powered by: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Οριστικά στην Σταντάρ ο Τσίμιροτ
Παίκτης της Σταντάρ Λιέγης  είναι και επίσημα ο Τσίμιροτ, ο οποίος παρουσιάστηκε από τους Βέλγους  και πήρε τη φανέλα με τον αριθμό «6».
Με... Καλάθη στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός!
Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, ο Παναθηναϊκός με καλάθι του... Καλάθη στο "μηδέν" επικράτησε με 94-93 της Ζαλγκίρις στην παράταση (83-83 κ.α.).

18η αγωνιστική

Ο Πανιώνιος παρότι βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 24 πόντους "ίδρωσε" στο τέλος για να πάρει τη νίκη απέναντι στη μαχητική Νίκη Λευκάδας (73-68). Καθοριστική για τους "κυανέρυθρους" η παρουσία των Xίλι και Τζόνσον στο "ζωγραφιστό", δεν άντεξαν στο τέλος οι φιλοξενούμενοι.

Στη πρώτη περίοδο το παιχνίδι στο κλειστό της Νέας Σμύρνης έδειχνε να οδεύει προς έναν υγιεινό περίπατο για την ομάδα του Πανιωνίου. Το καλάθι της Πέιτον Γουάϊτιντ έδωσε για πρώτη και τελευταία φορά το προβάδισμα στην Νίκη, με τους γηπεδούχους έκτοτε να εκμεταλλεύονται την καλή τους άμυνα και τα επιθετικά ριμπάουντ, να "τρέχουν" ένα επιμέρους 22-2 και να κλείνουν το δεκάλεπτο με διαφορά 18 πόντων (26-8) έχοντας σαν "πρώτο βιολί" στην επίθεση την Κέιτι Χίλι η οποία σημείωσε 14 πόντους σ΄εκείνο το διάστημα.
Μέχρι και τα μισά του δευτέρου δεκαλέπτου η εικόνα δεν άλλαξε και οι "κυανέρυθροι" βρέθηκαν να ανεβάζουν τη διαφορά ακόμα και στο +24 (40-16). Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα από τις Ντάναμ και Τελίδου απλώς "ψαλίδισαν" κάπως τη διαφορά, με το 42-27 του πρώτου ημιχρόνου να είναι ενδεικτικό της παρουσίας των δυο ομάδων στο παρκέ.

Αυτό που συνέβη στο δεύτερο μέρος λίγοι θα το περίμεναν. Η ομάδα της Λευκάδας έδειξε περίσσιο πάθος, τρομερή αυταπάρνηση και εμφανή βελτίωση και στις δυο άκρες του παρκέ, με την Έλενα Τσινέκε να δίνει το "έναυσμα" για την μεγάλη αντεπίθεση. Η 18χρονη γκαρντ πέτυχε 13 από τους 20 πόντους της στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας σημαντικότατη συνεισφορά στο επιμέρους 13-2 που "έτρεξε" η ομάδα της στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά έπεσε στο καλάθι (53-51) κι απ΄το πουθενά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε θρίλερ.
Το τρίποντο της Όστρια στις αρχές της τελευταίας περιόδου έριξε τη διαφορά στο μίνιμουμ (55-54) και πολλοί άρχισαν να πιστεύουν ότι η μεγάλη ανατροπή ήταν προ των πυλών. Ο Πανιώνιος κρατούσε το προβάδισμα και η Νίκη προσπαθούσε με νύχια και με δόντια να παραμείνει κοντά στο σκορ. Το τρίποντο της Σεμανιάκου στα 54 δευτερόλεπτα διαμόρφωσε το 71-64 και έβαλε οριστικά "ταφόπλακα" στα όνειρα των παικτριών του Νίκου Δουβίτσα για ένα θετικό αποτέλεσμα, με τη κούραση απ΄την υπερπροσπάθεια να παίζει το ρόλο της στο τέλος.
Για τους "κυανέρυθρους" ξεχώρισαν οι Χίλι και Τζόνσον με 20 και 18 πόντους αντίστοιχα, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρότι είχαν τέσσερις παίκτριες με διψήφιο αριθμό πόντων δε κατάφεραν εν τέλει να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από τη Νέα Σμύρνη.

Με αυτή τη νίκη ο Πανιώνιος σημείωσε τη τρίτη σερί νίκη του και "έπιασε" προσωρινά τον Φάρο Κερατσινίου στη δεύτερη θέση με 32 βαθμούς, δυο λιγότερους από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Από την άλλη η Νίκη Λευκάδας δεν κατάφερε να δώσει συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα και πλέον "μοιράζεται" τη 4η θέση με την Δάφνη Αγίου Δημητρίου ( της οποίας επικράτησε τη περασμένη βδομάδα στο αλησμόνητο παιχνίδι των έξι παρατάσεων ) με 27 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα : 26-8, 42-27, 53-51, 73-68

Οι διαιτητές : Καρακωνσταντόπουλος, Φάκαρος

Πανιώνιος ( ¶γγελος Τσίκληρας ) : Τζόνσον 18, Τσίκα, Σπαθάρου 7(1), Τσιαδή 4, Χίλι 20, Σεμανιάκου 12(2), Θεοδωρομανωλάκη, Στεφανίδου 5(1), Παπαδοπούλου, Γρηγορίου 3(1), Μπόνη 4

Νίκη Λευκάδας ( Νίκος Δουβίτσας ) : Τελίδου 5(1), Τσινέκε 20, Γουάϊτιντ 11, Αρώνη, Τσαμπούρη, Ντάναμ 16(1), Όστρια 11(2), Τσέρου 2, Κοντογεώργου 3(1)