Οι δηλώσεις του Βόλφ εν όψη του αγώνα της Γερμανίας.
ΔΗΜΗΤΡΑ ΓΚΟΛΙΑ- ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΥ

Δάφνη Δαφνίου - Τρίτωνας: Εδώ είναι "Dafnield"

26/3/2018, 01:56,

Εδώ είναι «Dafnield»

Υπερασπιζόμενη τόσο το μοτίβο της όσο και την έδρα της, η Δάφνη Δάφνιου επικράτησε σ’ έναν επεισοδιακό αγώνα στο τέλος του Τρίτωνα με σκορ 77-75 για την Β’ εθνική κατηγορία μπάσκετ ανδρών. Το 1ο κλειστό Χαϊδαρίου ήταν κατάμεστο από φιλάθλους των γηπεδούχων, οι οποίοι δημιούργησαν μία τρομερή ατμόσφαιρα στο «Χρήστος Αγγουράκης», χωρίς ωστόσο να λείψουν τα έκτροπα, τα οποία ξεκίνησαν από τους παίκτες των δύο ομάδων.

Ο αγώνας

«Ματσάρα» μέχρι...το τρίτο δεκάλεπτο

Η ομάδα από τα Σεπόλια μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι εκμεταλλευόμενη την ισχύ της στο αμυντικό ριμπάουντ και την ευστοχία της έξω από τα 6,75 με το σκορ στο 5’ της πρώτης περιόδου να είναι 11-16. Ο σύλλογος όμως των δυτικών προαστίων έβγαλε αντίδραση και με «μπροστάρηδες» τους Καπώνη και Τσιάνο κατάφεραν να προηγηθούν για πρώτη φορά στον αγώνα με 18-16, 1.15 πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Σκορ πρώτης περιόδου 21-21 με την φιλοξενούμενη ομάδα να ισοφαρίζει με καλάθι και φάουλ δευτερόλεπτα πριν το τέλος της. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του κόουτς Σορώτου έσφιξε την άμυνα της και χτύπησε στο τρανζίσιον παιχνίδι με το περιφερειακό της σουτ. Ειδικότερα, ένα ξέσπασμα του Γκιουζέλη με 5 συνεχόμενους πόντους έφερε την πρώτη μεγάλη διαφορά για την Δάφνη Δαφνίου στο 15.08 με 35-25, και ανάγκασε τον κόουτς των φιλοξενούμενων κ. Μιχελάκο να πάρει τάιμ – άουτ. Στη συνέχεια ο Τρίτωνας πίεσε την μπάλα για να μειώσει τη διαφορά χωρίς κανένα αποτέλεσμα όμως με τη διαφορά να φτάνει στη μεγαλύτερη τιμή της 1.30 λεπτό πριν το ημίχρονο, 41-30. Εκεί οι παίκτες της Δάφνης έχασαν την συγκέντρωση τους και με συνεχόμενα λάθη έδωσαν την δυνατότητα στον Τρίτωνα να τρέξουν ένα σερί 9-0 και να κλείσουν το πρώτο μέρος με 41-39.

Δεύτερο ημίχρονο και ο Τρίτωνας συνέχισε στον ρυθμό που έκλεισε το πρώτο μέρος. Εκμεταλλευόμενος τα ψηλά κορμιά του, την καλή κυκλοφορία της μπάλας και την αδυναμία των αντιπάλων στο ριμπάουντ, πέτυχε συνεχόμενους πόντους από το ζωγραφιστό. Σ’ αυτό βοήθησε και η αστοχία των παικτών της Δάφνης από την περιφέρεια και στις βιαστικές επιλογές που έπαιρναν, δείγμα έλλειψης καθαρού μυαλού. Σκορ 3ου δεκαλέπτου 55-57.

