powered by: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Οριστικά στην Σταντάρ ο Τσίμιροτ
Παίκτης της Σταντάρ Λιέγης  είναι και επίσημα ο Τσίμιροτ, ο οποίος παρουσιάστηκε από τους Βέλγους  και πήρε τη φανέλα με τον αριθμό «6».
Με... Καλάθη στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός!
Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, ο Παναθηναϊκός με καλάθι του... Καλάθη στο "μηδέν" επικράτησε με 94-93 της Ζαλγκίρις στην παράταση (83-83 κ.α.).

14/5/2018, 01:52,

Στα πέναλτι κρίθηκε η αναμέτρηση ανάμεσα στην Κύπρο κορυδαλλού και το Μοσχάτο στο γήπεδο της Προοδευτικής,με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν 4-5,ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα ήταν 1-1.

Το Μοσχάτο πήρε την 3η θέση ενώ η Κύπρος την 4η θέση.

Ο αγώνας ξεκίνησε χωρίς καθυστέρηση παρά τα επεισόδια που διαδραματίστηκαν 40 λεπτά πρίν την έναρξη της αναμέτρησης με κουκουλοφόρους οπαδούς της Προοδευτικής  περίπου στα 40-50 άτομα να συγκρούονται με τα ΜΑΤ έξω απο το γήπεδο και την αστυνομία να κάνει χρήση δακρυγόνων για να τους απωθήσει.

Έτσι η ατμόσφαιρα ήταν βαρία με παράγοντες,ποδοσφαιριστές και δημοσιογράφους που είμασταν στο γήπεδο να μην μπορούμε να πάρουμε κυριολεκτικά ανάσα.

Ευτυχώς η ατμόσφαιρα καθάρισε μετά απο λίγη ώρα,οι οπαδοί διαλύθηκαν και το μυαλό όλων των παρευρισκομένων γύρισε στην μεγάλη αναμέτρηση.

Ο κόσμος που ήρθε στο γήπεδο για να εμψυχώσει τις ομάδες τους ήταν περίπου 40-50 άτομα και τον καιρό να είναι ζεστός και ΄΄σύμμαχος΄΄ φιλάθλων και παικτών.

Στο πρώτο ημίχρονο η Κύπρος Κορυδαλλού μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να μετουσιώσει σε γκόλ την πρώτη φάση της με τον Τσουκαλά να σουτάρει και η βολίδα του να καταλίγει στα δύχτια ανοίγοντας το σκόρ.

Στο 30΄ ο Αλευρής απο την Κύπρο εκτέλεσε ενα φάουλ με την μπάλα να καταλίγει ψηλά άουτ,ενώ η τελευταία ευκαιρία του ημιχρόνου άνηκε στο Μοσχάτο όταν στο 45+2΄ απο φάουλ του Μπαμίχα η μπάλα πέρασε απευθείας έξω.

Το δέυτερο ημίχρονο ήταν διαφορετικό απο το πρώτο καθώς τα λόγια του κ.Μαργαρίτη Χατζηαλέξη προπονητή του Μοσχάτου φαίνεται πως βοήθησαν τους παίκτες να αντιδράσουν στην συνέχεια.

Στο 49΄ έπειτα απο κόρνερ του Μπαμίχας,ο Σουφλάς με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δύχτια ισοφαρίζοντας την αναμέτρηση σε 1-1.

Απο εκεί και πέρα υπήρξε ένας ΄΄μονόλογος΄΄ για τους ΄΄φιλοξενούμενους΄΄ καθώς στο 56΄ ο Δρυμωνάκος έκανε ένα σούτ με την μπάλα να καταλίγει άουτ.

Στο 60΄ ο Μπαμίχας εκτέλεσε ένα φάουλ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να διώχνει,ενώ στο 71΄ ο Μπόλης έπειτα απο σούτ που επηχείρησε είδε την μπάλα να αποκρούετε απο τον τερματοφύλακα της Κύπρου σε κόρνερ.

Οι δύο τελευταίες ευκαιρίες της κανονικής διάρκειας του αγώνα άνηκαν στους ΄΄γηπεδούχους΄΄ με τον Καλλικαντή στο 85΄ να κάνει σούτ και η μπάλα να διώχνετε πάνω στην γραμμή απο τους αμυντικούς του Μοσχάτου,ενώ στο 89΄ ο Σκουρλής με προβολή έστειλε την μπάλα άουτ.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στην ημίωρη παράταση με τους ποδοσφαιριστές των 2 ομάδων να πηγαίνουν στους πάγκους για να πάρουν ανάσες και να δροσιστούν.

Οι μοναδικές ευκαιρίες που σημειώθηκαν στην παράταση ήταν στο 95΄ με τον Αλευρή να κάνει σέντρα και τον Παυλόπουλο με κεφαλία να μήν μπορεί να κερδίσει τον τερματοφύλακα του Μοσχάτου.

Στο 104΄ ο Μπαμίχας έκανε σούτ,ο τερματοφύλακας της Κύπρου απέκρουσε διώχνωντας τον κίνδυνο απο την εστία του,ενώ στο 114΄ ο ίδιος ποδοσφαιριστής σούταρε με την μπάλα να καταλίγει άουτ.

Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στην διαδικασία των πέναλτι με το Μοσχάτο να κερδίζει την ομάδα του Κορυδαλλού 5-4 και τον Παυλόπουλο να χάνει το τελευταίο και καθοριστικό πέναλτι στέλνωντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ο προπονητής του Μοσχάτου Μαργαρίτης Χατζηαλέξης σε δηλώσεις του τόνισε την σημασία της διοργάνωσης ενώ δεν παρέλειψε να αναφέρει ότι βάση απόδοσης και αγωνιστικότητας έπρεπε να κατακτίσει την πρώτη θέση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην 3η εθνική το Μοσχάτο και όχι ο Ατρόμητος Πειραιά.

Τέλος,ευχαρίστησε τους παίκτες του για την φετινή και δύσκολη προσπάθεια τους.

Κύπρος Κορυδαλλού.

Κρασσάς,Σημάκου,Αλευρής,Πέττας,Καλλικάντης(κίτρινη στο 115΄),Κατσούλας(κίτρινη στο 72΄),

Βάσσος(κίτρινη στο 67΄),Χατζημελετιάδης,Ταμπουράκης,Στούμπης(κίτρινη στο 71΄),Παυλόπουλος.

[Σκουρλής,Κόμης Κ,Κόμης Α,Διακάτος,Τζανόγλου,Σιδέρης]

Μοσχάτο.

Λιούμπης,Φόνσος,Σκορδίλης,Σουλάϊ,Καραβός,Μουρελάτος(κίτρινη στο 47΄),Κωτσερίδης,Σουφλάς,

Μπόλης(κίτρινη στο 87΄),Μπαμίχας(κίτρινη στο 90+1΄),Δρυμούσης.