Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Ο Θρίαμβος Αθηνών τις εντυπώσεις, ο Ήφαιστος την ουσία.

12/2/2018, 17:32,

Το μεσημέρι της Κυριακής ο Θρίαμβος Αθηνών υποδέχθηκε στο γήπεδο Υμηττού τον Ήφαιστο Περιστερίου για την 20η αγωνιστική στον πρώτο όμιλο της πρώτης κατηγορίας της ΕΠΣ Αθηνών, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν μια σημαντική αλλά και δύσκολη νίκη με 0-2 που τους κρατά σε τροχιά ανόδου. Παρέμεινε τελευταίος ο Θρίαμβος.

Με τον καιρό να είναι ιδανικός σύμμαχος των ποδοσφαιριστών αλλά και των λιγοστών (περίπου πενήντα) φιλάθλων που παρακολούθησαν το παιχνίδι από κοντά, Θρίαμβος Αθηνών και Ήφαιστος Περιστερίου βρέθηκαν αντιμέτωποι στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής ημέρας του πρώτου ομίλου της Α ΕΠΣΑ.
Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ο Ήφαιστος, όντας το φαβορί πριν την έναρξη του παιχνιδιού, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο παίρνοντας την πρωτοβουλία τω κινήσεων και την κατοχή της μπάλας στα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά. Η πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού ήρθε στο δέκατο λεπτό, με τον Νησαριώτη να μην καταφέρνει να χριστεί για έβδομη φορά φέτος σκόρερ αφού νικήθηκε σε τετ-α-τετ απ΄ τον τερματοφύλακα του Θρίαμβου Λαχανά. Το πρώτο εικοσάλεπτο πέρασε χωρίς άλλες μεγάλες φάσεις μπροστά απ΄ τις εστίες των δύο ομάδων, με εξαίρεση ίσως ένα σουτ απ΄ τον Ζαφειράτο του Ήφαιστου από πολύ πλάγια θέση που κατέληξε ψηλά άουτ. Από εκείνο το σημείο του παιχνιδιού και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Θρίαμβος ισορρόπησε το παιχνίδι, κράτησε πολύ περισσότερο τη μπάλα στα πόδια του, καταφέρνοντας μάλιστα και να απειλήσει την εστία του Σαΐτη σε δύο περιπτώσεις με σουτ εκτός περιοχής από Ζευκίλη και Κωνσταντίνου τα οποία όμως μπλόκαρε με άνεση ο τερματοφύλακας του Ήφαιστου. Η ανάπαυλα βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα, με τον Ήφαιστο να έχει δημιουργήσει τις καλύτερες προϋποθέσεις για γκολ χωρίς ωστόσο να φαίνεται στον αγωνιστικό χώρο η βαθμολογική διαφορά που έχουν οι δύο αντίπαλοι στον βαθμολογικό πίνακα (ο Θρίαμβος Αθηνών βρίσκεται στην τελευταία θέση ενώ ο Ήφαιστος στην πέμπτη).