Επεισόδια και.... «δραματικό» φινάλε

Δύο λεπτά μπάσκετ περιελάμβανε το 4ο δεκάλεπτο. Η Δάφνη με δύο γρήγορα καλάθια έφερε «τούμπα» το παιχνίδι στο 8.02 με 59-57 και σ’ εκείνο το σημείο Τσιάκος και Καλατζής ήρθαν στα χέρια με τους δύο πάγκους να μπαίνουν μέσα στο γήπεδο για να τους χωρίσουν. Δυστυχώς οι συμπλοκές μεταξύ των παιχτών πλήθυναν με αποτέλεσμα στον αγωνιστικό χώρο να μπαίνουν παράγοντες και φίλαθλοι και να συμμετέχουν και αυτοί στα επεισόδια. Ευτυχώς η αστυνομική δύναμη έδρασε έγκαιρα αποκαθιστώντας την τάξη εντός και εκτός παρκέ. Όπως ήταν λογικό οι διαιτητές Μπούκας και Ραχιώτης διέκοψαν τον αγώνα τουλάχιστον για 10 λεπτά και στη συνέχεια αποφάσισαν την μοίρα του παιχνιδιού. Αυτή περιελάμβανε την συνέχεια του, αλλά με τους πάγκους των δύο ομάδων να έχουν αποβληθεί και στα υπόλοιπα 8 λεπτά οι δύο προπονητές να αρκούνται στους 5 που έπαιζαν πριν τη διακοπή. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 38’ με όλο το κοινό να παρακολουθεί με κομμένη την ανάσα. Σ’ εκείνο το σημείο ο Τρίτωνας έδειξε την ποιότητά του και μ’ ένα ξέσπασμα έφτασε στο 69-74 δείχνοντας ότι εύκολα ή δύσκολα στο τέλος θα έπαιρνε το ροζ φύλλο αγώνα. Η Δάφνη όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Με στιβαρή άμυνα και συνεχόμενες βολές κατάφερε αρχικά να ισοφαρίσει σε 74-74 με 40’ δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι. Ο κόουτς της Δάφνης κάλεσε τάιμ άουτ και σ’ εκείνο το σημείο βγήκε μπροστά ο Χρυσός που πέτυχε μεγάλο τρίποντο 3.5 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη διαμορφώνοντας το 77-74. Οι συγκινήσεις όμως δεν είχαν τελειωμό. Στιγμές μετά το καλάθι, ο διαιτητής Μπούκας έδωσε 3 βολές για τον Τρίτωνα σε προσπάθεια του Ντιμπ με 0.5 του δευτερολέπτου να μένει στο χρονόμετρο. Αν τις έβαζε το παιχνίδι θα οδηγούνταν σε παράταση. Έβαλε την πρώτη και έχασε τις άλλες δύο με το τελικό σκορ 77-75 να βρίσκει όλο το γήπεδο, να αποθεώνει την προσπάθεια των παικτών της Δάφνης.

Βαθμολογικά

Η νίκη της ομάδας των δυτικών προαστίων ήταν πάρα πολύ σημαντική στον αγώνα που κάνει για να παραμείνει στη κατηγορία. Πλέον με ρεκόρ 9-14 ατενίζει με μεγαλύτερη αισιοδοξία το μέλλον, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι σώθηκε, καθώς άλλες 5 ομάδες έχουν τον ίδιο στόχο. Ο Τρίτωνας από την άλλη δεν διεκδικεί και δεν έχει να χάσει κάτι αφού και μ’ αυτή την ήττα παρέμεινε 5ος με ρεκόρ 13-10.

Δεκάλεπτα : 21-21, 41-39, 55-57, 77-75

Διαιτητές : Μπούκας-Ραχιώτης

Δάφνη Δαφνίου (Σορώτος, Κωνσταντινίδης): Κουφόπουλος, Καπώνης 23(2), Χρυσός 16(2), Σωφρονάς 9(2), Γκίνης 8(2), Θεοδοσίου, Γκιουζέλης 9(1), Τσιάκος 12, Τσελεμπής.

Τρίτωνας (Μιχελάκος) : Ευστρατίου 11, Κουτουλας 5 (1), Καλατζης, Τάσοπουλος 8, Ντιμπ 11, Θύμνιος 13, Καραδολάμης 6 (2), Γκαβανόπουλος 17 (2), Κουκουνιάς 4