Τσίπρας: “Αναλαμβάνω την πολιτική ευθύνη για τις πυρκαγιές”!

Την πολιτική ευθύνη για τα θύματα και τις καταστροφικές συνέπειες των πυρκαγιών ανέλαβε ο Αλέξης Τσίπρας, κατά τη διάρκεια του έκτακτου υπουργικού συμβουλίου που συγκάλεσε ο ίδιος.

ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΤΟΥ MEGA ΖΗΤΟΥΝ ΝΑ ΔΟΘΟΥΝ ΔΥΟ ΜΙΣΘΟΙ ΤΟΥΣ ΣΤΟΥΣ ΠΥΡΟΠΛΗΚΤΟΥΣ
Οι εργαζόμενοι του MEGA εξέδωσαν ανακοίνωση στην οποία ζητούν να δοθούν 2 μισθοί από αυτούς που τους οφείλονται στους πυρόπληκτους.

Με... Καλάθη στην εκπνοή ο Παναθηναϊκός!

26/1/2018, 10:41,

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο σουτ, ο Παναθηναϊκός με καλάθι του... Καλάθη στο "μηδέν" επικράτησε με 94-93 της Ζαλγκίρις στην παράταση (83-83 κ.α.).

Ποιος να περίμενε ότι το +20 (43-23) στα μέσα της δεύτερης περιόδου υπέρ του "τριφυλλιού" θα κατέληγε σε ένα παιχνίδι με τόσο μεγάλη ένταση και ανατροπές. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ χαλάρωσε, οι Λιθουανοί το εκμεταλλεύτηκαν και ο κόσμος είδε τον αγώνα της χρονιάς στη φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και παίζοντας εξαιρετική άμυνα κράτησε χαμηλά την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, με τον Μάρκους Ντένμον να "πυροβολεί" από την περιφέρεια. Κάπου εκεί, ο Ισπανός τεχνικός των "πρασίνων" έβαλε στον αγώνα τον Ντίνο Μήτογλου, με τον νεαρό φόργουορντ να τα δίνει όλα στα περίπου πέντε λεπτά που αγωνίστηκε, αλλά εν τέλει αυτός και ο Βουγιούκας ήταν οι αδύναμοι κρίκοι στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να "κόψει" τη διαφορά στη μέση στο φινάλε του πρώτου μέρους (47-37).

Η τρίτη περίοδος ήταν ένας μονόλογος των φιλοξενούμενων, οι οποίοι είχαν "καθαρό" μυαλό, "χτυπούσαν" όλα τα μις ματς (κυρίως αυτά του Καβαλιάουσκας με τον Καλάθη), με τον Παναθηναϊκό να σώζει την... παρτίδα στο φινάλε του δεκαλέπτου και να παραμένει μπροστά στο σκορ (59-58).

Στην τελευταία περίοδο, οι "πράσινοι" ξέσπασαν και πήραν σημαντικές διαφορές (71-64, 78-72) για τα δεδομένα του αγώνα, αλλά ένα σερί 10-0 της Ζαλγκίρις που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Πάνγκος 53΄΄ πριν το τέλος, έφερε τους Λιθουανούς σε θέση οδηγού. Ο Ρίβερς με πέντε προσωπικούς πόντους (ένα τρίποντο, ένα λέι-απ) έφερε το ματς στα ίσια (μεσολάβησαν 1/2 βολές του Μιλάκνις) και οι γηπεδούχοι έβγαλαν την τελευταία άμυνα, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Η παράταση ξεκίνησε με το χειρότερο τρόπο για τον Παναθηναϊκό, με τη Ζαλγκίρις να κάνει ένα σερί 7-0 με προσωπικούς πόντους του Γουάιτ. Το "τριφύλλι" έπαιξε εξαιρετική άμυνα και πέρασε μπροστά (91-90), με κάρφωμα του Γκιστ. Ο Πάνγκος με σουτ εκτός ισορροπίας έκανε το 92-93, 4,7΄΄ πριν το τέλος. Ο Σίνγκλετον επανέφερε για τον Καλάθη, εκείνος έτρεξε όλο το γήπεδο, άλλαξε χέρι στον αέρα και με ένα εντυπωσιακό λέι-απ σε "νεκρό χρόνο" χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Μετά από αυτή την επικράτηση ο Παναθηναϊκός ανέβασε το ρεκόρ του στο 13-7 και απέφυγε τη δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας ήττα, ενώ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έπεσε στο 12-8.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ):  Σίνγκλετον 8 (1), Ριβερς 10 (2), Παππάς 6, Ντένμον 14 (4/6 τρίποντα), Γκιστ 12, Βουγιούκας 11 (8 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 14 (2), Γκάμπριελ, Καλάθης 14 (2/10 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7/8 βολές, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 3.

Ζαλγκίρις Κάουνας (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 3, Πάνγκος 14 (3 τρίποντα, 8 ασίστ), Τουπέιν 12, Ούντριχ 2, Μασιούλις, Μιλάκνις 9 (2), Μίτσιτς 6, Ουάιτ 17 , Καβαλιάουσκας 21, Βαλίνσκας, Ουλανόβας 9.

Επιμέλεια: Δημήτρης Κουντούρης

Home  |  Συνεντεύξεις  |  Ειδήσεις  |  Αφιερώματα  |  Παρασκήνια  |  Video  |  Photostory  |  Επικοινωνία  |