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Περιστεριώτες μπήκαν στο γήπεδο αποφασισμένοι να δείξουν πως είναι η καλύτερη απ΄ τις δύο ομάδες. Ο ρυθμός ανέβηκε και στο 47΄ μετά από πολύ καλή ομαδική προσπάθεια, ο Τσιάνος βρήκε με ωραία σέντρα από τ΄ αριστερά τον Ζαφειράτο, αλλά η δυνατή κεφαλιά του τελευταίου κατέληξε στα χέρια του τερματοφύλακα. Στο 51ο λεπτό ο Ήφαιστος κατάφερε να "μεταφράσει" την ανωτερότητά του σε γκολ, όταν μετά από αδράνεια της άμυνας του Θριάμβου σε μια βαθιά μπαλιά που κατέληξε στην μεγάλη περιοχή του Λαχανά, ο Αδαμάντιος Τσιάνος πρόλαβε τερματοφύλακα και αμυντικούς και με ψύχραιμο "τσίμπημα" της μπάλας, την πέρασε πάνω απ΄ τον τερματοφύλακα του Θριάμβου και έβαλε τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ. Στο 61΄ μάλιστα ο Ήφαιστος πέτυχε και δεύτερο γκολ, το οποίο όμως ακυρώθηκε ορθά ως οφσάιντ. Με το πέρας μιας ώρας παιχνιδιού ο Ήφαιστος έχοντας το προβάδισμα έριξε στροφές, με τον Θρίαμβο να παίρνει ξανά την κατοχή στα πόδια των παιχτών του στην προσπάθεια να φτιάξει τις προϋποθέσεις που θα τον έφερναν κοντά στην ισοφάριση. Η μεγαλύτερη ευκαιρία των γηπεδούχων ήρθε στο 66ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, οι αμυντικοί δεν κατάφεραν να διώξουν τη μπάλα που με τα πολλά στρώθηκε στον Κωνσταντίνου ο οποίος με δυνατό γυριστό σουτ έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Θρίαμβος πήρε για τα καλά την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να δημιουργήσει ακόμα κάποιες ευκαιρίες αλλά κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο τερματοφύλακας του Ήφαιστου Νίκος Σαΐτης. Αρχικά στο 69΄ όταν εκτινάχθηκε εντυπωσιακά και απέκρουσε ακόμα ένα δυνατό σουτ του Κωνσταντίνου αλλά και 5 λεπτά μετά όταν μετά από γέμισμα του Γεωργιόπουλου από τα δεξιά, ο Ζαφείρης που είχε μόλις περάσει σαν αλλαγή "έπιασε" όμορφα το ανάποδο ψαλίδι χωρίς όμως να καταφέρει να νικήσει τον έμπειρο τερματοφύλακα του Ήφαιστου. Ίδια κατάληξη (με τον Σαΐτη να βγαίνει νικητής) και στο 78ο λεπτό όταν ένα σουτ από καλή θέση του Παπαγεωργίου κατέληξε κόρνερ απ΄ την επέμβασή του. Κι ενώ ο Θρίαμβος φαινόταν πως αργά ή γρήγορα θα έβρισκε το γκολ της ισοφάρισης, στο 80ό λεπτό ο Ήφαιστος "κλείδωσε" τη νίκη όταν μετά από ελεύθερο του Σαΐτη (αφού έσωσε την ομάδα του με τις επεμβάσεις του έβγαλε και ασίστ) η μπάλα έφτασε στην μεγάλη περιοχή του Θριάμβου, η άμυνα αδράνησε τελείως και ο Ζώγκος ανενόχλητος κούνησε τα δίχτυα για δεύτερη φορά. Κάπου εκεί τελειώσαν όλα, με τα υπόλοιπα λεπτά να κυλούν χωρίς κάτι το αξιοσημείωτο. Με αυτή τη νίκη ο Ήφαιστος Περιστερίου ανέβηκε στην τέταρτη θέση, 3 βαθμούς πίσω απ΄ την κορυφή ενώ απ΄ την άλλη ο Θρίαμβος Αθηνών παρέμεινε στην τελευταία θέση γνωρίζοντας την 14η ήττα του στο φετινό πρωτάθλημα.

Μετά τη λήξη του παιχνιδιού ο προπονητής του Ήφαιστου κ. Τράνος μας δήλωσε πως "Δυσκολέψαμε τους εαυτούς μας απόψε αλλά τελικά οι τρεις βαθμοί είναι αυτοί που μετράνε και καταφέραμε να τους πάρουμε. Είχαμε κάποιες απουσίες σήμερα αλλά αυτό δεν είναι δικαιολογία για την μέτρια εμφάνισή μας. Αν θέλουμε να στοχεύουμε στην άνοδο πρέπει να παρουσιαζόμαστε καλύτεροι απ΄ ότι παρουσιαστήκαμε σήμερα. Συγχαρητήρια στα παιδιά του Θρίαμβου, έπαιξαν πολύ καλά σήμερα".

Ενδεκάδες:
Θρίαμβος Αθηνών (Θ.Τράνος): Λαχανάς, Καλούμενος, Χρυσοσπάθης, Γεωργιόπουλος, Δράκας (63΄ Κόνιαρης), Σπυρόπουλος, Σχουλλής (53΄ Ζαφείρης), Μερκούρης, Παπαγεωργίου, Ζευκίλης (80΄ Καμπουράκης), Κωνσταντίνου

Ήφαιστος Περιστερίου (Α. Τσαγδής): Σαΐτης, Γεωργίου (56΄ Καλαϊτζής), Σφίχτης, Μουρκάκης, Daci, Κιτσόπουλος, Ζώγκος (85΄ Φειδαίος), Τσιάνος (76΄ Καλκανάκος), Νησαριώτης (85΄ Μπίρλης), Βελιανίτης, Ζαφειράτος

Διαιτητής: Χαλδαίος
Βοηθοί: Σταυρόπουλος, Γούρελης

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπαδήμας
Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |