powered by: ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΛΗΤΙΚΟΥ ΡΕΠΟΡΤΑΖ
Οριστικά στην Σταντάρ ο Τσίμιροτ
Παίκτης της Σταντάρ Λιέγης  είναι και επίσημα ο Τσίμιροτ, ο οποίος παρουσιάστηκε από τους Βέλγους  και πήρε τη φανέλα με τον αριθμό «6».
Με... Καλάθη στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός!
Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, ο Παναθηναϊκός με καλάθι του... Καλάθη στο "μηδέν" επικράτησε με 94-93 της Ζαλγκίρις στην παράταση (83-83 κ.α.).

Γράφει η Νίκη Συρίγου

Στην αναμέτρηση του Σαββάτου (10/3) που έλαβε χώρα στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου νικητής στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Μπάσκετ Ανδρών μεταξύ του Περιστερίου και της Δόξας Λευκάδας αναδείχθηκε το Περιστέρι που επικράτησε με 82-64. Οι γηπεδούχοι εκτός από μια ακόμη σπουδαία νίκη αύξησαν το ρεκόρ τους με 21 νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια έχοντας θέσει γερές βάσεις για την απόκτηση του πρωταθλήματος.

Με όπλο του την άμυνα, την καλή επιθετική διαχείριση εκμεταλλευόμενο τα λάθη των Επτανήσιων βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό αλλά και τις ανάσες που έδιναν κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης τα τρίποντα του (12/25) το Περιστέρι κατάφερε να πάρει ακόμη μια άνετη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Λευκάδα υπέπεσε σε λάθη με αποτέλεσμα οι Περιστεριώτες να τα εκμεταλλευτούν βγαίνοντας στον αιφνιδιασμό, σημειώνοντας με τον τρόπο αυτό εύκολους πόντους. Παρ’ όλα αυτά αμφότερες οι ομάδες προσπάθησαν να προστατέψουν την άμυνά τους έχοντας καλή διαχείριση των ριμπάουντ ενώ για την ομάδα της Λευκάδας ξεχώρισε το γεγονός ότι είχαν διπλάσια ευστοχία στα τρίποντά τους με 4/8 έναντι του ενός σε τέσσερις προσπάθειες για την ομάδα του Περιστερίου. Τα πρώτα δέκα λεπτά ολοκληρώθηκαν με το σκορ στο 19-16 και τους Σιγκούνα και Κλαρκ να ξεχωρίζουν για το Περιστέρι και τον Τζόλο για την Λευκάδα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Περιστερίου βρήκε ξανά την ευκαιρία να βγει στον αιφνιδιασμό δείχνοντας ότι διέθετε τον ρυθμό και τον έλεγχο, ωστόσο, δεν κατάφερε να σημειώσει διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση. Οι ομάδες εξακολουθούσαν να επενδύουν στο αμυντικό τους παιχνίδι, όμως, η Λευκάδα στην προσπάθειά της να αμυνθεί και να πιέσει υποχρεώθηκε σε πολλά φάουλ με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να κερδίσουν γκολ-φάουλ αυξάνοντας τα καλάθια τους εφόσον ήταν εύστοχοι κι απ’ τη γραμμή των ελευθέρων βολών. Απ’ την άλλη η Λευκάδα ξεχώρισε στη διαχείριση των επιθετικών της ριμπάουντ καθώς τα διπλασίασε συγκριτικά με το πρώτο δεκάλεπτο (από 3 σε 6) απ’ τα οποία κέρδισε και πόντους, ενώ το Περιστέρι δεν κατάφερε να πάρει κανένα επιθετικό. Το δεκάλεπτο έληξε με 45-36. Ο Πολυτάρχου κι ο Μάντζαρης έδωσαν τρομερή ώθηση με τα εύστοχα τρίποντά τους ενώ οι  Επτανήσιοι γέμιζαν το αντίπαλο καλάθι, κυρίως, με τους Λιακόπουλο, Γράβα, Καλαμπάκα και Τζόλο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και μόλις στα 9:37’’ το Περιστέρι με εύστοχο δίποντο του Σκορδίλη σημείωσε την πρώτη του διψήφια διαφορά στην αναμέτρηση. Παρόλα αυτά σημειώθηκε τρομερή αστοχία των ομάδων τόσο κοντά όσο και μακριά απ’ το καλάθι. Επιπρόσθετα οι Περιστεριώτες ανέβαζαν ρυθμούς στην άμυνά τους σημειώνοντας επτά περισσότερα αμυντικά και 3 περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ σε σύγκριση με τα 5 κι 1 της Λευκάδας αντίστοιχα. Επίσης, το Περιστέρι βγήκε για ακόμη μια φορά στον αιφνιδιασμό. Πολυτάρχου και Κλαρκ με εντυπωσιακό παιχνίδι αύξησαν τους πόντους για το Περιστέρι ενώ πολύτιμοι για την Λευκάδα ήταν οι Λιακόπουλος, Αγγελόπουλος και Τζόλος. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 66-49.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Πολυτάρχου εξακολουθούσε να πυροβολεί για το Περιστέρι καθώς ήταν ιδιαίτερα εύστοχος απ’ τα 6.75 ενώ υπήρξε κι ο πολυτιμότερος με 22 πόντους. Η ομάδα του Θεοδόση Βαφιά, ήδη, απ’ το τρίτο δεκάλεπτο φαινόταν ότι δε μπορούσε να ανταποκριθεί με αποτέλεσμα η ομάδα του Νίκου Καραγιάννη να φαίνεται ότι θα κατοχυρώσει μια ακόμη νίκη. Γράβας και Τσαλδάρης προσπάθησαν να αυξήσουν το σκορ για την Λευκάδα αλλά οι πόντοι δεν ήταν αρκετοί, για να φέρουν την ανατροπή στην αναμέτρηση. 22’’ πριν την ολοκλήρωση ο Σκορδίλης σημείωσε ακόμη ένα εύστοχο δίποντο σουτ διαμορφώνοντας το τελικό 82-64.

