powered by: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Οριστικά στην Σταντάρ ο Τσίμιροτ
Παίκτης της Σταντάρ Λιέγης  είναι και επίσημα ο Τσίμιροτ, ο οποίος παρουσιάστηκε από τους Βέλγους  και πήρε τη φανέλα με τον αριθμό «6».
Με... Καλάθη στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός!
Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, ο Παναθηναϊκός με καλάθι του... Καλάθη στο "μηδέν" επικράτησε με 94-93 της Ζαλγκίρις στην παράταση (83-83 κ.α.).
Ποδηλατική Από-ΔΡΑΣΗ Πιερίας
27/7/2017, 19:39
ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΛΙΑ- ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ
Γ. Τσαλμπούρης: Από τον Πιερικό στο όνειρο
26/7/2017, 08:38
ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΣΑΛΜΠΟΥΡΗΣ

Μια τυπική διαδικασία, πιο τυπική δεν γίνεται…

14/5/2018, 10:14,

Αστέρια Δραπετσώνας και Θύελλα-Αχιλλέας Κορυδαλλού διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο Γήπεδο Κερατσινίου «Σιταποθήκες», δυστυχώς για τους λίγους φίλους του ποδοσφαίρου όμως που βρέθηκαν στο γήπεδο τα ξίφη αποδείχτηκαν… «στομωμένα» και το θέαμα πολύ φτωχό. Οι δύο ομάδες δεν είχαν κίνητρο, κι αυτό ήταν κάτι που έβγαινε προς τα έξω…

Στα playout του α’ ομίλου της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Πειραιά όλα είχαν κριθεί για Αστέρια και Θύελλα από τις προηγούμενες αγωνιστικές. Έτσι ότι κι αν συνέβαινε στην τελευταία αγωνιστική η σωτηρία ήταν εξασφαλισμένη. Η έλλειψη άγχους σε συνδυασμό με το πάθος και τη δίψα για νίκη που είχαν δείξει οι δύο ομάδες στα προηγούμενα παιχνίδια άφηναν ελπίδες για κάτι κάλο. Που όμως δεν ήρθε ποτέ.

Το θέαμα λοιπόν ήταν επιοικώς μετριότατο. Οι φάσεις άξιες να αναφερθούν λιγοστές και γενικά ήταν ένας αγώνας που όλοι θα ξεχάσουν πολύ γρήγορα. Για την ιστορία, νικήτρια ήταν η ομάδια των Αστεριών με σκορ 1-0. Η ομάδα από τη Δραπετσώνα ήταν όντως ελαφρώς καλύτερη από τον αντίπαλό της και αν έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσει κάποιος σίγουρα θα ήταν αυτή. Επειδή όμως με τον τρόπο που αγωνίζονταν και οι 22 ποδοσφαιριστές γκολ δεν επρόκειτο να μπει, ανέλαβε η άμυνα της Θύελλας. Συγκεκριμένα, με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου ο Πιτερός γυρίζει την μπάλα στον τερματοφύλακά του Μανώλη, εκείνος δεν την κοντρολάρει ποτέ κι αυτή καταλήγει στα δίχτυα του.

Κατά τ’ άλλα μόλις δύο φάσεις μπορούν να θεωρηθούν ευκαιρίες για γκολ. Στο α’ ημίχρονο και στο 12’ για την ακρίβεια, ο Λαγάνης εκτελεί το κόρνερ από αριστερά και ο Παπαγιαννίδης που πιάνει την κεφαλιά στέλνει την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο β’ ημίχρονο και στο 82’, μετά από ασυνεννοησία της άμυνας της Θύελλας ο Κιούλα βρίσκεται μπροστά απ’ το Μανώλη αλλά πλασάρει απελπιστικά άουτ.

Ένα γκολ, δύο ευκαιρίες και τίποτα άλλο. Με αυτό τον τρόπο λοιπόν Αστέρια και Θύελλα-Αχιλλέας ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους για φέτος και θα αγωνίζονται στην πρώτη κατηγορία και του χρόνου. Με αποδόσεις σαν τη σημερινή όμως δεν θα έχουν πολλές ελπίδες…

Συνθέσεις:

Αστέρια Δραπετσώνας: Ρόκας, Ζαχαρίας, Καρακίτσος, Παπαϊωάννου, Νεμπούτ, Λαγάνης, Ψαράς (76’ Κιούλα), Παπαγιαννίδης, Μπαϊράμης (76’ Βερούσι), Αναγνώστη (60’ Ντόκας), Νέστορας

Θύελλα-Αχιλλέας Κορυδαλού: Μανώλης, Στέκας, Τοκατλιάν, Μπλέτσας, Πιτερός, Πλατσιδάκης, Μαρλαφέκας, Ξανθάκης (65’ Καλογερόγιαννης), Σωτηρόπουλος, Ξαφάκης, Νέλα (65’ Ξένος).