄κόκκινων΄ ελπίζουν πως θα μπει τέλος στην ΄πέτρινη΄ περίοδο των 19 ετών χωρίς τίτλο, με την παράδοση πάντως να μην υπέρ τους όταν ξεκινούν με παρόμοιο τρόπο. Άλλες 3 φορές από την εποχή που καθιερώθηκε η Πρέμιερ Λιγκ.

1) 1993/94

Το νέο μεταγραφικό απόκτημα Νάιτζελ Κλόι ήταν ο πρωταγωνιστής με 2 τέρματα στη νίκη με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ, ενώ σκόραρε και στην εκτός έδρας επικράτηση με 3-1 επί της ΚΠΡ. Το 3 στα 3 ΄υπέγραψε΄ ο Στιβ ΜακΜάναμαν στο εντυπωσιακό 5-0 επί της Σουίντον.

Στην 4η αγωνιστική ήρθε η πρώτη ήττα από την Τότεναμ, που ανέτρεψε το γκολ του Κλόι και αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1.

Στη συνέχεια, η Λίβερπουλ γνώρισε 4 σερί ήττα και συνολικά κέρδισε μόλις 9 από τα 24 παιχνίδια πρωταθλήματος, ενώ ο αποκλεισμός στο κύπελλο από τη Μπρίστολ Σίτι έφερε την παραίτηση του Γκρέιαμ Σούνες. Τελικά κατετάγη 8η με 60 βαθμούς σε 42 παιχνίδια.

2)1994/95

Η σεζόν ξεκίνησε επιβλητικά με το 6-1 επί της Κρίσταλ Πάλας, με τους νεαρούς ΜακΜάναμαν και Φάουλερ να ξεχωρίζουν μαζί με τους έμπειρους Γιαν Μόλμπι και Ιαν Ρας. Κόντρα στην Άρσεναλ, ο Ρόμπι Φάουλερ πέτυχε το γρηγορότερο χατ τρικ σε 4 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα, μέχρι να το καταρρίψει ο Μανέ το 2015, ενώ σκόραρε ξανά στο 2-0 επί της Σαουθάμπτον.

Στην 4η αγωνιστική η Γουέστ Χαμ του Χάρι Ρέντναπ σταμάτησε την ομάδα του Άνφιλντ με ισοπαλία δίχως τέρματα, παρά το γεγονός ότι έπαιζε με 10 από νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο.

Η συνέχεια επιφύλαξε μόλις 6 νίκες σε 16 παιχνίδια πρωταθλήματος. Η ανάκαμψη ήρθε την περίοδο των Χριστουγέννων με 4 συνεχόμενες νίκες, ωστόσο οι εντός έδρας ήττες από Ίπσουιτς, Κόβεντρι και Λιντς ψαλίδισαν τις ελπίδες τίτλου. Τελικά, κατέληξε 4η με 74 βαθμούς σε 42 παιχνίδια, σε απόσταση 15 βαθμών από την πρωταθλήτρια Μπλάκμπερν.

3)2013/14

Με τον Λουίς Σουάρεζ τιμωρημένο από την προηγούμενη σεζόν, ο Ντάνιελ Στάριτζ ανέλαβε πρωταγωνιστικό ρόλο στην επίθεση και δεν απογοήτευσε. Το αντίθετο μάλιστα, αφού βρήκε δίχτυα 3 φορές στις ισάριθμες νίκες με 1-0 επί των Στόουκ, Άστον Βίλα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Για την 4η αγωνιστική ο Σέλβεϊ που μόλις είχε αποχωρήσει για τη Σουόνσι  ΄πλήγωσε΄ την ομάδα του Ρότζερς με το γρήγορο γκολ, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται στο 2-2, καθώς τα γκολ των Στάριτζ και Μόουζες δεν ήταν αρκετά να χαρίσουν το 4 στα 4.

Στη συνέχεια ο Ντέγιαν Λόβρεν σκόραρε για λογαριασμό της Σαουθάμπτον στο ΄Άνφιλντ΄, ενώ από την 1η Ιανουαρίου οι ΄κόκκινοι΄ πέτυχαν 14 νίκες σε 16 ματς πρωταθλήματος ΄φουντώνοντας΄ τις ελπίδες τίτλου. Όμως, το περίφημο γλίστρημα του Στίβεν Τζέραρντ στο παιχνίδι της 36ης αγωνιστικής άνοιξε το δρόμο στη Τσέλσι για τη νίκη με 2-0, με τον τίτλο τελικά να καταλήγει στη Μάντσεστερ Σίτι. Η τελικά βαθμολογία ΄έγραψε΄ Μάντεστερ Σίτι 86, Λίβερπουλ 84.