Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Νίκη με θέαμα το Καματερό

14/5/2018, 22:21,

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Καματερό, που επικράτησε με 3-2 του ΓΣ Καισαριανής στο γήπεδο της Νήαρ Ήστ, για την 29η αγωνιστική της Β´ εθνικής στην Ε.Π.Σ. Αθηνών. Οι «κυανόμαυροι» ήταν ανώτεροι καθόλη τη διάρκεια του αγώνα και έφτασαν πιο εύκολα στην επικράτηση από τι δείχνει το τελικό 3-2. Οι φιλοξενούμενοι είχαν πλειάδα χαμένων ευκαιριών για να ανεβάσουν κι άλλο το δείκτη του σκορ, ενώ έχασαν και πέναλτι στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Οι «κίτρινοι» από την πλευρά τους δεν άξιζαν κάτι παραπάνω βάση της εικόνας και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας του ομίλου. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Βαγγέλης Μήτσος που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι, πέτυχε το 3ο γκολ της ομάδας του σε κρίσιμο σημείο και κέρδισε το πέναλτι στις καθυστερήσεις που θα μπορούσε να δώσει διαστάσεις θριάμβου στην επικράτηση αν ο Τσιριώτης ήταν πιο εύστοχος. Από τους γηπεδούχους διασώθηκε ο Μιχάλης Βασιλάκης που μείωσε σε 2-1 με φοβερό σουτ από τα 30 μέτρα, ενώ αντίστοιχο τέρμα πέτυχε και ο Αρναρέλλης προσφέροντας θέαμα στο κοινό της Καισαριανής, χωρίς όμως βαθμολογικό αντίκροισμα.

Ο αγώνας

Το Καματερό έδειξε από την αρχή διάθεση να επιτεθεί και επέβαλλε το ρυθμό του μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους γηπεδούχους. Οι κυανόμαυροι κλείναν καλά τους χώρους και με συνεχόμενα κλεψίματα και καλές συνεργασίες, περιόρισαν τους παίκτες της Καισαριανής στο μισό γήπεδο.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 5ο λεπτό, με ένα σουτ του Κωνσταντίνου Τσιριγώτη λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή των κιτρίνων. Ο Σανιανός τοποθετήθηκε σωστά και απέκρουσε την μπάλα με ωραία εκτίναξη, αποσωβόντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Ένα λεπτό αργότερα, στο 6ο λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι που έβρισκαν εύκολα χώρους επιχείρησαν ακόμα ένα σουτ από το ίδιο σημείο, αυτή τη φορά με τον Πετανάι, όμως η μπάλα κατέλληξε για λίγο άουτ.

Στους φιλοξενούμενους ανήκε και η πρώτη κλασική ευκαιρία του παιχνιδιού στο 15’, όταν ο Ανδριτσόπουλος βρήκε με σέντρα ακριβείας τον Τσομπανάκη στο ύψος της μικρής περιοχής της Καισαριανής, ο οποίος τη σπατάλησε καθώς δεν πρόλαβε να πάρει θέση βολής και η προβολή που επιχείρησε έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σαριανού.

Ο ίδιος παίκτης έχασε ακόμα μια καλή ευκαιρία δέκα λεπτά αργότερα, μετά από σέντρα που επιχείρησε ο Πετανάι. Ο Τσομπανάκης βρήκε τη μπάλα με το κεφάλι, όμως ο Σαριανός ήταν σε εγρήγορση και την μπλόκαρε κρατώντας το 0.

Καθώς έφτανε η λήξη του πρώτου 45λπτου και ενώ όλα έδειχναν πως το ημίχρονο θα έληγε ισόπαλο, ο Τσομπανάκης είχε διαφορετική άποψη. Ο 20χρονος επιθετικός του Καματερού στο 44’ εξιλεώθηκε για τις προηγούμενες χαμένες ευκαιρίες του, εκμεταλεύτηκε την ωραία κάθετη του Πετανάι και με ωραίο τελείωμα από κοντά άνοιξε το σκορ και το Καματερό πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 1-0.

Το δεύτερο ημίχρονο επιφύλασσε αρκετές συγκινήσεις, με το Καματερό να συνεχίζει να έχει την πρωτοβουλία, την στιγμή που οι γηπεδούχοι δεν είχαν επιχειρήσει ούτε ένα σουτ προς την εστία του Κλεισάρη.

Και ενώ ο ΓΣ Καισαριανής ήταν αυτός που θα έπρεπε να κυνηγήσει το γκολ της ισοφάρισης, το Καματερό έλεγχε απόλυτα το ρυθμό και έκοβε κάθε υποψία αντεπίθεσης. Το μόνο που έλειπε από τους φιλοξενούμενους σε αυτό το διάστημα ήταν η τελική πάσα, στην προσπάθεια να πετύχουν ακόμα ένα γκολ για να κλειδώσουν το παιχνίδι.

Οι αλλαγές έδωσαν νέα ώθηση στους κυανόμαυρους που πέτυχαν το πολυπόθυτο δεύτερο γκολ στο 77´. Ο Παναγιώτοπουλος εκμεταλεύτηκε την ωραία σέντρα του Χαιρετάκη και με το «κακό» του πόδι (δεξί), σημάδεψε σωστά στην αριστερή  γωνία του Σαριανού και διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενούμενων.

Η απάντηση της Καισαριανής όμως ήταν άμεση, καθώς δύο λεπτά μετά στο 79’, ο Βασιλάκης εκτόξευσε μια βολίδα από τα 30 μέτρα πιάνοντας στον ύπνο τον γκολκίπερ του Καματερού, που την είδε να καταλήγει στο βάθος της εστίας του. Αυτό ήταν το πρώτο σουτ των γηπεδούχων στο παιχνίδι, που από το πουθενά έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση, προσφέροντας και θέαμα στους λιγοστούς φιλάθλους που βρέθηκαν στις κερκίδες.

Η χαρά των κιτρίνων δεν κράτησε πολύ, μιας και στο 81’ το Καματερό σκόραρε ξανά,  με τον Μήτσο που μπήκε σαν αλλαγή στο παιχνίδι να δίνει εκ νέου προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του, κλειδώνοντας ουσιαστικά και τη νίκη. Το μισό γκολ ανήκει πάντως στον Τσιριγώτη, που με φοβερή σκαφτή μπαλιά, έβγαλε φάτσα με τον τέρμα τον επιθετικό των φιλοξενούμενων που σημάδεψε σωστά και δικαίωσε τον προπονητή του που του έμπιστεύτηκε χρόνο συμμετοχής.

Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε και η Καισαριανή βρήκε κάποιους χώρους στην προσπάθεια να μειώσει το σκορ. Το πέτυχε τελικά με πανομοιότυπο τρόπο, με τον Αρναρέλλη στο 89’ να πετυχαίνει εξίσου θεαματικό γκολ με αυτό του Βασιλάκη λίγο μπροστά από το κέντρο του γηπέδου, αφήνοντας άγαλμα τον Κλεισάρη.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν πάντως να ολοκληρώσουν την ανατροπή μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή, με το Καματερό να είναι αυτό που είχε την ευκαιρία να πετύχει το 4ο του γκολ με ένα πέναλτι που κέρδισε στο 93ο λεπτό ο Μήτσος. Ο Τσιριώτης εκτέλεσε σημαδεύοντας την δεξιά γωνία του Σανιανού, που έπεσε σωστά και απέκρουσε κρατώντας το 2-3 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ του αγώνα.

Γ.Σ. ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗΣ: Σανιάνος, Δήμκος, Βασιλάκης, Αναγνωσταράς, Μαργαρίτης, Αρναρέλλης, Μαλλίδης, Μπιμάι (45’ Αναγνωσταράς), Καρέγλης (76’ Βογιατζής), Κοκοσούλης, Γιαννόπουλος.

ΚΑΜΑΤΕΡΟ: Κλείσαρης, Χαβέλας, Τσιριγώτης Β, Κανακάρης (55’ Μήτσος), Ανδριτσόπουλος, Τσιριγιώτης Κ, Παναγιωτόπουλος, Λιάπης (55’ Παππάς), Χαιρετάκης, Πετανάι, Τσομπανίδης (66’ Παπαϊωάννου).