Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Νίκη παραμονής για το Χαλάνδρι

13/2/2018, 01:02,

Σ΄ ένα καθοριστικό ματς σχετικα με την υπόθεση της παραμονής στην Α΄ κατηγορία της ΕΠΣΑ, το Χαλάνδρι νίκησε με σκορ 1-0 τον Φωστήρα Ηλιούπολης και πήρε σημαντική βαθμολογική ανάσα.

Υπό τη συνεχή βροχή στο γήπεδο του Χαλανδρίου η ομώνυμη τοπική ομάδα πήρε ένα από τα σπουδαιότερα ντέρμπι που κλήθηκε να δώσει μέχρι τώρα αφού στον αγώνα που καθόριζε σε μεγάλο βαθμό το μέλλον του στη κατηγορία νίκησε 1-0 τον Φωστήρα Ηλιούπολης αφήνοντας τον πίσω του με 3 βαθμούς διαφορά. Το Χαλάνδρι είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα κιόλας λεπτά και ευτύχησε να προηγηθεί νωρίς, μόλις στο 10’ με τον Πατσιαβούρα με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής. Ένα γκολ που αποδείχθηκε αρκετό για τους «πράσινους». Όσο περναγε ο χρόνος όμως, τόσο δυσκόλευε το έργο των ποδοσφαιριστών και σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο ήταν αδύνατο να παραχθεί ποδόσφαιρο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στη δύναμη, το πάθος και τη θέληση. Με τα νεύρα τεντωμένα και τους παλμούς στα ύψη δεδομένου και της κρισιμότητας του αγώνα, ο Φωστήρας Ηλιούπολης ανέβασε την απόδοση του και στο 28’ βρέθηκε κοντά στην ισοφάριση με τον Λεπτάκη αλλά το σουτ του κόντραρε στο σώμα του Κλήμη έχοντας κατεύθυνση προς τα δίχτυα. Όμως, δεν πτοήθηκε και 12 λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 40’ χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία του αγώνα από τον Μπλέτσα όπου μετά από τραγικό λάθος της άμυνας βρέθηκε αντιμέτωπος με την εστία και σχεδόν εξουδετερωμένο τον τερματοφύλακα αλλά κατάφερε να αστοχήσει πετυχαίνοντας το δοκάρι. Το  δεύτερο ημίχρονο περιείχε πολλές δυνατές μονομαχίες σώμα με σώμα, ένταση αλλά κανένα γκολ. Η ομάδα του Χαλανδρίου είχε τη πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου ημιχρόνου με τον Βενάρδο να κάνει ένα επικίνδυνο γύρισμα στη περιοχή και τον Παπίγκου να απομακρυνει σε κόρνερ τελευταία στιγμή. Με τον Φωστήρα Ηλιούπολης να ανεβάσει τις γραμμές του στον αγωνιστικό χώρο οι γηπεδούχοι βρήκαν κενούς διαδρόμους στο δεύτερο ημίχρονο και γινόντουσαν επικίνδυνοι στην αντεπίθεση. Χαρακτηριστικό παράδειγμα η φάση του 65’ όπου με ένα πολύ γρήγορο τρανζίσιον ο Βενάρδος και πάλι, βγήκε τετ α τετ με τον Ντόνι να κάνει μια μεγάλη απόκρουση κρατώντας την ομάδα της Ηλιούπολης στο παιχνίδι. Όμως, παρά την απόκρουση του και τη προσπάθεια των υπολοίπων οι «μπλε» δεν κατάφεραν να απειλήσουν ιδιαίτερα προς το τέλος και επικράτησε κυρίως η ένταση και τα νεύρα παρά το καθαρό μυαλό στον αγωνιστικό χώρο και από τις δυο ομάδες με τον Γεωργαμλή να αποβάλλεται για τους γηπεδούχους στο 90’ με δεύτερη κίτρινη.

ΧΑΛΑΝΔΡΙ (Τάσος Κιλιμτζίδης)

Μολφέσης, Κλήμης, Δαρδαμάνης, Θανόπουλος, Λειβαρτζινός, Ντιουφ, Σειτάι (65′ Μερτής), Γεωργαμλής, Πατσιαβούρας (88′ Γκώνος), Βενάρδος, Νησιωτάκης (80′ Φωτάκης).

ΦΩΣΤΗΡΑΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Παύλος Κυριακουλέας)

Ντόνι, Σάχου, Αϊβάζης, Τσαπικούνης, Παπίγκου, Ασωνίτης Β, Λεπτάκης (86′ Μερτζανίδης), Μπαρδάκης, Φάρος, Μίζιος (46′ Κωστελέτος), Μπλέτσας (62′ Κρικος).