Σημειώνεται ότι στο κλειστό Ανδρέας Παπανδρέου φιλοξενήθηκε το 31ο Δημοτικό σχολείο Περιστερίου αλλά και περίπου 300 ακόμη φίλοι που με τη ζωντάνια και τον ρυθμό τους έδιναν την ώθηση στους παίκτες τους για την διεκδίκηση ακόμη μιας νίκης.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 45-36, 66-49, 82-64

Αρχικές πεντάδες:

Περιστέρι: Κλαρκ Κίντρεν, Πολυτάρχου Μιχάλης, Σκορδίλης Γάιος, Σιγκούνας Αλέξανδρος, Κωνσταντακόπουλος Θανάσης

Δόξα Λευκάδας: Τζόλος Βαγγέλης, Τσαλδάρης Δημήτρης, Καλαμπάκας Δημήτρης, Μπέμπης Βαγγέλης, Μάρκοβιτς Μίλαν

Δηλώσεις Αντώνη Μάντζαρη, αρχηγός Περιστερίου:

Το Περιστέρι σημείωσε μια ακόμη εντός έδρας νίκη επί της Λευκάδας με σκορ 82-64 φθάνοντας με τον τρόπο αυτό τις 21 σε ισάριθμα παιχνίδια και συνεχίζει αήττητο στο πρωτάθλημα της Α2. Αυτό το στατιστικό αποτελεί ρεκόρ που βλέπουμε ξανά στην Α2 σε μεγαλύτερο, ωστόσο, βαθμό (εφόσον δυο αγωνιστικές πριν είχε ισοφαρίσει -και, πλέον, προσπέρασε- αυτό του ΚΑΟΔ με 19/19 νίκες στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία μπάσκετ της χώρας) κι ο ίδιος σχολιάζει: «Στην αρχή της χρονιάς είχαμε στόχο την πρώτη θέση και την άνοδο, δεν κοιτούσαμε κάποιο συγκεκριμένο ρεκόρ, ωστόσο, τρώγοντας ανοίγει η όρεξη. Όσο ο καιρός περνούσε πληροφορούμασταν και για νέα ρεκόρ σε σερί νικών, σε ό, τι υπάρχει, ό, τι ισχύει, ό, τι μπορεί να κερδίσουμε. Τώρα τα έχουμε καταρρίψει όλα, απ’ ό, τι ξέρω, για την Α2. Συνεχίζουμε βήμα-βήμα, κάθε ματς, για να το πάμε όσο πιο μακριά μπορούμε».

Η άνοδος φαντάζει δεδομένη, ωστόσο, το προφίλ που διατηρούν άπαντες στον σύλλογο είναι χαμηλό και περιμένουν να την εξασφαλίσουν και μαθηματικά. Ο ίδιος τονίζει: «Έτσι είναι. Πολλοί λένε ότι το Περιστέρι έχει, ήδη, ανέβει, ωστόσο, μόνο αυτό δεν ισχύει. Πιστεύω αυτό το δείχνουμε και στα παιχνίδια που παίζουμε. Είμαστε πάντα σοβαροί. Δουλεύουμε κάθε εβδομάδα. Μόλις ανέβουμε και μαθηματικά, θα πάρουμε το πρωτάθλημα αλλά δε θα σταματήσουμε να δουλεύουμε. Έχουμε πολλούς στόχους. Όλοι θέλουν να μας κερδίσουν αλλά εμείς δε θέλουμε να χάσουμε από κανέναν, οπότε θα τραβήξει πολύ μακριά όλο αυτό».

Αναφορικά με το πού κρίθηκε το σημερινό παιχνίδι αναφέρει: «Αν δει κανείς το 82-64 θα καταλάβει. Θεωρώ ότι απ’ την άμυνα κρίθηκε το ματς. Όταν είμαστε καλοί πίσω, βρίσκουμε τον ρυθμό μας και στην επίθεση κι εύκολα ή δύσκολα κερδίζουμε. Θεωρώ ότι το 64 ήταν πολύ καλό για σήμερα. Παίζαμε με μια πολύ καλή ομάδα που βάζει πολλά καλάθια κι εκεί στηρίχθηκε η νίκη μας».

Όσον αφορά στον εκπληκτικό κόσμο του Περιστερίου που για ακόμη μια φορά αποτέλεσε τον 6ο παίκτη αλλά και την μαθητική κερκίδα του 31ου Δημοτικού σχολείου αλλά και το γεγονός ότι διαρκώς κι από κοινού βρίσκονταν σε διαρκή επικοινωνία μέσω συνθημάτων που ζητούσαν ρυθμικά την άνοδο της ομάδας στην Α1 κατηγορία υπογραμμίζει πως: «Θεωρώ ότι η μεγαλύτερη νίκη του Περιστερίου φέτος είναι αυτή, το ότι έχει κερδίσει ξανά τον κόσμο της πίσω, τον κόσμο που, ουσιαστικά, είχε πληγωθεί πολύ. Κάποιοι έμειναν δίπλα στην ομάδα και τώρα που σιγά-σιγά η ομάδα ανεβαίνει παρασύρει κι άλλο κόσμο μαζί της κι αυτό είναι σημαντικό , να φτάσουμε, δηλαδή, στο τέλος της χρονιάς και να γεμίζουμε το γήπεδο».

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |