Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

12/2/2018, 11:41,

Ενα Μαρούσι από τα...παλιά νίκησε 73-59 τον Ερμή Αγιάς στο Κλειστό του Αγίου
Θωμά και έκανε αποφασιστικό βήμα για την παραμονή στην Α2 μπάσκετ ανδρών
και τη νέα σεζόν.

Εποχή... Α1 που όλοι το θαύμαζαν θύμισε χθες το απόγευμα το Μαρούσι στο Κλειστό του Αγίου Θωμά. Η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά με εκπληκτική εμφάνιση και τη βοήθεια του κόσμου που ήταν παρών στο κλειστό, έφτασε σε μια μεγάλη νίκη που ισοδυναμεί με (μισή) παραμονή.

Από το ξεκίνημα του αγώνα το Μαρούσι έδειξε τις διαθέσεις του. Χάρη στην καλή του άμυνα, πολύ γρήγορα ξέφυγε στο σκορ με διαφορά δέκα πόντων 15-5 4:10΄ πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Ερμής που ξεκίνησε...νευρικά το παιχνίδι, βελτιώθηκε στα τελευταία λεπτά και "μάζεψε" τη διαφορά κάνοντας ένα σερί 0-10, ισοφαρίζοντας σε 15-15 1:24΄ πριν το τέλος, για να τελειώσει το δεκάλεπτο με προβάδισμα του Αμαρουσίου 20-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με εναλλαγές στο προβάδισμα μέχρι τα μέσα του δεκαλέπτου. Με δύο τρίποντα από τους Χρυσόπουλο και Δεμερτζή, ο Ερμής προηγήθηκε 27-28 και 29-31 για να απαντήσει το Μαρούσι με ένα σερί 9-0 39-31 το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με συνεχόμενα καλάθια από τους Παπαγεωργόπουλο, Ντακούλια και Ρεκουνιώτη.

Το δεύτερο ημίχρονο μετατράπηκε σε παράσταση... για μια μόνο ομάδα. Οι παίκτες του Αμαρουσίου μπήκαν λυσσασμένοι στο παρκέ και με εξαιρετική άμυνα, προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο παιχνίδι με 11 πόντους 49-38, 4:33΄ πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Το Μαρούσι συνέχισε να παίζει ασφυκτική άμυνα, η οποία εγκλώβισε τους φιλοξενούμενους και σε συνδυασμό με τις καλές επιλογές στην επίθεση, έφτασε στο +17 με τρίποντο του Στούκα 56-39, 1:56΄, για να κλείσει το δεκάλεπτο στο 60-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ομάδα του Κώστα Κεραμιδά, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, αυξάνοντας τη διαφορά στους 21 πόντους με τρίποντο του Στούκα 65-44, 7:40΄ για το τέλος. Το Μαρούσι συνέχισε να διατηρεί μια διαφορά ασφαλείας που κυμαινόταν μεταξύ των 17 και 15 πόντων 67-50 και 69-54 3:28΄ για το τέλος. Ο Ερμής προσπάθησε στα τελευταία λεπτά να ροκανίσει τη διαφορά, πλησιάζοντας στους 11 πόντους 69-58 με 2/2 βολές του Μιλόγεβιτς, αλλά μέχρι εκεί. Στο 1:10΄ μέχρι το τέλος ακολούθησαν 1/2 βολές από τους Παπαγεωργόπουλο και Ξυδά για να διαμορφωθεί το τελικό σκορ 73-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 39-31, 60-43, 73-59.

Στατιστικά: Μαρούσι: (13/16 βολές, 21/41 δίποντα, 6/23 τρίποντα, 39 ριμπάουντ, 16 ασιστ). Ερμής Αγιάς: (14/18 βολές, 15/41 δίποντα, 5/17 τρίποντα, 37 ριμπάουντ, 11 ασιστ).

Μαρούσι (Κώστας Κεραμιδάς): Σεργιένκο, Στασινός 8, Μπάκας 2, Ξυδάς 12, Ντακούλιας 4, Γκουαλτιέρι, Κανέλλης, Στούκας 6 (2 τρίποντα), Ρεκουνιώτης 19 (8/11 δίποντα), Σουρλής 5, Παπαγεωργόπουλος 15, Μιχαλούτσος 2.

Ερμής Αγιάς (Γρηγόρης Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 3, Χρυσόπουλος 18 (3 τριπ.), Δεμερτζής 7, Καλλές 5, Λόλας 15, Βρέττας, Τσούμας, Μιλόγεβιτς 8, Στιβαχτής, Παπαδόπουλος 3, Νταλός.

Η γνώμη του πάγκου:

Στη συνέντευξη που μας παραχώρησε ο προπονητής του Αμαρουσίου Κώστας Κεραμιδάς δήλωσε:

Για το παιχνίδι: << Για μας ήταν πάρα πολύ σημαντικό αυτό το παιχνίδι, το ξέραμε από την αρχή, διότι με τον τρόπο αυτό βάλαμε από κάτω το ματς της Αγιάς και μάλιστα πήραμε και τη διαφορά που είχαμε χάσει στον πρώτο γύρο στην Αγιά, οπότε είχαμε προετοιμαστεί κατάλληλα, είμασταν έτοιμοι για όλα. Το ματς πήγε ακριβώς όπως το είχαμε σχεδιάσει, παίξαμε πολύ καλή άμυνα, εξουδετερώσαμε τα ατού της Αγιάς, χτυπήσαμε στην επίθεση εκεί που θέλαμε. Πήραμε μια σημαντική διαφορά ασφαλείας, στο τέλος μάλλον αγχωθήκαμε και προκειμένου να τη διατηρήσουμε χάσαμε κάποια επαφή. ΄Ομως σημασία έχει ότι κερδίσαμε πάνω από 5 πόντους που είχαμε χάσει και συνεχίζουμε να ελπίζουμε ότι θα γλιτώσουμε τον υποβιβασμό που αυτός είναι ο στόχος μας >>.

Για το γεγονός ότι το Μαρούσι τις τελευταίες αγωνιστικές πάει καλά και αν είναι αισιόδοξος για τη συνέχεια: << Το πήγαινε καλά και πριν απλά έπαιζε με αντιπάλους, οι οποίοι είναι διαφορετικής ποιότητας. Και εκεί προσπαθούσαμε πάρα πολύ, αλλά η ομάδα αυτή έχει ταβάνι, αυτό το ταβάνι το έχει πιάσει. Όταν βρίσκουμε αντιπάλους που είναι λίγο πιο προσιτοί έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Νομίζω ότι η ομάδα αυτή μέχρι στιγμής έχει κάνει μια μικρή υπέρβαση, όμως δεν έχει σωθεί ακόμα, συνεχίζει, έχει πολύ δρόμο ακόμα το πρωτάθλημα >>.

Για τον κόσμο που στήριξε εντυπωσιακά την ομάδα του στο κλειστό του Αγίου Θωμά που θύμισε εποχές Α1: << Αυτό γίνεται τα δύο τελευταία χρόνια. Η ομάδα αυτή από τότε που ανεβήκαμε από την Γ΄ εθνική, την έχουν αγκαλιάσει όλοι οι παλιοί Αμαρουσιώτες που ερχόντουσαν επί εποχή Βωβού στην Α1 και πραγματικά ειδικά εδώ μέσα είναι ο 6ος παίκτης μας. Εγώ τους έχω ευχαριστήσει επανειλημμένως >>.